Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Jak legalnie zatrudnić nianię i pomoc domową?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Jak legalnie zatrudnić pomoc domową?

Podstawa to dobrze zawarta umowa. Najlepszą umową dla tego typu prac jest umowa o świadczeniu usług – możemy w niej określić częstotliwość świadczonej usługi, stawkę wynagrodzenia (godzinową lub za wykonane zlecenie), termin i formę płatności.

Kolejny krok to zgłoszenie zawarcia umowy do ZUS:

 • Najpierw należy zgłosić siebie jako płatnika składek na ubezpieczenie społeczne – służy do tego formularz ZUS ZFA.
 • Następnie należy zgłosić zatrudnioną przez nas osobę do ubezpieczeń społecznych – służy do tego formularz ZUS ZUA. W druku tym deklarujesz też, czy chcesz zgłosić osobę zatrudnioną do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Na wypełnienie i dostarczenie do ZUS tego druku masz 7 dni.
 • Jeżeli chcesz zgłosić zatrudnioną przez Ciebie osobę do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego - wypełniasz druk ZUS ZZA w ciągu 7 dni.

Co miesiąc musisz rozliczyć z ZUS składki na ubezpieczenie społeczne zatrudnionej przez Ciebie osoby. Służy do tego druk ZUS DRA. W tym dokumencie deklarujesz jakie składki wpłacasz do ZUS. Deklarację musisz dostarczyć do ZUS do 15 dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc. W tym samym terminie muszą zostać opłacone składki.

Jednocześnie musisz złożyć druk:

 • ZUS RCA – w przypadku opłacania wszystkich składek na ubezpieczenie osoby zatrudnionej, czyli kiedy jesteś jedynym pracodawcą zatrudnionej osoby
 • ZUS RZA – w przypadku odprowadzania przez Ciebie jedynie składek na ubezpieczenie zdrowotne, czyli gdy zatrudniona przez Ciebie osoba ma opłacane składki na ubezpieczenie społeczne z innego źródła.

Do 28 lutego kolejnego roku musisz przekazać osobie zatrudnionej zestawienie zapłaconych przez Ciebie składek na ubezpieczenie społeczne. Służy do tego druk ZUS IMIR. Jeżeli chcesz możesz rozliczać się z pracownikiem comiesięcznie, wtedy roczne zestawienie nie jest konieczne.

Jak legalnie zatrudnić opiekunkę do dziecka? 

Niania to osoba zawodowo zajmująca się opieką nad dziećmi. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą wykonywać tę pracę.
Głównymi zadaniami opiekunki jest spełnienie trzech podstawowych funkcji: opiekuńczej, wychowawczej oraz edukacyjnej. Za swoje świadczenia niania otrzymuje wynagrodzenie, uprzednio uzgodnione z pracodawcą. Wiele zalet płynących z zatrudnienia opiekunki sprawia, że coraz większa liczba rodziców decyduje się na tego typu rozwiązanie. Dzięki ustawie o opiece nad dziećmi do lat 3, która weszła w życie 4 lutego 2011 roku, można legalnie zatrudnić nianię. Zatrudniona na tym stanowisku osoba może zajmować się małoletnimi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia. 
 

Jakie punkty powinna zawierać umowa między rodzicami a nianią?

Niania jest zatrudniana na podstawie pisemnej umowy o świadczenie usług. Porozumienie  powinno zawierać następujące podpunkty: strony umowy, cel i przedmiot umowy, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci powierzonych opiece, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty. Ponadto należy określić czas na jaki umowa została zawarta oraz warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.  

Kto odprowadza składki za nianię?

Wszystkie składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne, opłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych bądź rodzic (płatnik składek). Niania, która dobrowolnie przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego, może liczyć na opłacenie tego ubezpieczenia przez rodzica dzieci, którymi się zajmuje. Wówczas rodzic opłaca ubezpieczenie zgodnie zasadami dla zleceniobiorców uregulowanych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.  

W jakich sytuacjach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może opłacić składki?

ZUS może opłacić składki w momencie, gdy zostaną spełnione trzy warunki jednocześnie. Pierwszym z nich jest zgłoszenie przez rodzica, zatrudnionej niani, do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Drugi warunek to rodzice bądź rodzic samotnie wychowujący dziecko, którzy są zatrudnieni i świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej, stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych lub prowadzą pozarolniczą działalność. Trzecim i ostatnim warunkiem jest dziecko, które nie zostało umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym oraz nie zostało objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.  

W jakich sytuacjach ZUS nie opłaca składek?

ZUS nie opłaca składek w 2 przypadkach. Pierwszym z nich jest rodzic dziecka korzystający z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej. Drugim przypadkiem jest umowa uaktywniająca, która została zawarta między nianią a osobami pełniącymi funkcję rodziny zastępczej zawodowej.
Rodzic musi niezwłocznie poinformować ZUS o każdej zmianie mającej wpływ na opłacanie składek, zwłaszcza w momencie rozwiązania bądź wygaśnięcia umowy uaktywniającej. 
 

 

Komentarze: Jak legalnie zatrudnić nianię i pomoc domową?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane