Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czy członek zarządu odpowiada za długi spółki z o.o.?

Renata Szczepanowska
Renata Szczepanowska

"Znajomy poprosił mnie, abym został członkiem zarządu prowadzonej przez niego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czy jako członek zarządu będę odpowiadał za długi spółki?"

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), jest popularną formą prowadzenia działalności. Podstawową zaletą tej spółki jest ograniczona odpowiedzialność jej wspólników. Oznacza to, że wspólnik wnosząc do spółki wkład np. 10 000 zł ryzykuje jedynie, że go straci, ale nie musi obawiać się, że ewentualni wierzyciele spółki, będą mieć możliwość dochodzenia swych roszczeń z jego prywatnego majątku.

Inaczej, niestety, wygląda już odpowiedzialność członka zarządu spółki. Jest ona dużo szersza niż odpowiedzialność wspólnika, ponieważ ewentualny wierzyciel ma prawo dochodzić swoich roszczeń względem spółki z majątku prywatnego członków zarządu. Podstawą prawną do tego jest art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych, na podstawie którego członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za długi spółki, jeżeli egzekucja z majątku spółki okaże się być bezskuteczna.

W praktyce oznacza to, że wierzyciel spółki w pierwszej kolejności składa pozew przeciwko spółce i jeżeli sprawę wygra, prowadzi egzekucję przeciwko spółce. Dopiero, kiedy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, tj. kiedy spółka nie ma majątku, z którego wierzyciel może odzyskać swoje należności, wierzyciel może pozwać członka zarządu.

Czy członek zarządu może się bronić?

Oczywiście prawo przewiduje możliwość obrony członka zarządu w takiej sytuacji. Może on uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania, udowadniając, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody. Ponadto osoby te nie ponoszą odpowiedzialności za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w czasie, gdy prowadzona jest egzekucja przez zarząd przymusowy albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa, na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości powstał w czasie prowadzenia egzekucji.

W praktyce w takich przypadkach sąd rozstrzyga po zapoznaniu się z opinią biegłego do spraw rachunkowości, który bada, czy zaszła którakolwiek z powyżej wskazanych okoliczności. Wyroki sądów w sprawach przeciwko członkom zarządu są, niestety, coraz częściej korzystne dla wierzycieli.

Z powyższego wynika, że jeśli zostanie Pan członkiem zarządu, może Pan zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Dlatego, zanim podejmie Pan decyzję, proszę przeanalizować sytuacje finansową spółki oraz jej plany biznesowe. Jeżeli spółka zaciąga lub planuje zaciągnąć duże i ryzykowne zobowiązania, nie mając zabezpieczonych środków na ich spłatę, to należy obawiać się, że staną się one źródłem Pana osobistej odpowiedzialności wobec wierzycieli.

 

Komentarze: Czy członek zarządu odpowiada za długi spółki z o.o.?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane