Jak polskie dzieci mogą korzystać z krajowej edukacji za granicą?

Edukacja polskich dzieci za granicą

 

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej dba o edukację dzieci Polaków przebywających za granicą.

Stworzyło ono rozwiązania zapewniające polskim dzieciom naukę języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej i innych przedmiotów w języku polskim, jak i kontynuację nauki w Polsce, po powrocie z zagranicy. Rozwiązania te są zgodne z kierunkami polityki państwa w zakresie krzewienia języka i kultury polskiej oraz podtrzymywania i umacniania poczucia tożsamości narodowej Polaków mieszkających za granicą. Realizowane są we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które odpowiada za politykę wobec Polonii i Polaków za granicą.

Dzieci obywateli polskich, przebywających za granicą, mogą uczyć się języka polskiego bądź w języku polskim w zespole szkół i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych oraz przedstawicielstwach wojskowych RP, prowadzonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

MEN wspomaga nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w szkołach w krajach zamieszkania Polaków i w szkołach prowadzonych za granicą przez organizacje zajmujące się nauczaniem języka polskiego.

Kieruje nauczycieli z Polski do pracy w tych szkołach, wyposaża zainteresowane szkoły w niezbędne podręczniki i pomoce dydaktyczne, służące temu nauczaniu, organizuje dla nauczycieli szkolenia, staże metodyczne i wizyty studyjne. Resort organizuje też współpracę szkół za granicą ze szkołami w Polsce.

Dla polskiej szkoły wystarczy zagraniczne świadectwo 

Polskie dzieci za granicą spełniają obowiązek szkolny w lokalnych szkołach. Realizacja obowiązku szkolnego, obowiązku nauki w polskim systemie oświaty dotyczy dzieci mieszkających na terenie Polski, nie zaś mieszkających czasowo lub na stałe na terenie innych państw.

Zasadą ogólną, respektowaną przez systemy edukacyjne większości państw, jest wymóg realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki zgodnie z prawodawstwem państwa, na terenie którego dziecko zamieszkuje. Zasada ta dotyczy wszystkich mieszkających na terenie danego państwa dzieci w odpowiedniej grupie wiekowej (także cudzoziemców).

W praktyce oznacza to obowiązek chodzenia do szkoły należącej do systemu oświaty danego państwa, przykłądowo szkoły austriackiej w Austrii, albo akredytowanej w danym państwie szkoły realizującej pełny program nauczania innego państwa. Możliwości wyboru miejsca i formy realizacji obowiązku szkolnego wskazuje państwo, w którym zamieszkują Polacy.

Aby po powrocie z zagranicy do Polski uczeń mógł kontynuować naukę w polskiej szkole, wystarczy świadectwo szkolne szkoły zagranicznej potwierdzające ukończenie danej klasy. Żeby wejść do polskiego systemu edukacji nie jest konieczne wcześniejsze, równoległe realizowanie obowiązku szkolnego także w polskiej szkole za granicą. 

Bezpłatne lekcje on-line dla dzieci za granicą 

 

Polskie dzieci przebywające za granicą mogą spełniać obowiązek szkolny i obowiązek nauki w szkołach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, jeśli nie mają takiej możliwości w kraju zamieszkania. ORPEG to jednostka podległa MEN, koordynująca zadania związane z kształceniem dzieci polskich za granicą i wspomagająca nauczanie prowadzone przez organizacje zajmujące się nauczaniem języka polskiego

Poza tym dzieci realizujące obowiązek szkolny za granicą, które na miejscu nie mają możliwości nauki języka polskiego, mogą dodatkowo uczyć się języka polskiego i wiedzy o Polsce w szkołach ORPEG.

Żeby umożliwić polskim dzieciom za granicą edukację w języku polskim, szkoły ORPEG prowadzą kształcenie na odległość. Jest to wygodna i doceniana przez rodziców oraz dzieci, bezpłatna forma nauczania.

MEN stworzył nowoczesną, przyjazną platformę edukacyjną do prowadzenia takich zajęć. Polscy nauczyciele prowadzą konsultacje on-line i spotkania kół zainteresowań. Uczniowie i rodzice mają bezpłatny dostęp do materiałów edukacyjnych, a także bezpośredni i stały kontakt z nauczycielami z Polski. Szkoły w ORPEG oferują wysoką jakość kształcenia oraz materiały edukacyjne, opracowane przez doświadczonych nauczycieli, rozumiejących specyfikę pracy z uczniem za granicą i nauczania na odległość. Koszty ponosi budżet państwa polskiego. 

 

W nowym roku łatwiej...

 

Zgodnie ze zmianami w przepisach prawa, od roku szkolnego 2017/2018 uczniowie ORPEG nie będą już przystępować do pisemnych i ustnych egzaminów klasyfikacyjnych, które do tej pory były obligatoryjne i stanowiły podstawę promocji do następnej klasy. Uczniowie nie będą już musieli co roku przyjeżdżać do Polski, do siedziby ORPEG w Warszawie na egzamin. 

Korzystając z takiej formy kształcenia, uczniowie mają jednak obowiązek uczestniczyć w konsultacjach oraz opracowywać w ustalonych terminach pisemne (w tym kontrolne) prace, które są podstawą promocji do następnej klasy. 

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika