Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Firmowy samochód skradziony, spalony, zalany - czyli co zrobić w razie strat?

Money.pl/Bartek Chochołowski
(fot. Money.pl/Bartek Chochołowski)

W praktyce funkcjonowania przedsiębiorstwa może również dochodzić do zdarzeń niespodziewanych, zwanych wypadkami losowymi. Takie zajścia mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w kosztach firmy, również gdy dotyczą samochodów firmowych.  

Kradzież i likwidacja samochodu firmowego 

Samochód firmowy może funkcjonować w przedsiębiorstwie jako środek trwały lub nie; można też na potrzeby firmy używać samochodu prywatnego. W przypadku nieprzewidzianych zjawisk takich, jak np. kradzież środka trwałego, zasadą ogólną jest zaliczanie do kosztów niezamortyzowanej części tego środka. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy samochód firmowy jest środkiem trwałym czy też składnikiem majątku obrotowego, nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów straty powstałej w wyniku utraty takiego samochodu (nie tylko kradzieży, ale każdej postaci utraty), jeżeli samochód ten nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (tzw. AC). Pomimo więc, że ubezpieczenie to nie jest obowiązkowe, warto o nim pomyśleć, gdyż jego wysokość jest niewspółmiernie niska w porównaniu z nieprzyjemnymi konsekwencjami podatkowymi. 

Podobny warunek stawia ustawodawca w przypadku likwidacji samochodu firmowego. Podsumujmy więc: 

 1. jeżeli samochód firmowy nie podlegał ubezpieczeniu AC, w razie utraty lub likwidacji wartość straty nie może zostać zaliczona do kosztów,

 2. jeżeli samochód firmowy był środkiem trwałym i podlegał ubezpieczeniu AC, w razie utraty lub likwidacji do kosztów może zostać zaliczona tzw. wartość netto (czyli niezamortyzowana wartość samochodu – do kosztów zaliczamy więc po prostu jednorazowo kwotę, jaka pozostała jeszcze do zamortyzowania),

 3. jeżeli samochód firmowy nie był środkiem trwałym, ale podlegał ubezpieczeniu AC, do kosztów można zaliczyć wartość straty powstałej w wyniku likwidacji lub utraty – podatnik powinien wtedy sporządzić odpowiedni protokół (np. protokół kradzieży, likwidacji), dokładnie opisać stan faktyczny, oszacować wartość straty (jeśli to konieczne, z uwzględnieniem opinii biegłego) oraz zebrać dokumenty, mogące potwierdzać zasadność ujęcia straty w kosztach (np. postanowienie Policji).     

Jeżeli zlikwidowano lub utracono samochód prywatny używany dla potrzeb firmy, kwota straty nie może zostać zaliczona do kosztów podatkowych.  

Koszty remontów powypadkowych 

 

Podobna zasada do omówionej powyżej obowiązuje również w przypadku kosztów remontów powypadkowych samochodów. Nie uważa się bowiem za koszty uzyskania przychodów kosztów remontów powypadkowych samochodów, jeżeli samochody te nie były objęte ubezpieczeniem AC. W przypadku kosztów tych remontów dochodzi jednak jeszcze jedna istotna kwestia, mianowicie niemożność odliczenia podatku VAT z faktury remontowej – podatnikowi nie przysługuje bowiem prawo do odliczenia podatku VAT w sytuacji niemożności zaliczenia danego wydatku do kosztów. 

Przykład

Podatnik A i podatnik B mieli wypadek samochodowy, w wyniku którego musieli dokonać remontu samochodu. Koszt remontu wyniósł 7.000 zł + 1.610 zł VAT. Jedynie podatnik B posiadał ubezpieczenie AC, z tytułu którego firma ubezpieczeniowa wypłaciła mu kwotę 6.500 zł tytułem odszkodowania za koszty remontu.

Spójrzmy, jak wyglądać będzie rozliczenie obu podatników: 

 1. podatnik A musi z własnej kieszeni ponieść koszty remontu w wysokości 8.610 zł i nie może kwoty wydanej na remont zaliczyć do kosztów, jak również nie może odliczyć podatku VAT z faktury warsztatu. Ponieważ samochód nie był objęty ubezpieczeniem AC, podatnik A nie otrzyma również odszkodowania;

 2. podatnik B może kwotę 7.000 zł zaliczyć do kosztów oraz odliczyć podatek VAT z faktury warsztatu, który dokonał remontu. Jednocześnie otrzymane odszkodowanie musi potraktować jako swój przychód z działalności. 

PAMIĘTAJ!

Omówione w niniejszym artykule uwagi dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak również ciężarowych!

Podstawa prawna:

 

Komentarze: Firmowy samochód skradziony, spalony, zalany - czyli co zrobić w razie strat?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 3
 • 1
 • 1
 • 6
 • 4
 • 5
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Zofia Lewandowska

  ocena usługi:

  Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
 • Mieczysława

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
 • Magdalena

  ocena usługi:

 • Justyna

  ocena usługi:

  Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
 • Dorota

  ocena usługi:

 • Teresa

  ocena usługi:

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
 • Leszek

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
 • Adam

  ocena usługi:

  Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane