Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

www.sxc.hu/merdok
(fot. www.sxc.hu/merdok)

Decyzją Ministra Gospodarki dodatek energetyczny został od 1 maja nieznacznie obniżony, aktualne stawki przedstawiono poniżej.

Z związku ze zmianą wysokości dodatku energetycznego przypominamy o konieczności złożenia w maju wniosku o przyznanie świadczenia na kolejny rok. Dotychczasowo wydane decyzje obowiązywały jedynie do kwietnia 2015.

Komu przysługuje dodatek energetyczny

Dodatek energetyczny to nowe świadczenie finansowane z budżetu państwa, którego celem jest częściowa rekompensata wydatków na energię elektryczną, ponoszonych przez osoby najuboższe. Dodatek energetyczny przysługuje osobom, które pobierają dodatek mieszkaniowy.


Odbiorca wrażliwy energii elektrycznej

Ustawa z dn. 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe pojęcie - „odbiorcę wrażliwego energii elektrycznej”, który spełnia następujące warunki:

  • ma przyznany dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych,
  • jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym, 
  • zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.


Wysokość dodatku energetycznego

Dodatek energetyczny pokrywa tylko część opłat ponoszonych przez użytkowników energii elektrycznej i wynosi nie więcej niż 30% iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii w gospodarstwie domowym, ustalanej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie przepisów ustawy - prawo energetyczne, przy czym wysokość limitu zużycia energii elektrycznej wynosi:

  • 900 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną;
  • 1250 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 4 osób;
  • 1500 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób.

Zgodnie z obwieszczeniem z dn. 17 kwietnia 2015 roku, wysokość dodatku energetycznego do 30 kwietnia 2016 r. wynosi dla gospodarstwa domowego:

  • prowadzonego przez osobę samotną - 11,09 zł na miesiąc (wcześniej było to 11,36 zł, obnizka o 0,27 zł);
  • składającego się z 2 do 4 osób - 15,40 zł na miesiąc (wcześniej było to 15,77 zł, obnizka o 0,37 zł);
  • składającego się z co najmniej 5 osób - 18,48 zł na miesiąc (wcześniej było to 18,93 zł, obnizka o 0,45 zł).

Kwotę świadczenia na okres od 1 maja 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. ogłosi minister właściwy do spraw gospodarki w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, do dnia 30 kwietnia 2016 r.

Jak otrzymać dodatek energetyczny?

Wypłacanie dodatku należy do kompetencji gminy. Przyzna go wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej. Do wniosku o przyznanie dodatku energetycznego należy dołączyć kopię umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej. Wydanie decyzji nastąpi w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku.

Dodatek energetyczny zostanie wypłacony do dnia 10 każdego miesiąca z góry, z wyjątkiem miesiąca stycznia, w którym dodatek energetyczny wypłaca się do dnia 30 stycznia danego roku. Kwota pieniężna może zostać przelana na rachunek bankowy wnioskodawcy lub na rachunek bankowy przedsiębiorcy energetycznego, z którym została zawarta umowa kompleksowa lub umowa sprzedaży energii elektrycznej.


Kto otrzyma dodatek energetyczny?

 Aby uzyskać dodatek energetyczny, konieczne jest spełnienie następujących warunków:

  • wnioskodawca jest uprawniony do otrzymywania dodatku mieszkaniowego;
  • pozostaje stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym;
  • zamieszkuje w miejscu dostarczenia energii elektrycznej.

e-prawnik.pl

 

Komentarze: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

  • agata 2015-05-06 10:30:44

    Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

    oj nie martwcie się, te pieniądze na pewno się nie zmarnują, już ktoś się nimi zaopiekuje;p Faktem jest, że wysokość dodatku energetycznego naprawdę jest śmieszna.

  • och-ach 2015-05-04 13:34:34

    Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

    taaak, teraz się zaczną kłótnie o te parę groszy...Ludzie, to mniej niż złotówka! takie pieniądze faktycznie leżą na ulicy;p

  • JA 2015-05-04 11:59:39

    Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

    kpina i oszczędzanie na najbiedniejszych

  • monia33 2015-05-04 11:02:07

    Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

    Super:] niedość że już świadczenie jest małe, to jeszcze od niego odejmują.......szkoda słów....nie zauwazyłam żeby mi rachunki sie obnizyly....

  • jaga 2015-04-22 07:20:13

    Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie w 2015 roku?

    wiadomo już coś o ile wzrośnie dodatek energetyczny od maja? gdzie to mogę sprawdzić?

  • pan 2015-04-08 09:42:17

    Re: Dodatek energetyczny 2015 - jak otrzymać świadczenie?

    Wniosek o dodatek energetyczny można składać przez cały rok. Podane wyżej stawki obowiązują do końca kwietnia, więc później będzie pewnie jakas aktualizacja

  • kari 2015-04-02 15:47:25

    Re: Dodatek energetyczny 2015 - jak otrzymać świadczenie?

    Z tego co wiem to można w dowolnym okresie w ciągu roku, ale proszę jeszcze żeby prawnik potwierdził tą informację....

  • emilia 2015-03-31 10:04:32

    Re: Dodatek energetyczny 2015 - jak otrzymać świadczenie?

    Można jeszcze teraz złożyć wniosek o dodatek energetyczny, czy trzeba było załatwić to na początku roku?

  • Halina 2015-03-23 11:53:55

    Re: Dodatek energetyczny 2015 - jak otrzymać świadczenie?

    Dodatek energetyczny dla odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej jest naprawdę wystarczający - mówię to jako osoba samotna i niezamożna, dla której liczy się każdy grosz. Rozmumiem osoby, które się skarżą bo mają dzieci niepełnosprawne, dużo wydatków i potrzeb z tego tytułu - dla nich faktycznie dodatek energetyczny w takiej wysokości to kropla w morzu potrzeb, by nie rzec nawet - kpina. Ale dodatek energetyczny nie powstał z myślą o takich osobach - im należy się naprwdę inny rodzaj pomocy. Dodatek jest dla osób samotnych ze skromnymi wymaganiami i potrzebami i jako taki naprawdę wystarcza. Nie rozumiem osób, które dostają pieniądze, korzystają z rządowej pomocy i jeszcze narzekają. Skoro nie chcesz tych pieniędzy, bo to poniżające dla ciebie, to znaczy że nie jesteś osobą potzrebującą, możesz się sam utrzymywać.

  • Bella Swan 2014-11-21 20:30:34

    Re: Dodatek energetyczny - jak otrzymać świadczenie?

    Komentujący macie zupełną rację. To poniżające. Moim zdaniem powinno się ok. 80% dotować takie rodziny. Widać gołym okiem jaki socjopatyczny i bezduszny oraz skąpy Rząd mamy. Żenada.

  • lidia 2014-03-14 17:21:59

    Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

    Dostaje zasilek staly z MOPR-u, od tego odejmuja mi przyznany dodatek mieszkaniowy, a teraz odejma dodatek energetyczny, gdzie tu logika, jeden da , drugi zabierze, kpina iu zenada.

  • lidia 2014-03-14 17:19:27

    Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

    Odbiorcy wrazliwi dostana dodatek energetyczny w kwocie 15 zl. miesiecznie, to kpina, sa to osoby bardzo wrazliwe na ponizenie.

  • Lidia 2014-03-14 17:17:13

    Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

    Panie premierze, czym znowu zaskoczyl Pan najubozszych,jalmuzna, dodatek energetyczny w kwocie 15 zl,na 4 osobowa rodzine przy zuzuciu miesiecznym 250 zl( gdzie nie ma gazu), pewnie ten dodatek bedzie odjety od zasilku stalego jak dodatek mieszkaniowy?????????????/To sa kpiny do potegi entej!!!!!!!!

  • Natalia 2014-02-19 10:03:11

    Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

    Czy jak nie złożyłam wniosku w styczniu, to mogę to jeszcze zrobić, czy też jest na to przewidziaan jakaś pula, która wyczerpała sie już w styczniu??

  • Jakub 2014-01-11 14:45:18

    Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

    A co zrobić w przypadku gdy dodatek mieszkaniowy przyznano mężowi, a umowę z elektownią podpisała żona. Oboje razem zamieszkują w lokalu własnościowym. Czy dodatek im się należy?

  • tarnowianka 2014-01-08 20:53:53

    Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

    składając wniosek o dodatek energetyczny w TARNOWIE małopolska trzeba jeszcze zrobić opłatę skarbową w wysokości 10 zł.Zastanawiam się czy jest to zgodne z prawem ? Czy wy też musicie zrobić takie opłaty???

  • jerzy 2014-01-07 19:44:43

    Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

    Tak to prawda to jest żenada, i kpina z narodu polskiego, panie premierze proszę ten dodatek zatrzymać na premię dla swoich pracowników bo im braknie pieniędzy na dojazdy do pracy lub na zegarki i wtedy bedzie problem bo nie bedą w stanie dotrzeć na czas do pracy do usłyszenia na wyborach. Jerzy

  • Biedny ale honoro 2014-01-07 16:30:52

    Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

    Ten wspaniały dar i taką kasiore niech lepej zainewstują w miejsca pracy a nie dają jałomużne najbiedniejszym .

  • janq 2014-01-06 01:15:24

    Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

    Dodatek energetyczny obok dodatku mieszkaniowego, dopłata z którego nie będą mogli korzystac' najbiedniejsi. Dlatego, że MOPS potrąci ten dodatek z np: Zasiłku Stałego.

  • mama 2014-01-02 11:45:02

    Re: Dodatek energetyczny - nowe świadczenie od 2014 roku

    Skomentuję tak . Żenada!!! Mam leżące dziecko niepełnosprawne z ciężkim porażeniem mózgowym. Codzienne pranie, masaże , konieczność prasowania ,zawsze zapas żywności w zamrazarce, bo nie ma z kim zostawiać leżącego dziecka. Miksowanie pokarmow. Rachunki za prąd co dwa miesiace w granicach 390-500 zł. Ta kwota , ktora mozna uzyskać na dopłatę jest tak śmieszna i niewiele znaczą ca,że szkoda wychylic nosa z domu ,żeby o to się starać . Limit na energie??? Jak można takiej rodzinie limitować energie elektryczną. Rodzina zużywa tyle ile musi i tutaj nie mozna nic limitować!!!!