Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Renta socjalna

Strona 1 z 3

Od 1 października 2003 r. obowiązują nowe zasady przyznawania rent socjalnych. Zasady przyznawania renty socjalnej, warunki i podmioty, które mogą ją otrzymać zostaną opisane w niniejszej poradzie.

Kto może otrzymać rentę socjalną?

Osoby posiadające obywatelstwo polskie mają prawo do renty socjalnej jeżeli zamieszkują i przebywają na terytorium RP. Cudzoziemcy natomiast, którzy zamieszkują i przebywają na terytorium RP mają prawo do renty socjalnej jeżeli posiadają zezwolenie na osiedlenie się lub status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej. Trzecia kategoria osób to obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy uzyskali zezwolenie na pobyt jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.

Powyżej wymienione zostały podstawowe warunki prawa do renty socjalnej. Na tym jednak nie koniec, konieczne jest jeszcze spełnienie szeregu dodatkowych warunków. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o rentę socjalną musi być pełnoletnia i całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Koniecznym jest także, aby to naruszenie sprawności organizmu powstało:

 1. przed ukończeniem 18. roku życia;
 2. w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
 3. w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Prawo do renty socjalnej doznaje jednak jeszcze kilku wykluczeń, mianowicie renta socjalna nie przysługuje:

 • osobie uprawnionej do emerytury,
 • osobie uprawnione do uposażenia w stanie spoczynku,
 • osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy,
 • osobie uprawnionej do renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych,
 • osobie uprawnionej do renty strukturalnej strukturalnej,
 • a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
 • osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych,
 • osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.

Prawo do renty socjalnej wykluczają także pewne inne sytuacje. I tak renta socjalna nie przysługuje za okres tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Dodatkowo należy pamiętać, iż osoba tymczasowo aresztowana lub odbywająca karę pozbawienia wolności jest obowiązana niezwłocznie powiadomić właściwy organ wypłacający rentę socjalną o tymczasowym aresztowaniu lub o odbywaniu kary pozbawienia wolności.

Obowiązek ten spoczywa również na dyrektorze aresztu lub zakładu karnego.
Osobie tymczasowo aresztowanej lub odbywającej karę pozbawienia wolności, która nadto samotnie gospodaruje, nie posiada innego przychodu i prawa do renty rodzinnej, która jest właścicielem lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego), której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu lub która jest najemcą lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, innych jednostek samorządu terytorialnego albo stanowiącego własność Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych, może być wypłacane 50 % kwoty renty socjalnej, jeżeli zobowiąże się pisemnie, że z kwoty tej będzie dokonywała opłat z tytułu czynszu lub innych należności za lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), a w lokalu (domu jednorodzinnym) nie przebywają inne osoby. W takiej sytuacji z takiej kwoty nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.

Czy renta socjalna przysługuje gdy prawo do niej zbiega się z prawem do innego świadczenia?

Zbieg prawa do renty socjalnej z prawem do renty rodzinnej ma wpływ na wysokość renty socjalnej, bowiem w takiej sytuacji kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Natomiast kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jeżeli natomiast kwota renty rodzinnej przekracza 200 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy renta socjalna nie przysługuje.

Czy renta socjalna przysługuje na stałe?

I tak, i nie. Istnieje możliwość przyznania renty socjalnej na stałe, jest to przewidziane dla osób z trwałą całkowitą niezdolnością do pracy. W przypadku, gdy całkowita niezdolność do pracy jest okresowa przysługuje renta socjalna okresowa.

<>

Zobacz także

 

Komentarze: Renta socjalna

 • Iwona 2011-03-19 15:27:53

  Re: Renta socjalna

  Kilka dni wstecz moja córka stanęła przed Orzecznikiem ZUS na komisji lekarskiej w sprawie renty socjalnej, oczywiście Orzecznik wydał decyzję , w której stwierdza się ,że: nie jest Pani całkowicie niezdolna do pracy.Zamierzam się w imieniu córki odwołać od tej decyzji, ale nie wiem dokładnie jak to zrobić.Córka jest chora na wrodzoną łamliwość kości i osteoporozę.Wymaga ciągłej,długiej rehabilitacji.Ponadto tej chorobie towarzyszą ciągłe bóle kręgosłupa ,przy takiej ilości leków przeciwbólowych jakie przyjmuje to tylko patrzeć jak zaraz wysiądzie jej przewód pokarmowy.Proszę o pomoc w sprawie odwołania.

 • Iza 2011-02-22 20:50:30

  Re: Renta socjalna

  czy jesli mam trzecia grupe niepelnosprawnosci,jest to renta socjalna bez prawa do pieniedzy to czy podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu.Mialam rente socjalna przez 20 lat i nagle mnie uzdrowili,a moja choroba zaczela sie w dziecinstwie tzn serce mialam smierc kliniczna.Kilkanascie pobytow w sanatorium i szpitalach.Teraz doszlo kupe innych chorob,ale kto czyta te papiery.Dziekuje za informacje.

 • jadwiga 2010-02-05 12:24:48

  Re: Renta socjalna

  u mojego syna naruszenie niepelnosprawnosci organizmu powstalo przed ukonczeniem 18 roku zycia a o rente socjalna skladalam po ukonczeniu byl na komisji i w orzeczeniu mu napisano ze nie jest pan calkowicie niezdolny do pracy przy czym przy ocenie niezdolnosci do pracy uwzgledniono: dane z wywiadu chorobowego, dostepna dokumentacje medyczna,ocene kliniczna zaawansowania schorzen,i wlasnie stopien naruszenia sprawnosci organizmu czy moj syn otrzyma rente.

 • Piotr 2009-12-14 00:28:43

  Re: Renta socjalna

  Chciałbym sie zapytac czy osoba postronan, badz z rodziny może zmienic numer konta bankowego na ktore ma wpływac stypendium?

 • Piotr 2009-12-14 00:28:10

  Re: Renta socjalna

  Chciałbym sie zapytac czy osoba postronan, badz z rodziny może zmienic numer konta bankowego na ktore ma wpływac stypendium?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane