Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Odliczanie podatku VAT od rat leasingowych, czynszów najmu itp. wydatków związanych z firmowym samochodem

Strona 1 z 2

W wyniku zmian wprowadzonych ustawą z dnia 21.04.2005 r. zmieniającą ustawę o VAT, wprowadzono nowe zasady odliczania podatku VAT z tytułu rat czynszów (najmu, dzierżawy, leasingu, itp.). Zmiany w tym zakresie weszły w życie w dniu 22.08.2005 r. 

Nowe zasady odliczania podatku

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, obowiązującym od 22.08.2005 r., usługobiorcy użytkujący samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, mogą odliczyć jedynie 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Jednakże suma kwot w całym okresie użytkowania tych samochodów i pojazdów, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może przekroczyć kwoty 6.000 zł.

UWAGA!

Zgodnie z ustawą o podatku VAT, ze świadczeniem usługi mamy do czynienia tylko w przypadku leasingu operacyjnego. Leasing finansowy (w którym leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych) został zaś przez ustawę potraktowany jako dostawa towarów. Pisząc o usługobiorcach użytkujących samochody na podstawie umowy leasingu mamy więc na myśli samochody używane na podstawie leasingu operacyjnego. Leasingobiorcy używający samochody na podstawie leasingu finansowego rozliczają podatek VAT zgodnie z zasadami właściwymi dla nabycia samochodu.  

Jeśli więc podatnik na podstawie jednej z ww. umów użytkuje samochód o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, ma prawo od 22.08.2005 r. do odliczenia 100% podatku VAT zawartego w fakturze czynszowej (ratalnej) - zwracamy jednak uwagę na przepisy przejściowe, o których będzie mowa niżej.

W porównaniu ze stanem prawnym obowiązującym przed dniem 1.06.2005 r. sytuacja podatnika niewątpliwie ulegnie zmianie. Trudno jednak powiedzieć, czy będzie to zmiana na korzyść. Z jednej strony zwiększeniu uległa wysokość odliczenia (przed 1.06.2005 r. można było odliczyć tylko 50% w przypadku takiego samochodu) oraz maksymalna kwota odliczenia (z 5.000 zł do 6.000 zł). Może się jednak okazać, że przed 22.08.2005 r. podatnik użytkował samochód z prawem do pełnego odliczenia, zaś po tym dniu będzie miał prawo jedynie do odliczenia limitowanego ze względu na brak wymaganej masy całkowitej. Ponadto nowe, większe limity nie dotyczą umów, zawartych przed 1.06.2005 r. W przypadku umów o charakterze ciągłym miarodajne w tej kwestii są przede wszystkim przepisy przejściowe. 

Czy trzeba było zarejestrować umowę - czyli jak rozliczyć podatek w okresie przejściowym?

Bardzo często w przypadku zmian w przepisach podatkowych, które mogłyby pogorszyć sytuację podatnika, ustawodawca przewiduje zachowanie praw nabytych pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek. Zwykle jedną z takich przesłanek jest zarejestrowanie dokumentu będącego podstawą odliczania podatku we właściwym terminie. Podobnie stało się w przypadku zmian dotyczących odliczania podatku VAT z faktur dokumentujących czynsz najmu, dzierżawy i rat leasingowych.

Zgodnie z art. 7 ustawy nowelizującej, w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy (a więc przed dniem 1.06.2005 r.), kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.06.2005 r.  

Przykład

Podatnik użytkuje samochód na podstawie umowy leasingu, zawartej w październiku 2004 r.

Zgodnie ze „starymi” przepisami, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku z każdej faktury ratalnej, nie więcej jednak niż 5.000 zł w całym okresie używania samochodu. Zgodnie z przepisem przejściowym, cytowanym powyżej, podatnik również po dniu wejścia w życie nowych regulacji musi stosować te limity (nie może ich zatem zwiększyć do 60% oraz 6.000 zł).  

Podatnik nie musi rejestrować takiej umowy, która daje mu jedynie prawo do częściowego odliczenia podatku; musi jedynie pamiętać, aby kontynuować sposób odliczenia również pod rządami zmienionych przepisów.  

A jeśli umowa zawarta przed 1.06.2005 r. dawała prawo do pełnego odliczenia? 

Jeżeli podatnik używał na podstawie jednej z ww. umów samochód (pojazd samochodowy), w stosunku do którego kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, mógł on w dalszym ciągu odliczać 100% podatku, jednakże tylko:

  1. w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy (a więc po dniu 1.06.2005 r.), oraz
  2. pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005 r
<>

 

Komentarze: Odliczanie podatku VAT od rat leasingowych, czynszów najmu itp. wydatków związanych z firmowym samochodem

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 5
  • 4
  • 5
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Marek

    ocena usługi:

    dzięki skutecznej opinii i przesłanego wniosku sprawa została załatwiona pozytywnie zgodnie z oczekiwaniami. Pozdrawiam Marek Słonecki
  • Zuzanna

    ocena usługi:

  • Henryk

    ocena usługi:

    Jasno,obszernie,zrozumiałe za przystępna cenę.Szkoda ze wcześniej nie wiedziałem o e-prawniku.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem usatysfakcjonowana poradą prawną i kontaktem w pytaniach dodatkowych!
  • Andrzej Kauf

    ocena usługi:

    Witam! Bardzo dziękuję za wyczerpującą pisaną prostym językiem odpowiedź. Jestem zadowolony, polecam . Szkoda tylko, że ZUS nie udziela takich informacji. Tematem zainteresowała się znajoma osoba. Pozdrawiam zespół i jeszcze raz bardzo dziękuję.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Pomimo, ze w moim przypadku prawo polskie nie regulowalo zaistnialego zdarzenia, otrzymalam dodatkowe potwierdzenie, ktore mnie upewnilo co do mojej sytuacji prawnej. Jestem bardzo zadowolona z uslug e-prawnika i z pewnoscia bede z niego korzystac jesli bede tego potrzebowac. Polecam wszystkim.
  • A.Patyk

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usługi
  • anna

    ocena usługi:

  • WDnet Studio

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za opinię oraz wprowadzone poprawki do umowy. Jestem usatysfakcjonowany Państwa usługą oraz jej sprawnym i profesjonalnym przebiegiem.
  • Marek

    ocena usługi:

  • Piotr Sobecki

    ocena usługi:

  • Marcin

    ocena usługi:

  • SEONET

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Korzystam z wydawanych opinii prawnych i jestem zadowolony. Opinie są wyczerpujące - czasami korzystam z dodatkowej opinii dotyczącej tej samej sprawy, ale oczywiście ta dodatkowa opinia nie jest dodatkowo płatna. Polecam
  • Michał Skaskiewicz

    ocena usługi:

    Regulamin sklepu został napisany profesjonalnie i zrozumiale.
  • Karolina

    ocena usługi:

    Wszystko w jak najlepszym porządku. Czas oczekiwania na opinię zgony z umową. Opinia klarowna i wyczerpująca. Dziękuję i polecam.
  • Małgorzata Purys

    ocena usługi:

    Kilka razy korzystałam z usług e-prawnika , jestem bardzo zadowolona , merytorycznie ze znajomością tematu .




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane