Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Kiedy dochodzi do przedłożenia wspólnikom planu przekształcenia?

Ustalenie właściwej chwili, w której dochodzi do przedłożenia wspólnikom planu przekształcenia jest istotną kwestią na tle regulacji procedury przekształcenia. Pozostaje ona w ścisłym związku z momentem ustalenia wartości bilansowej majątku spółki. Niedopełnienie w tym zakresie wymogów ustawowych skutkować będzie wadliwością sporządzonego planu przekształcenia, a tym samym – podstawą odmowy dokonania przez sąd wpisu do rejestru spółki przekształcanej.

Procedurę przekształcenia spółek handlowych uregulowana jest w art. 551 i następnych ustawy z dnia 15 września 2000 roku – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1578 ze zm., dalej jako „Kodeks” lub „k.s.h.”). W art. 556 k.s.h. ustawodawca wprowadził listę czynności, jakie należy podjąć do skutecznego przeprowadzenia całego procesu. Jednym z najistotniejszych elementów jest odpowiednie (zgodne z przepisami Kodeksu) przygotowanie przez zarząd spółki przekształcanej planu przekształcenia. Powinien on zawierać co najmniej (art. 558 § 1 k.s.h.):

1/      ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej, przy czym konieczne jest, aby wartość ta została ustalona na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia;

2/      określenie wartości udziałów albo akcji wspólników zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia, przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie, jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.

Do planu przekształcenia należy dołączyć: projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki, projekt umowy/statutu spółki przekształconej, wycenę składników majątku spółki przekształcanej (aktywów i pasywów) oraz wspomniane powyżej sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia (art. 558 § 2 k.s.h.).

W dalszej kolejności plan przekształcenia (wraz z załącznikami) podlega obligatoryjnemu badaniu przez biegłego rewidenta pod względem jego poprawności i rzetelności (art. 559 § 1 k.s.h.). Obowiązkiem biegłego jest zatem m.in. zbadanie, czy plan został sporządzony zgodnie z wymogami przewidzianymi w art. 558 § 1 k.s.h. Biegłego wyznacza sąd rejestrowy na wniosek spółki przekształcanej. Jednocześnie sąd zakreśla termin na wydanie szczegółowej pisemnej opinii, który nie może przekraczać 2 miesięcy od dnia wyznaczenia (art. 559 § 4 k.s.h.).

Treść dalszych przepisów Kodeksu wskazuje, że następnym krokiem w procedurze przekształcenia jest dwukrotne zawiadomienie wspólników o zamiarze powzięcia uchwały o przekształceniu, o którym mowa w art. 560 k.s.h. Zawiadomienie powinno zawierać istotne elementy planu przekształcenia oraz opinii biegłego rewidenta, a także powinno określać miejsce i termin, w którym wspólnicy spółki przekształcanej mogą się zapoznać z pełną treścią planu i załączników, a także opinią biegłego rewidenta.

Jak wynika zatem z treści tego przepisu, zawiadomienie nie obejmuje przedstawienia planu przekształcenia wspólnikom. Nie dochodzi wówczas do „przedłożenia” planu przekształcenia, a jedynie „zawiadomienia” wspólników o zamiarze powzięcia uchwały w sprawie przekształcenia. Niektóre sądy przyjmują jednak odmienne stanowisko i uznają, że zawiadomienie wspólników, o którym mowa w art. 560 § 1 k.s.h. jest równoznaczne z przedłożeniem planu, o którym mowa w art. 558 § 1 pkt. 1) k.s.h.

Jednak już w świetle literalnego brzmienia przepisów wydaje się rzeczą oczywistą, że „zawiadomienie” wspólników, o którym mowa w art. 560 k.s.h. nie jest czymś tożsamym z „przedłożeniem” wspólnikom planu przekształcenia, o którym mowa w art. 558 § 1 pkt 1) k.s.h. Stanowisko przeciwne, prezentowane w niektórych orzeczeniach sądowych, jest błędne z co najmniej kilku powodów:

1/      ustawodawca celowo posługuje się w przepisach Kodeksu odmiennymi czasownikami „przedłożenia” i „zawiadomienia”. Przyjęcie, że oba wyrażenia są tożsame (jednoznaczne) pozostawałoby w sprzeczności z zasadą „racjonalnego ustawodawcy”, który powinien posługiwać się konsekwentnie tożsamymi pojęciami, jeżeli określonym zwrotom przyznaje to samo znaczenie;

2/      przyjęcie takiego stanowiska oznaczałoby, że procedura przekształcenia byłaby niemożliwa do przeprowadzenia. Wartość bilansowa majątku spółki przekształcanej musi zostać ustalona na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie planu przekształcenia wspólnikom (art. 558 § 1 pkt. 1) k.s.h.), a zatem pomiędzy ustaleniem wartości bilansowej a przedłożeniem planu wspólnikom może ustawowo minąć miesiąc (jeżeli bilans zostanie sporządzony na ostatni dzień miesiąca), a maksymalnie dwa miesiące (jeżeli bilans zostanie sporządzony na pierwszy dzień miesiąca). „Zmieszczenie się” w tak krótkim terminie ze wszystkimi czynnościami (m.in. zebranie danych finansowych spółki, sporządzenie planu przekształcenia w oparciu o dane finansowe, wystąpienie z wnioskiem o wyznaczenie przez sąd biegłego rewidenta, oczekiwanie na wydanie opinii) byłoby de facto niemożliwe, gdyż w dużej mierze zależałoby od pracy osób trzecich (sądu, biegłego), na co spółka przekształcana nie ma żadnego wpływu;

3/      ponadto, treść art. 560 § 1 i § 2 k.s.h. wyraźnie wskazuje, że w zawiadomieniu zamieszcza się istotne elementy planu przekształcenia i opinii biegłego, co oznacza, że w chwili zawiadomienia wspólników spółka musi już dysponować opinią biegłego. Biegły bada m.in. poprawność sporządzonego planu, a więc jego zgodność z art. 558 k.s.h. Tym samym nieracjonalne wydaje się stanowisko prezentowane przez niektóre sądy rejestrowe, że dopiero w chwili zawiadomienia wspólników (art. 560 k.s.h.) dochodzi do przedłożenia im planu przekształcenia. Zadaniem biegłego jest zbadać poprawność sporządzonego planu, a więc m.in. to, czy wartość bilansowa majątku spółki przekształcanej została ustalona w odpowiednim terminie zgodnie z art. 558 § 1 pkt. 1) k.s.h. Rewident nie mógłby przeprowadzić prawidłowego badania, gdyby przedłożenie planu przekształcenia następowało w momencie zawiadomienia, o którym mowa w art. 560 k.s.h., ponieważ do zawiadomienia dochodzi już po wydaniu opinii przez biegłego (na co wyraźnie wskazuje treść § 2 tego artykułu);

Należy wobec tego przyjąć, że do przedłożenia wspólnikom planu przekształcenia dochodzi przed wydaniem przez biegłego rewidenta opinii, a w konsekwencji przed zawiadomieniem wspólników, o którym mowa w art. 560 k.s.h. Pojęcia „zawiadomienia” o zamiarze powzięcia uchwały w sprawie przekształcenia i „przedłożenia” wspólnikom planu przekształcenia są odrębnymi czynnościami procedury przekształcenia, które nie powinny być ze sobą utożsamiane.

 

Komentarze: Kiedy dochodzi do przedłożenia wspólnikom planu przekształcenia?

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 1
  • 2
  • 5
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zofia Lewandowska

    ocena usługi:

    Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
  • Mieczysława

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
  • Magdalena

    ocena usługi:

  • Justyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Teresa

    ocena usługi:

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
  • Leszek

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
  • Adam

    ocena usługi:

    Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane