Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Reprezentacja spółki komandytowej przez komandytariusza

Strona 1 z 6

Zakres reprezentacji spółki przez wspólnika komandytowego 

Komandytariusz może reprezentować spółkę na podstawie udzielonego mu zwykłego pełnomocnictwa cywilnego lub prokury (art. 118 § 1 Kodeksu spółek handlowych - dalej: KSH). Zakres umocowania pełnomocnictwa cywilnego może obejmować poszczególne czynności, ogół czynności wchodzących w zakres zwykłego zarządu lub prawo do samodzielnego dokonywania wszelkich czynności sądowych lub pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wyjątek stanowią: zbycie przedsiębiorstwa, wydzierżawienie go, a także ustanowienie na nim użytkowania oraz zbycie i wydzierżawienie nieruchomości. W takiej sytuacji konieczne jest osobne pełnomocnictwo do każdej z tych czynności (art. 109³ Kodeksu cywilnego - dalej: KC). Udzielenie umocowania komandytariuszowi do reprezentowania spółki następuje za zgodą wszystkich wspólników niepozbawionych prawa reprezentowania, natomiast odwołać je może każdy wspólnik reprezentujący spółkę (art. 61 KSH).

Komandytariusz będący prokurentem ma analogiczny zakres uprawnień jak inni prokurenci. Może on dokonywać wszelkich czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa za wyjątkiem zbycia, wydzierżawienia lub obciążenia przedsiębiorstwa, a także zbycia lub obciążenia nieruchomości. Do dokonania powyższych czynności konieczne jest udzielenie mu osobnego pełnomocnictwa (art. 1093 KC w zw. z art. 2 KSH). 

W świetle powyższych rozważań należy stwierdzić, że możliwa jest sytuacja, gdy zakresy uprawnień komandytariusza-prokurenta i komplementariusza (niewyłączonego od prowadzenia spraw spółki) będą zbliżone, zawsze jednak komplementariusz będzie posiadał szersze kompetencje. Możliwym jest również, aby komandytariusz-prokurent realizował pełnie przyznanych mu uprawnień, podczas gdy jeden bądź kilku komplementariuszy zostanie wyłączonych czy to w drodze umowy czy prawomocnego orzeczenia sądu od prowadzenia spraw spółki. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy żaden z komplementariuszy nie ma uprawnień do reprezentacji i realizują ją jedynie komandytariusze.

Umowne umocowanie komandytariusza

Źródłem umocowania komandytariusza do działania w imieniu spółki może być tylko pełnomocnictwo cywilne lub prokura udzielone mu przez działających w imieniu spółki komplementariuszy. Wyjątkowo pełnomocnictwo rodzajowe i szczególne może być udzielone komandytariuszowi przez innego komandytariusza- pełnomocnika, o ile w umowie, będącej podstawą umocowania, znajduje się zapis dopuszczający taką możliwość. Oczywistym jest, że zakres dalszego pełnomocnictwa nie może przekraczać zakresu pełnomocnictwa pierwotnego.

Udzielenie pełnomocnictwa jest czynnością jednostronną. Oświadczenie woli mocodawcy może być złożone w dowolnej formie. Odbiorca tego oświadczenia nie musi składać oświadczenia woli o przyjęciu[4]. Mimo, że prawo w sposób wyraźny nie wymaga wyrażenia przez niego zgody na umocowanie, to wydaje się, że przynajmniej w sposób dorozumiany powinien dać jej wyraz. Należy wykluczyć możliwość udzielenia pełnomocnictwa komandytariuszowi wbrew jego woli.

Pełnomocnictwo może być udzielone w formie dowolnej. Jeżeli jest ono udzielane do dokonania konkretnej czynności powinno być udzielone w formie zastrzeżonej dla tej czynności (art. 99 § 1 KC). Pełnomocnictwo ogólne powinno być udzielone na piśmie ad solemnitatem  (tj. pod rygorem nieważności; art. 99 § 2 KC). Ze względu na obowiązek ujawnienia w rejestrze udzielonych pełnomocnictw również każde inne umocowanie udzielane przez spółkę powinno mieć formę pisemną.

Pełnomocnikiem spółki może być każdy komandytariusz, niezależnie od tego, czy jest osobą fizyczną, prawną czy podmiotem nieosobowym. Jeżeli pełnomocnikiem ma być osoba fizyczna powinna ona posiadać pełną lub przynajmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, pełnomocnikiem nie może być osoba nieposiadające w ogóle zdolności do czynności prawnych. A contrario osoba posiadająca pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych może zostać umocowana do reprezentowania spółki. Teoretycznie można udzielić każdego rodzaju pełnomocnictwa podmiotowi spełniającemu powyższe warunki; jednak wydaje się, że względy słuszności przemawiają za wyłączeniem możliwości udzielenia pełnomocnictwa ogólnego osobie ograniczonej w zdolności do czynności prawnych.

<>

 

Komentarze: Reprezentacja spółki komandytowej przez komandytariusza

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 5
  • 7
  • 0
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Marek

    ocena usługi:

    dzięki skutecznej opinii i przesłanego wniosku sprawa została załatwiona pozytywnie zgodnie z oczekiwaniami. Pozdrawiam Marek Słonecki
  • Zuzanna

    ocena usługi:

  • Henryk

    ocena usługi:

    Jasno,obszernie,zrozumiałe za przystępna cenę.Szkoda ze wcześniej nie wiedziałem o e-prawniku.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem usatysfakcjonowana poradą prawną i kontaktem w pytaniach dodatkowych!
  • Andrzej Kauf

    ocena usługi:

    Witam! Bardzo dziękuję za wyczerpującą pisaną prostym językiem odpowiedź. Jestem zadowolony, polecam . Szkoda tylko, że ZUS nie udziela takich informacji. Tematem zainteresowała się znajoma osoba. Pozdrawiam zespół i jeszcze raz bardzo dziękuję.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Pomimo, ze w moim przypadku prawo polskie nie regulowalo zaistnialego zdarzenia, otrzymalam dodatkowe potwierdzenie, ktore mnie upewnilo co do mojej sytuacji prawnej. Jestem bardzo zadowolona z uslug e-prawnika i z pewnoscia bede z niego korzystac jesli bede tego potrzebowac. Polecam wszystkim.
  • A.Patyk

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usługi
  • anna

    ocena usługi:

  • WDnet Studio

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za opinię oraz wprowadzone poprawki do umowy. Jestem usatysfakcjonowany Państwa usługą oraz jej sprawnym i profesjonalnym przebiegiem.
  • Marek

    ocena usługi:

  • Piotr Sobecki

    ocena usługi:

  • Marcin

    ocena usługi:

  • SEONET

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Korzystam z wydawanych opinii prawnych i jestem zadowolony. Opinie są wyczerpujące - czasami korzystam z dodatkowej opinii dotyczącej tej samej sprawy, ale oczywiście ta dodatkowa opinia nie jest dodatkowo płatna. Polecam
  • Michał Skaskiewicz

    ocena usługi:

    Regulamin sklepu został napisany profesjonalnie i zrozumiale.
  • Karolina

    ocena usługi:

    Wszystko w jak najlepszym porządku. Czas oczekiwania na opinię zgony z umową. Opinia klarowna i wyczerpująca. Dziękuję i polecam.
  • Małgorzata Purys

    ocena usługi:

    Kilka razy korzystałam z usług e-prawnika , jestem bardzo zadowolona , merytorycznie ze znajomością tematu .




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane