Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czy członek zarządu odpowiada za długi spółki z o.o.?

Renata Szczepanowska
Renata Szczepanowska

"Znajomy poprosił mnie, abym został członkiem zarządu prowadzonej przez niego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czy jako członek zarządu będę odpowiadał za długi spółki?"

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), jest popularną formą prowadzenia działalności. Podstawową zaletą tej spółki jest ograniczona odpowiedzialność jej wspólników. Oznacza to, że wspólnik wnosząc do spółki wkład np. 10 000 zł ryzykuje jedynie, że go straci, ale nie musi obawiać się, że ewentualni wierzyciele spółki, będą mieć możliwość dochodzenia swych roszczeń z jego prywatnego majątku.

Inaczej, niestety, wygląda już odpowiedzialność członka zarządu spółki. Jest ona dużo szersza niż odpowiedzialność wspólnika, ponieważ ewentualny wierzyciel ma prawo dochodzić swoich roszczeń względem spółki z majątku prywatnego członków zarządu. Podstawą prawną do tego jest art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych, na podstawie którego członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za długi spółki, jeżeli egzekucja z majątku spółki okaże się być bezskuteczna.

W praktyce oznacza to, że wierzyciel spółki w pierwszej kolejności składa pozew przeciwko spółce i jeżeli sprawę wygra, prowadzi egzekucję przeciwko spółce. Dopiero, kiedy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, tj. kiedy spółka nie ma majątku, z którego wierzyciel może odzyskać swoje należności, wierzyciel może pozwać członka zarządu.

Czy członek zarządu może się bronić?

Oczywiście prawo przewiduje możliwość obrony członka zarządu w takiej sytuacji. Może on uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania, udowadniając, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody. Ponadto osoby te nie ponoszą odpowiedzialności za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w czasie, gdy prowadzona jest egzekucja przez zarząd przymusowy albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa, na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości powstał w czasie prowadzenia egzekucji.

W praktyce w takich przypadkach sąd rozstrzyga po zapoznaniu się z opinią biegłego do spraw rachunkowości, który bada, czy zaszła którakolwiek z powyżej wskazanych okoliczności. Wyroki sądów w sprawach przeciwko członkom zarządu są, niestety, coraz częściej korzystne dla wierzycieli.

Z powyższego wynika, że jeśli zostanie Pan członkiem zarządu, może Pan zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Dlatego, zanim podejmie Pan decyzję, proszę przeanalizować sytuacje finansową spółki oraz jej plany biznesowe. Jeżeli spółka zaciąga lub planuje zaciągnąć duże i ryzykowne zobowiązania, nie mając zabezpieczonych środków na ich spłatę, to należy obawiać się, że staną się one źródłem Pana osobistej odpowiedzialności wobec wierzycieli.

 

Komentarze: Czy członek zarządu odpowiada za długi spółki z o.o.?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Piotr

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Renata

  ocena usługi:

 • Włodek

  ocena usługi:

 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Wszystko poszło szybko i sprawnie. Jestem bardzo zadowolony
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Polecam, każde nurtujące mnie pytanie opisane bardzo szczegółowo. Jeśli jeszcze będę potrzebowała pomocy, na pewno do Państwa wrócę.
 • Kinga

  ocena usługi:

 • Adrianna Rożej

  ocena usługi:

 • Jerzy

  ocena usługi:

  Dziękuje , za bardzo szybką odpowiedz.
 • Rutkowska

  ocena usługi:

 • Leszek

  ocena usługi:

 • Marta

  ocena usługi:

  Dziękuję. Opinia uzyskana od Państwa pozawala mi z nadzieją oczekiwać na sprawę w sądzie. Wiem już na czym mam się oprzeć i jakie są moje prawa. Państwa stronę polecę każdemu kto będzie tego potrzebował.
 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane