Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Odliczanie podatku VAT od paliwa i części - stan prawny do 22 sierpnia 2005 r.

    Money.pl/Anna Kraszkiewicz
(fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
Strona 1 z 3

Zmiany w ustawie o VAT nie ominęły również kwestii związanych z odliczaniem paliwa do samochodów firmowych. Poniżej omówimy regulacje obowiązujące do 21.08.2005 r. oraz nowe przepisy, które obowiązują od 22.08.2005 r.  

Pamiętajmy, że faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu – wymóg taki wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, ze zm.). 

Odliczanie podatku od paliwa i części na „starych” zasadach 

Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 21.08.2005 r., podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność była mniejsza od wyliczonej zgodnie ze wzorem „Lisaka” oraz tych, które w w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa nie miały określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc.  

Pomimo tego, że podatnik miał więc prawo do odliczenia połowy podatku zawartego w fakturze nabycia albo z faktury czynszowej, w przypadku paliwa, oleju napędowego oraz gazu, używanych do tankowania samochodów osobowych, prawo to nie przysługiwało w ogóle. 

Jeżeli chodzi o odliczanie podatku VAT od części samochodowych, ustawodawca nie przewidywał w tym względzie żadnych ograniczeń – oczywiście poza związkiem ze sprzedażą opodatkowaną. Wyjątkiem było (i jest) limitowanie ograniczenia odliczenia w przypadku nabycia części niezbędnych do wytworzenia samochodu we własnym zakresie. 

Czy nowe przepisy są korzystniejsze dla podatnika i czy przewidziano regulacje przejściowe? 

Podobnie, jak „stare” regulacje, tak również nowe przepisy stanowią, że odliczenia podatku VAT nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 – a więc samochodów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jeśli więc podatnik użytkuje taki samochód, nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w ogóle.

Natychmiast po uchwaleniu zmian w ustawie powstały wątpliwości, czy można odliczać podatek od paliwa nabytego do samochodów, które pomimo mniejszej niż 3,5 tony masy całkowitej, dają prawo do odliczenia całości podatku (mowa o samochodach, które wymieniliśmy w jednym z poprzednich artykułów o firmowych samochodach w podrozdziale „W przypadku których samochodów dopuszczalne jest pełne odliczenie?”. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, iż przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 w nowym brzmieniu odwołuje się jedynie do art. 86 ust. 3, zaś pojazdy, w przypadku których dopuszczalne jest pełne odliczenie podatku pomimo mniejszej masy całkowitej, zostały wymienione w ust. 4. Wątpliwości interpretacyjne mogły skłaniać do stanowiska, że pomimo możliwości odliczenia 100% podatku np. od samochodu typu „van” przy jego zakupie, podatnik nie mógłby odliczać podatku od paliwa wlewanego do baku tego samochodu. Wątpliwości wyjaśnił Minister Finansów, stając na stanowisku pozwalającym na pełne odliczenie podatku w przypadku samochodów, których masa całkowita jest mniejsza niż 3,5 tony, ale w stosunku do których przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku przy ich nabyciu (zgodnie z art. 86 ust. 4-5c ustawy). Ministerstwo Finansów stwierdziło, że: „(…)

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6 000 zł. Jednakże w ust. 4 tego artykułu wskazano, że przepis ten nie dotyczy określonych pojazdów samochodowych, tzw. dostawczych, takich jak np. mających jeden rząd siedzeń oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą, mających więcej niż jeden rząd  siedzeń i określoną przestrzeń ładunkową wskazaną w przepisie, mających otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków czy też  pojazdów o przeznaczeniach specjalnych wymienionych w ustawie. Oznacza to, że dla pojazdów wymienionych w ust. 4 art. 86 w nowym brzmieniu, odliczenie podatku od ich nabycia będzie przysługiwało w pełnej wysokości na ogólnych zasadach.

<>

Zobacz także:

  • Leasing w podatku VAT

    Do chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej umowa leasingu była traktowana jak usługa i tak też była rozliczana dla potrzeb (...)

  • Samochód w spółce z o.o.

    Zakupiliśmy w salonie samochodowym dwa używane samochody FIAT PALIO WEEKEND VAN - rok produkcji 2001. Wraz z fakturą sprzedaży (...)

 

Komentarze: Odliczanie podatku VAT od paliwa i części - stan prawny do 22 sierpnia 2005 r.

  • Fair Play 2011-01-25 00:08:35

    Re: Odliczanie podatku VAT od paliwa i części

    Podobno odliczanie Vat-u najlepiej idzie firmom transportowym i nie tylko, które skupują faktury za paliwo na stacjach (pozostawione paragony zbiera obsługa i za drobną opłatą wystawia zamawiane faktury). Traci na tym PKB i całe społeczeństwo, ponieważ większe firmy stać na zapłatę całości podatku proponuję częstsze kontrole typu: porównanie odliczonych kwot za paliwo z faktycznym przebiegiem, wynikającym choćby z przebiegu w dok. przeglądów technicznych pojazdów. Uczciwa konkurencja = wyższy PKB = wyższe płace dla pracowników


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 4
  • 5
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Odliczanie naliczonego VAT-u od paliwa

    Czy od 1 maja nie można również odliczać VATu od paliwa do samochodu z homologacją ciężarową z 2000 r. o ładowności 550kg (samochód jest zarejestrowany na 5 osób) (...)

  • VAT od paliwa do samochodów osobowych

    Prowadzę działalność gospodarczą i mam zarejestrowane na firmę dwa samochody osobowe. Czy w świetle obowiązujących obecnie przepisów mogę odliczać VAT na zakup (...)

  • Odliczenie podatku VAT od zakupu oleju silnikowego

    Do celów prowadzonej działalności gospodarczej używam samochodów osobowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie odliczam podatku VAT od nabytego paliwa silnikowego (...)

  • VAT od paliwa do karawanu

    Nasza firma świadcząca usługi pogrzebowe chce wprowadzić do ewidencji środków trwałych karawan pogrzebowy będący własnością jednego ze wspólników. Czy możliwe (...)

  • Firmowe samochody a odliczenie VAT

    Prowadzę jednoosobową firmę przewozową. Dysponuję dwoma samochodami - jeden kupiony na firmę (VAT odliczony) jako ciężarowy (Renault Kangoo, ładowność do 800 kg, (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!