Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

Zobacz także:
Strona 1 z 4

Agentem ubezpieczeniowym nie może być zgodnie z ustaleniami ustawodawcy każdy bez wyjątku, może nim być przedsiębiorca wykonujący działalność agencyjną na podstawie umowy agencyjnej zawartej z zakładem ubezpieczeń i wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych.

Jakie warunki należy spełniać, aby zgodnie z prawem wykonywać czynności ubezpieczeniowe?

Czynności agencyjne mogą być wykonywane wyłącznie przez osobę fizyczną, która spełnia łącznie następujące warunki:

 1. posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
 2. nie była prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, przeciwko ochronie informacji, przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, skarbowe;
 3. daje rękojmię należytego wykonywania czynności agencyjnych;
 4. posiada co najmniej średnie wykształcenie;
 5. odbyła szkolenie prowadzone przez zakład ubezpieczeń zakończone zdanym egzaminem.

Czy spełnienie powyższych warunków jest wystarczające, aby stać się agentem ubezpieczeniowym?

Niestety nie. Niezbędnym jest jeszcze odbycie odpowiedniego szkolenia. Zakres tego szkolenia został określony w Rozporządzeniu wydanym przez Ministra Finansów. I tak szkolenie osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych powinno obejmować zagadnienia ogólne niezbędne do prawidłowego wykonywania czynności agencyjnych, przez które należy rozumieć między innymi podstawowe informacje o zakładach ubezpieczeń i rynku ubezpieczeniowym w Polsce, zapoznanie z dokumentacją ubezpieczeniową, w szczególności z dokumentacją związaną z zawieraniem umów ubezpieczenia i likwidacją szkód, techniki akwizycji ubezpieczeniowej i obsługi klienta. Ponadto szkolenie to powinno obejmować także zagadnienia z zakresu działalności zakładu ubezpieczeń, na rzecz którego będą wykonywane czynności agencyjne, chodzi tu o informacje o taryfach oraz zasady obliczania składek ubezpieczeniowych, zapoznanie z aktami dotyczącymi wewnętrznej struktury zakładu ubezpieczeń przeprowadzającego szkolenie, rozliczenia ilościowo-wartościowe z tytułu sprzedaży polis i inkasa składek ubezpieczeniowych, ogólne i szczególne warunki ubezpieczeń zakładu ubezpieczeń przeprowadzającego szkolenie.

Jakie zagadnienia obejmować powinno szkolenie?

Minimalny zakres tematów egzaminacyjnych został określony przez Ministra Finansów w Rozporządzeniu. Składają się na nie bloki tematyczne dotyczące między innymi pojęcia ryzyka i zdarzeń losowych (pośród innych tu ocena redukcja, czy wycena ryzyka), miejsce i rola ubezpieczeń w gospodarce, sumy i wartości ubezpieczenia, podział ubezpieczeń według działów, grup i rodzajów, podstawowe regulacje prawne dotyczące działalności ubezpieczeniowej i pośrednictwa ubezpieczeniowego. Pośród zagadnień egzaminacyjnych znalazły się także podstawowe zagadnienia z zakresu prawa cywilnego oraz zasady odpowiedzialności agenta ubezpieczeniowego względem klienta i zakładu ubezpieczeń i zasady reprezentacji podmiotów gospodarczych w obrocie. Oczywiście zagadnienia egzaminacyjne nie pomijają także etyki zawodowej agenta ubezpieczeniowego.
Warto przy tym zaznaczyć, iż minimalny zakres tematów egzaminacyjnych, obejmujących zagadnienia z zakresu działalności zakładu ubezpieczeń, na rzecz którego mają być wykonywane czynności agencyjnej różni się od powyższego, jest w stosunku do niego znacznie okrojony (szczegółowe zasady zawierania umów ubezpieczenia, składki ubezpieczeniowe, zasady likwidacji szkód).

Oczywiście wspomniane wyżej szkolenie powinno trwać odpowiednią ilość godzin, także narzuconą w/w Rozporządzeniem. Szkolenie odbywane w pełnym zakresie powinno trwać co najmniej 152 godziny, natomiast w przypadku szkolenia z zagadnień z zakresu działalności zakładu ubezpieczeń, na rzecz którego będą wykonywane czynności agencyjne - 48 godzin, w przypadku zagadnień ogólnych i szczególnych warunków ubezpieczeń zakładu ubezpieczeń przeprowadzającego szkolenie - 36 godzin. Czas szkolenia nie może przekroczyć 8 godzin dziennie.

Jak przeprowadzany jest egzamin na agenta ubezpieczeniowego?

Nie ma oczywiście przeszkód aby szkolenie było przeprowadzane przez kilka zakładów ubezpieczeń (wspólne szkolenie) zakończone egzaminem. W takiej sytuacji zakłady ubezpieczeń powołują wspólną komisję egzaminacyjną, składającą się z przedstawicieli wybranych przez zarządy zakładów ubezpieczeń organizujących wspólne szkolenie.

<>

 

Komentarze: Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

 • ED 2011-04-26 21:37:58

  Re: Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

  Witam, zapraszam na szkolenie "Na uprawnienia Agenta Ubezpieczeniowego". Szczegóły prosze pisać: Ewelina.dworakowska@intertur.com.pl

 • Akademia Tur 2011-04-06 10:30:08

  Szkolenia na Agenta Ubezpieczeniowego

  Witam, zapraszam na szkolenie "Na uprawnienia Agenta Ubezpieczeniowego" Szczegóły prosze pisać: akademia@grupatur.pl

 • AkademiaTur 2010-05-10 13:20:52

  Re: Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

  Witam, zapraszam do udziału w kursie na Uprawnienia Agenta Ubezpieczeniowego. Więcej informacji na stronie www.akademiatur.pl

 • Hanna 2010-03-09 16:43:29

  Re: Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

  Warszawa gdzie można odbyć taki kurs??? kontakt: Tel. 502165485

 • AVENSA 2010-02-26 12:28:22

  Re: Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

  WROCŁAW I OKOLICE PODAJE DANE KONTAKTOWE DLA ZAINTERESOWANYCH KURSEM AVENSA@WP.PL TEL 506-174-307

 • AVENSA 2010-02-26 12:25:38

  Re: Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

  WITAM ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY. PROWADZĘ PROJEKT REKRUTACYJNY W MIĘDZYNARODOWEJ FIRMIE FINANSOWO- UBEZPIECZENIOWEJ, UMOŻLIWIAJĄCY ODBYCIE TAKIEGO KURSU ORAZ ZDOBYCIE LICENCJI JAK RÓWNIEŻ MOŻLIWOŚĆ PODJĘCIA WSPÓŁPRACY Z NASZĄ FIRMĄ. - WROCŁAW I OKOLICE

 • małami 2010-02-22 22:06:25

  Re: Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

  mam pytanko ile kosztuje taki kurs ?

 • agnieszka 2010-01-22 21:27:51

  Re: Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

  gdzie można przejść takie szkolenie

 • Bogdan 2010-01-09 19:49:30

  Re: Agent ubezpieczeniowy - pomyłki w wystawieniu polisy

  Witam mam pytanie -ubezpieczylem budynek publiczny,nie zaznaczylem przez nieuwagę opcji ochrony przed powodzią. Piwnice budynku zostaly zalane w wyniku powodzi,towarzystwo odmawia wyplaty odszkodowania z powodu nie zaznaczenia w/w opcji...Chodzi o dużą kwotę odszkodowania-co ja w takiej sytuacji powinienem zrobić? Czy cała odpowiedzialność spada na mnie ?z poważaniem Bogdan

 • agnieszka 2009-12-31 20:21:25

  Re: Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

  poprawka mam13 lat

 • Agnieszka 2009-12-31 20:20:38

  chciałabym zostać agentem ubezpieczeniowym za kilka lat bo dopiero mam 113 lat

  jakie trzeba mieć wykształcenia lub na jakie studia trzeba pójść rzeby zostać agentem ubezpieczeniowym?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej


TagiInformujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane