Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

Strona 1 z 7

Kiedy samochód jest środkiem trwałym?

Dokonując zakupu samochodu do firmy, zwykle zakładamy, że będzie on używany w dłuższym okresie. Aby poprawnie rozliczyć wydatek na nabycie samochodu w kosztach uzyskania przychodów, niezbędne jest więc określenie czasu, przez jaki  samochód ten będzie używany. 

Zaznaczmy, że jeżeli zostaną spełnione dwa poniższe warunki: 

1)      wartość samochodu jest wyższa od kwoty 3.500 zł i

2)      podatnik zadecyduje, że samochód będzie używany dłużej niż rok 

- to samochód musi zostać uznany za środek trwały i będzie on podlegał amortyzacji. Amortyzacja polega na stopniowym zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie samochodu - podatnik musi zatem ten wydatek rozliczyć w czasie i nie może tego uczynić jednorazowo.  

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT oraz art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki transportu, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.

Omawiając poniżej kosztowe ujęcie samochodu firmowego będącego środkiem trwałym będziemy mieli właśnie na myśli taki samochód, którego wartość początkowa przekracza kwotę 3.500 zł i którego przewidywany przez podatnika okres używania będzie dłuższy niż rok. Określenie przewidywanego okresu używanie jest zadaniem łatwym i podatnik sam o tym decyduje. Nieco trudności może jednak sprawić dokładne wyliczenie wartości początkowej nabytego samochodu.  

Jak poprawnie wyliczyć wartość początkową samochodu będącego środkiem trwałym? 

Poprawne ustalenie wartości początkowej samochodu będącego środkiem trwałym zależy od sposobu jego nabycia. Poniżej przedstawimy najbardziej typowe sposoby nabycia samochodu oraz odpowiednie dlań sposoby określenia wartości początkowej. 

Nabycie samochodu w drodze kupna 

Jest to chyba najczęściej występująca sytuacja w praktyce. Przepisy podatkowe określają, że w tej sytuacji wartość początkową samochodu stanowi cena jego nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną jednak o pewne kwoty oraz pomniejszoną o inne.

 Cena nabycia to zatem: 

A)    kwota należna zbywcy 

B)     powiększona (+) o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty: 

  • transportu,

  • załadunku i wyładunku,

  • ubezpieczenia w drodze,

  • montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych,

  • opłat notarialnych, skarbowych i innych,

  • odsetek, prowizji,

  • w razie importu - cena nabycia obejmuje cło, podatek akcyzowy.

C)    pomniejszona (-) o podatek VAT, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami:

  • podatek VAT nie stanowi podatku naliczonego albo 

  • podatnikowi nie przysługuje prawo obniżenia kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.  

UWAGA!

Cenę nabycia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania

D)    w przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu samochodu.

Przykład

Podatnik nabył samochód ciężarowy z uszkodzoną skrzynią biegów za kwotę 17.080 zł (14.000 zł + 3.080 zł VAT). Ponieważ samochód - aby mógł być uznany za środek trwały - musi być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania, przed tym dniem podatnik musi dokonać naprawy uszkodzonej skrzyni biegów. Oprócz tego samochód wymaga naprawy kilku drobnych części. Łączny koszt naprawy wyniósł 2.200 zł. Podatnik jest płatnikiem VAT i zgodnie z przepisami o VAT przysługuje mu prawo do odliczenia tego podatku.

<>

 

Komentarze: Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 5
  • 9
  • 7
  • 5
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Danka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi portalu \"e-prawnik\". W pełni polecam ją wszystkim osobom potrzebującym merytorycznego i rzetelnego wsparcia prawnego, udzielonego w sposób dostępny i w pełni zrozumiały. W moim przypadku otrzymałam jeszcze dodatkowe uzupełnienie nurtującego mnie tematu.
  • Danuta

    ocena usługi:

    merytorycznie dobrze sprecyzowana porada, również cena usługi adekwatna do udzielonej porady.dzękuję bardzo
  • Justyna

    ocena usługi:

    Rzetelni prawnicy. Opinie wyczerpują temat. Polecam. Możliwość zadawania pytań do opinii to niecodzienne udogodnienie.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z rzetelnie i kompetentnie sporządzonej opinii. Zapewne będę nadał korzystała z pomocy prawnej portalu
  • Sylwia

    ocena usługi:

    Odpowiedz jest czytelna, wyczerpujaca i uwzglednia wszystkie pourszone w zapytaniu kwestie.
  • Anna

    ocena usługi:

    Byłam pozytywnie zaskoczona jakością obsługi. Cena przystępna, a odpowiedź wyczerpująca a przede wszystkim w miarę prosto pisana (przystępnym językiem).
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinia profesjonalna, obsługa bardzo sprawna. Dziekuję
  • Maria

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna i profesjonalna opinia, która bardzo przybliżyła mi wyjście z sytuacji. Polecam Maria
  • Dorota

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za konkretną opinię polecam
  • Julian

    ocena usługi:

    Opinia wydana w ustalonym terminie, czytelnie, zrozumiale i profesjonalnie . Polecam !
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia Zamówioną opinię otrzymałam w wyznaczonym terminie po wcześniejszej wycenie. Sporządzona opinia była czytelna i zrozumiała . Mogłam też zadać dodatkowe, nurtujące mnie pytania, na które otrzymałam odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik i na pewno skorzystam w razie potrzeby.
  • Hanna

    ocena usługi:

    Szybka odpowiedź na zgłoszone zapytanie. Dotrzymanie terminu przesłania pisma. Polecam. Hanna J
  • Wanda

    ocena usługi:

    Opinia bardzo szczegółowa, czytelna i konkretna. Wyjaśniła mi wszystkie moje problemy. Jestem ogromnie wdzięczna za pomoc. Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

    Znajomość przepisów prawa to atut, którym poszczycić mogą się nieliczni. Profesjonaliści w każdym calu. Przemiły kontakt, szybka reakcja na przedstawiony problem
  • Piotr

    ocena usługi:

  • Bożena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie. Polecam wszystkim osobom ,mającym problem natury prawnej.Gorąco polecam. Bożena
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Polecam opinia zrozumiała, szybkie działanie zespołu, Oszczędność czasu i stresu z powodu nieznajomości prawa. Bardzo dziękuję.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane