Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Firmowy samochód skradziony, spalony, zalany - czyli co zrobić w razie strat?

Money.pl/Bartek Chochołowski
(fot. Money.pl/Bartek Chochołowski)

W praktyce funkcjonowania przedsiębiorstwa może również dochodzić do zdarzeń niespodziewanych, zwanych wypadkami losowymi. Takie zajścia mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w kosztach firmy, również gdy dotyczą samochodów firmowych.  

Kradzież i likwidacja samochodu firmowego 

Samochód firmowy może funkcjonować w przedsiębiorstwie jako środek trwały lub nie; można też na potrzeby firmy używać samochodu prywatnego. W przypadku nieprzewidzianych zjawisk takich, jak np. kradzież środka trwałego, zasadą ogólną jest zaliczanie do kosztów niezamortyzowanej części tego środka. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy samochód firmowy jest środkiem trwałym czy też składnikiem majątku obrotowego, nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów straty powstałej w wyniku utraty takiego samochodu (nie tylko kradzieży, ale każdej postaci utraty), jeżeli samochód ten nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (tzw. AC). Pomimo więc, że ubezpieczenie to nie jest obowiązkowe, warto o nim pomyśleć, gdyż jego wysokość jest niewspółmiernie niska w porównaniu z nieprzyjemnymi konsekwencjami podatkowymi. 

Podobny warunek stawia ustawodawca w przypadku likwidacji samochodu firmowego. Podsumujmy więc: 

 1. jeżeli samochód firmowy nie podlegał ubezpieczeniu AC, w razie utraty lub likwidacji wartość straty nie może zostać zaliczona do kosztów,

 2. jeżeli samochód firmowy był środkiem trwałym i podlegał ubezpieczeniu AC, w razie utraty lub likwidacji do kosztów może zostać zaliczona tzw. wartość netto (czyli niezamortyzowana wartość samochodu – do kosztów zaliczamy więc po prostu jednorazowo kwotę, jaka pozostała jeszcze do zamortyzowania),

 3. jeżeli samochód firmowy nie był środkiem trwałym, ale podlegał ubezpieczeniu AC, do kosztów można zaliczyć wartość straty powstałej w wyniku likwidacji lub utraty – podatnik powinien wtedy sporządzić odpowiedni protokół (np. protokół kradzieży, likwidacji), dokładnie opisać stan faktyczny, oszacować wartość straty (jeśli to konieczne, z uwzględnieniem opinii biegłego) oraz zebrać dokumenty, mogące potwierdzać zasadność ujęcia straty w kosztach (np. postanowienie Policji).     

Jeżeli zlikwidowano lub utracono samochód prywatny używany dla potrzeb firmy, kwota straty nie może zostać zaliczona do kosztów podatkowych.  

Koszty remontów powypadkowych 

 

Podobna zasada do omówionej powyżej obowiązuje również w przypadku kosztów remontów powypadkowych samochodów. Nie uważa się bowiem za koszty uzyskania przychodów kosztów remontów powypadkowych samochodów, jeżeli samochody te nie były objęte ubezpieczeniem AC. W przypadku kosztów tych remontów dochodzi jednak jeszcze jedna istotna kwestia, mianowicie niemożność odliczenia podatku VAT z faktury remontowej – podatnikowi nie przysługuje bowiem prawo do odliczenia podatku VAT w sytuacji niemożności zaliczenia danego wydatku do kosztów. 

Przykład

Podatnik A i podatnik B mieli wypadek samochodowy, w wyniku którego musieli dokonać remontu samochodu. Koszt remontu wyniósł 7.000 zł + 1.610 zł VAT. Jedynie podatnik B posiadał ubezpieczenie AC, z tytułu którego firma ubezpieczeniowa wypłaciła mu kwotę 6.500 zł tytułem odszkodowania za koszty remontu.

Spójrzmy, jak wyglądać będzie rozliczenie obu podatników: 

 1. podatnik A musi z własnej kieszeni ponieść koszty remontu w wysokości 8.610 zł i nie może kwoty wydanej na remont zaliczyć do kosztów, jak również nie może odliczyć podatku VAT z faktury warsztatu. Ponieważ samochód nie był objęty ubezpieczeniem AC, podatnik A nie otrzyma również odszkodowania;

 2. podatnik B może kwotę 7.000 zł zaliczyć do kosztów oraz odliczyć podatek VAT z faktury warsztatu, który dokonał remontu. Jednocześnie otrzymane odszkodowanie musi potraktować jako swój przychód z działalności. 

PAMIĘTAJ!

Omówione w niniejszym artykule uwagi dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak również ciężarowych!

Podstawa prawna:

 

Komentarze: Firmowy samochód skradziony, spalony, zalany - czyli co zrobić w razie strat?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane