Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Emerytury i renty za granicą

  Money.pl/Anna Kraszkiewicz
(fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
Strona 1 z 4

Jeśli za krótko pracowałeś w Polsce, by dostać emeryturę lub rentę, ZUS doliczy ci okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją. Jeśli za krótko pracowałeś za granicą, odpowiednik ZUS w tych państwach doliczy ci okres ubezpieczenia w Polsce.

Praca w każdym z państw objętych koordynacją liczy się do stażu potrzebnego do uzyskania emerytury lub renty, a praca w Polsce do takiego stażu w  każdym z tych państw. Zasada sumowania okresów  ubezpieczenia dotyczy zarówno pracowników, jak i osób pracujących na własny rachunek.

Wiele osób, które pracowały w różnych krajach, zastanawia się jak starać się o emeryturę i czy praca za granicą liczy się do ich emerytalnego stażu. Inni chcą wiedzieć, czy praca za granicą nie spowoduje utraty prawa do polskiej emerytury. Przepisy wspólnotowe chronią pracowników i prowadzących działalność gospodarczą na terytoriach państw nimi objętych.

Do maja 2004 roku, zanim Polska została przyjęta do UE, tylko z niektórymi państwami UE były zawarte umowy dwustronne na zasadach koordynacji, dzięki którym do stażu emerytalnego liczony był okres pracy w obu państwach. Dzięki naszemu członkostwu we Wspólnocie zasady  koordynacji realizujemy z 30 państwami równocześnie. Skutkiem czego osoby pracujące w kilku krajach nie są w gorszej sytuacji niż ci, którzy całą karierę zawodową przebyli tylko w jednym państwie.

Jeśli ktoś pracował przez 10 lat w jednym państwie, w którym prawo do emerytury przysługuje po udowodnieniu 25 lat ubezpieczenia, a następnie przez okres 17 lat pracował w innym państwie członkowskim, w którym prawo do emerytury przysługuje po 20 latach ubezpieczenia to wyłącznie zgodnie z ustawodawstwem jednego, jak i drugiego państwa  nie uzyskałby prawa do emerytury w żadnym z nich, gdyż w żadnym z tych państw nie spełniłby warunku posiadania odpowiedniego okresu ubezpieczenia. Jednak dzięki zasadzie sumowania przyjętej w przepisach koordynacyjnych może starać się o świadczenia i w jednym i w drugim państwie. Ma bowiem 27-letni staż, który po zsumowaniu pozwoli na uzyskanie świadczeń częściowych z każdego z tych państw.

1. Kiedy mają zastosowanie przepisy koordynacyjne?

Zasady te dotyczą osób, które posiadają okresy ubezpieczenia w więcej niż jednym państwie.

Jeśli pracowałeś w kilku krajach Unii, nie zawsze oznacza to, że dostaniesz trzy emerytury. Możesz dostać tylko  jedną, ale „składaną" - każde z tych państw uwzględni twój okres ubezpieczenia na jego terytorium i proporcjonalnie do niego wyliczy część emerytury, lub też jeśli spełnisz wymagane w jednym państwie warunki bez sumowania okresów - wyliczy pełną emeryturę a drugie, jeśli będzie konieczne sumowanie - tylko emeryturę proporcjonalną częściową. O prawo do emerytury, renty inwalidzkiej czy rodzinnej w krajach członkowskich możesz się ubiegać wtedy, jeśli w którymś z nich byłeś ubezpieczony co najmniej rok, a łączne okresy pozwolą na przyznanie emerytury. Jeśli w jakimś kraju pracowałeś krócej niż jeden rok, przy ustalaniu prawa do emerytury ten okres będzie doliczony do twojego ogólnego stażu pracy przez inne państwa, w których pracowałeś.
 
Uwaga!
Emerytura i renta inwalidzka jest przyznawana i wyliczana według przepisów każdego kraju, w którym pracowałeś. Renta z tytułu wypadku przy pracy i choroby zawodowej przyznawana jest na podstawie ustawodawstwa państwa, w którym pracowałeś w momencie, gdy zdarzył się wypadek lub zachorowałeś.

2. Na czym polega sumowanie?

To dodawanie do siebie wszystkich lat ubezpieczenia tak, by uwzględnić cały staż pracy osoby starającej się o emeryturę lub rentę.

Jeśli poza Polską pracowałeś lub pracujesz w innych krajach Unii, twoja emerytura może przypominać składankę, złożoną z kilku elementów. ZUS zsumuje te okresy, które wypracowałeś za granicą - nawet jeżeli pracowałeś za granicą za krótko, by mieć prawo do emerytury „zagranicznej" - i doda do lat przepracowanych w Polsce.

Hieronim Nowak pracował: 8 lat w Polsce, 8 lat w Norwegii, 6 lat w Szwecji i 3 lata w Danii. Ogólny staż ubezpieczeniowy to 25 lata (8+8+6+3). Mężczyzna ma więc prawo ubiegać się o emeryturę za każdy przepracowany w danym państwie okres, natomiast instytucja ubezpieczeniowa każdego z wymienionych państw ustali na podstawie własnego ustawodawstwa teoretyczną kwotę emerytury za zsumowane okresy ubezpieczenia, a następnie przyzna emeryturę częściową - proporcjonalną do faktycznego okresu ubezpieczenia, przebytego na terytorium danego państwa, tj. Polska 8/25, Norwegia 8/25, Szwecja 6/25 i Dania 3/25.

<>

Zobacz także

 

Komentarze: Emerytury i renty za granicą

 • Barbara Konieczna 2017-08-17 09:14:40

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Mieszkam w Holandii od 1991 roku.w listopadzie skoncze 64 lata. W Holandii pracowalam 23 lata.W Polsce mam przepracowane 9 lat i 6 m-cy,przedtem studiowalam 5 lat na Politechnice Szczecinskiej , ktora ukonczylam pozytywnie. Mam pytanie,czy nalezy mi sie emerytura z Polski i kiedy. W Holandii przejde na emeryture w wieku 55 lat. Obecnie nie pracuje.Otrzymuje rente wdowia po moim mezu. Uprzejmie prosze o odpowiedz. Barbara

 • M.Kowalewska 2017-08-08 09:56:35

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Brat w latach 70/80 przepracował ok. sześć lat w Polsce. Wyjechał do Francji i tam pracował. Wskutek wypadku przeszedł na rentę inwalidzką. W wieku 64 lat zmarł. Czy z tytułu pracy w Polsce należy się żonie (wdowie) zasiłek pogrzebowy? Zaznaczam,że brat zmarł we Francji i tam został pochowany. We Francji z racji ubezpieczenia żona nie otrzymała zasiłku.

 • Angelika 2017-07-09 00:58:26

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Witam mieszkam w Uk od 9lat jestem na disability living allowane czy mogę transferowac to do Pl kuz za dziecka w polsce pobieram rentę czy teraz jak chce wyjechać z uk mogę jakoś to przenieść dziękuję serdecznie za odp.

 • henryk 2017-06-17 09:04:02

  Re: Emerytury i renty za granicą

  mam 83 lat i polską emeryturę 500,00 euro mieszkam w belgii z meldunkiem.czy przysługuje mi jakiś dodatek do emerytury z racji zamieszkania w belgii?

 • Anna 2017-03-31 06:11:15

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Hallo.Mieszkam od 10 lat w niemczech .Przepracowalam tutaj 5 lat legalnie z odprowadzaniem skladek na rente.Z powodu mojej choroby musialam na podstawie orzeczenia lekarskiego przestac pracowac .Zlozylam w niemczech w DRV wniosek o rente chorobowa mialam wowczas 52 lata .DRV wszystkie moje swiadectwa pracy tzn.polskie poniewaz w polsce przepracowalam 25 lat a w niemczech tylko 5 lat.Otrzymalam z polski rente chorobowa( czesciowa niezdolnosc do pracy)oraz dowod rencisty od 2014 -07.2018.Mieszkam w Niemczech na stale i mam pochodzenie niemieckie .Kwote jaka otrzymalam z polski przeliczono mi na Euro i otrzymuje 140 euro miesiecznie ,niestety z polskiego dowodu rencisty nie moge korzystac.Czy w moim przypadku mam szanse na otrzymanie niemieckiej renty i dowodu rencisty ?Z gory dziekuje za odpowiedz.

 • grzegorz 2016-04-19 11:18:23

  Re: Emerytury i renty za granicą

  pracowalem w polsce od 1981 r do 2000r na kopalni i od tego roku2004 pracowalem na kopalni w hiszpaniale skladki mialem placone w polsce przez 4 lata i hiszpani jak beda mi liczone lata skladkowe

 • Andrzej 2016-01-26 13:51:04

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Mam 61 lat i skaczyl mi się kontrakt czy mogę starać się o zasiłek dla bezrobotnych we Francji.

 • jaceksinzinger 2015-12-30 21:06:29

  Re: Emerytury i renty za granicą

  4 miesuac mija zusowu by wyznaczyc rente czy moze ktos mi piwiedziedz czy w terminach sue wyrabia zus i wyplaca czas okreslony stratny

 • jaceksinzinger 2015-11-21 12:59:36

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Prosze o kontakt posiadam grupe inwalidzka chce otrzymac pomoc w otrzymaniu renty z wiednia kontakt prosze o jezeli panswto umieja pomuc

 • dolat 2014-01-20 09:05:19

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Mam emeryture górniczą od 1987r przepracowałem ostatnie 6 lat w UK mam 60 lat czy mam teraz oczekiwać na emeryture do 65 roku zycia to jest wiek mojego rocznika w UK, czy doliczyc ten okres do tat pracy w polsce co będzie korzystne dla mnie?

 • Ewa 2013-10-25 10:04:41

  Re: Emerytury i renty za granicą

  witam wyliczono mi emeryture w Polsce bo skonczylam 60 lat.mam 8 lat pracy w belgii czy doliczą mi je do polskiej emerytury bo w listopadzie ub.roku przedstawilam dokumenty i cisza/ z Belgii

 • danka 2013-08-12 08:59:42

  Re: Emerytury i renty za granicą

  dzień dobry pobieram rente po mezu Polsce które były doliczone ostatnie 5lat pracy z angli chialam także pobierc rente z angli za ostatnie 5 lat gdze mam się udac zebby to zzalatwic mieszkam w polsce

 • Martusia z Holand 2013-05-15 16:24:51

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Dzien dobry . Mieszkam w Holandi od 1993 roku , w obecnej chwili mam 59 lat .W Polsce mam przepracowane 18 lat ,zas tu w Holandii jestem od 1993 roku i mam juz blisko 19 lat pracy z tego ze w Polsce jako kobiecie przysluguje mi emerytura (skladkowa bo lata w Polsce i w Holandii)jak skoncze 60i pol roku a bedzie to w sierpniu 2014 zas w Holandii przysluguje mi emerytura jesli skoncze 66lat i pol roku to bedzie w 2020, jak w takim wypadku bedzie wygladala moja emerytura , bardzo sedecznie dziekuje

 • adam 2013-03-06 23:39:58

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Mieszkam we Francji od 32 lat. W Polsce pracowałem 10 lat we Francji 32 lata.Francuzi dają mi emeryturę za lata przepracowane w tym kraju , natomiast ZUS dał mi odpowiedź negatywną do prawa otrzymania polskiej emerytury za te 10 lat. Moi znajomi mieli podobną sytuację pare lat temu , odwołali się do sądu i uzyskali kilka euro.Nie wiem co mam robić.Dziekuję za odpowiedź.

 • Agnieszka 2013-02-15 07:59:14

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Moj tato z racji wieku (65 lat) zlozyl wniosek o polską emeryturę okres składkowy jaki posiada to 28 lat w polsce pracowal również około 13 lat w grecji i w odpowiednim wydziale zajmującym się realizacją umów międzynarodowych złożył wniosek o emeryture z grecji .Moje pytanie jest następujące czy ZUS ma prawo wstrzymac decyzję o polskiej emeryturze do momentu aż grecja rozpatrzy wniosek o emeryturę ( trwa to około roku)Dziekuję za odpowiedź.

 • sylvia 2013-02-06 13:12:59

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Mieszkam we Francji mam 67 lat i od 7 lat otrzymuje emeryture polska z ZUS za 24 lata pracy w Polsce.Oczywisnie moja emerytura nie wystarczala mi na przezycie a wiec pracowalam dodatkowo we Francji i oplacalam skladki emerytalne i bezpieczeniowe.Wszystkie moje koszty zwiazane z pokrywalam sama i nie korzystalam z mozliwosci obciazania ZUS z tego tytulu. Od roku 2011 ze wzledu na moj stan zdrowia bylam zmuszona przerwac te tzw.dzialalnosc gospodarcza i przejsc na emeryture calkowita.W miedzyczasie zorientowalam sie ze emerytury wyliczane w/g nowych zasad sa bardziej korzystne dla emeryta.ZUS odmowil mi przeliczenia uzasadniajac to koniecznoscia pracy w Polsce. Nie zadam dodatkowej emerytury za lata przepracowane we Francji,pragne aby moja emerytura polska byla przeliczona w/g nowych zasad.Czy mam mozliwosc uyskania przeliczenia emerytury ??Jestesmy w Europie a wiec nie rozumiem tych roznic stosowanych przes ZUS.Dziekuje za odpowiedz.

 • Lidia 2012-08-09 16:14:56

  Re: Emerytury i renty za granicą

  mieszkam w Anglii i tutaj za dwa miesiace otrzymam emeryture w wieku 61lat i 3 miesiace. Obecnie do emerytury angielskiej beda wliczone lata ktore przepracowalam rowniez w Polsce .Poniewaz w Polsce przysluguje emerytura dla kobiet w wieku 60 lat. Interesuje mnie czy otrzymam z Polski emeryture rowniez za ubiegly rok kiedy mialam 60 lat czy tylko od tego roku w ktorym otrzymam rete angielska?. dziekuje za odpowiedz

 • Jerzy Durda 2012-07-20 11:17:39

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Mam 62 lata.Dostaje emeryture za odpracowanych 30 lat w czechach. Z polski narazie nie dostaje nic .Ile i kiedy dostane z Polski za odpracowanych 15 lat,w latach 1966 do 1980 .12 lat pracowalem w firmie exportowej budimex w czechach tego mi tam nie zaliczyli.Prosze o odpowiedz, diekuje.

 • Jerzy lat 62 2012-06-30 23:30:55

  Re: Emerytury i renty za granicą

  mam 62lata mieszkam u córki w Holandi czy kapitał poczatkowy moge składac wHolandi. W Holandi nie mam ubezpieczenia i nie pracuje. Czy otrzymam wówczas emeryturę w Holandi. Jerzy lat 62

 • Teresa 2012-06-29 13:53:38

  Re: Emerytury i renty za granicą

  O 6 lat zamieszkuje w irlandii i jestem na utrzymaniu syna. jestem rencistka i pobieram emeryture w Polsce w wysokosci 550 zl.slyszalam ze mozna przeniesc emeryture nie wiem tylko jakie sa zasady jej przeniesienia i ile wtedy moglaby wynosic moja emerytura. Prosze mozliwie o wyczerpujaca odpowiedz

 • wirginia 2012-02-16 20:18:25

  Re:Emerytura ,a praca za granica

  Od 3 lat jestem na wczesniejszej emeryturze nauczycielskiej i pracuje i mieszkam i utrzymuje uczaca sie corke obecnie ma 18 lat,ale chodzi do collegu.Czy mam oddawac pieniadze,poniewaz wiadomo jaki jest stosunek funta do zl,czy ma sens zglaszania tego do doliczenia tego do emerytury

 • rysiek 2011-09-06 08:08:54

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Czy aby dowiedzieć się prawdy o swoich prawach emerytalnych musimy karmić dodatkowo -"papugi"? To tylko dla nich powstały jakieś zagmatwane przepisy? aby od nisko zarabiających wysłużonych latami pracy,rencistów,emerytów mogli stsoswać " darmowe wyceny"?Dlaczego np.w Czechach jest wszystko jasne i urzędy same infoemują kiedy i na jakich warunkach można przejść na emeryturę a u nas jak zwykle "czeski film"-pracuj do końca życia i niedaj Bozia abyś chiał trochę pożyć za swoje odłożone pieniądze np.w moim przypadku 46 lat składek.Reforma EM. jest jednym z największych złodziejskich bubli podczas 10-cio letniej pracy darmozjadów Tuska!!!!

 • rysiek.w. 2011-01-24 14:00:48

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Otrzymuję czeską i polską rentę.Mam 62 lata i 45 letni okres pracy składkowy.W Czechach puszczają mnie na emeryturę po osiągnięciu 62 lat i 4 mc.tzn.27.01.2012r.przejdę z renty na Czeską emeryturę.Jak będą się miały Polskie przepisy w stosunku do mojej osoby?(27.09.1949r.)

 • Krystyna 2010-10-26 01:49:41

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Złozyłam wniosek o wczesniejsza emeryture w Polsce w 2008 roku.W czasie oczekiwania na decyzje bylam bez srodkow do zycia i podjelam prace (za najnizsza krajowa w tym kraju )zagranica.Po prawie dwoch latach doczekalam sie na decyzje i otrzymalam emeryture oraz wyrownanie za okres wyczekiwania.Za 3 miesiace koncze 60 lat.W okresie wyczekiwania zarobek moj za granica (gdzie zylam i ponosilam wszystkie koszta)przekroczyl 130%, czy otrzymane wyrownanie bede musiala zwrocic.Chce podkreslic , ze pracujac w okresie wyczekiwania na decyzje nie bylam emerytka.Jak widac temat mnie bardzo nurtuje, pisze noca bo nie moge spac.

 • danuta 2010-07-14 14:45:28

  Re: Emerytury i renty za granicą

  Pobieram emeryture w Polsce.Obecnie pracuje we Wloszech legalnie ok.5 lat i chce jeszcze troche popracowac.mam pytanie.Czy bede mogla starac sie za te lata przepracowane o emeryture we Wloszech,gdzies wyczytalam ze w Polsce juz nie moge doliczyc tych lat do wyzszej emerytury.

 • lidia 2010-03-17 23:18:38

  Re: Emerytury i renty za granicą

  jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego z Holandii jeśli w ZUS rodzic złoży wniosek na druku E 124 PL,czy przedkłada umowę o prace zmarłego- z ostatnim pracodawcą lub urzędem pracy gdzie pobierał zasiłek dla bezrobotnych.

 • lidia 2010-03-17 22:32:58

  Re: Emerytury i renty za granicą

  do kogo się zwrócić by uzyskać świadczenia po zmarłym zatrudnionym w Holandii-odprawa pośmiertna ,odszkodowanie ,renta rodzinna dla dziecka dla którego pobierał zasiłek rodzinny.Czy może ubiegać się o to matka dziecka/nie jest żoną/ czy rodzice zmarłego.Jest może jakaś instytucja lub prawnicy którzy to poprowadzą w imieniu rodziny.

 • Danuta 2009-11-02 11:42:45

  Re: Emerytury i renty za granicą

  czy wczesniejsza emerytura moze byc zawieszona z powodu przekroczenia dopuszczalnego limitu 130 % dochodu, gdy mieszka sie w Holandii i tak uzyskalo sie dochod


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 3
 • 0
 • 6
 • 5
 • 5
 • 2
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Marta

  ocena usługi:

  Wszystkie moje wątpliwości zostały wyjaśnione w bardzo jasny sposób , krótki czas oczekiwania , doskonały kontakt, polecam.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

  Wszystko jest ok
 • barbara

  ocena usługi:

 • Sylwia

  ocena usługi:

  Polecam. Uczciwi i rzetelni
 • Agnieszka

  ocena usługi:

 • Jadwiga

  ocena usługi:

  dziękuję za opinię fachową i przejrzystą - Jadwiga
 • beata

  ocena usługi:

 • Ilona

  ocena usługi:

  Bardzo pomocna porada.Polecam!
 • Bartosz

  ocena usługi:

  Dziękuję za opinię. Jest ona zrozumiała dla laika i co najważniejsze pomocna.
 • Mariola

  ocena usługi:

  Usługa bardzo profesjonalna ,która bardzo mi pomogła
 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Szybka, wyczerpująca, profesjonalna. Cóż więcej dodać, jak tylko - POLECAM.
 • Anna

  ocena usługi:

 • Michał

  ocena usługi:

  Profesjonalna obsługa.
 • Kasia

  ocena usługi:

 • Lidia

  ocena usługi:

  dziękuję za przystępną cenowo i zrozumiałą dla laika opinię
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane