Wcześniejsze emerytury dla 55-letnich kobiet

Które kobiety mogą przejść na wcześniejszą emeryturę?

Kobiety urodzone po dniu 31 stycznia 1948 roku, które nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli posiadają co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli posiadają co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.

Z możliwości przyznania emerytury na tych zasadach mogą skorzystać osoby, które ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę były pracownikiem oraz w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawały w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Warunki dotyczące osiągnięcia wymaganego wieku, stażu ubezpieczeniowego, a także niezdolności do pracy muszą być spełnione do dnia 31 grudnia 2008 r.

Kobieta spełniająca powyższe warunki nie może być również członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). Osoby, które przystąpiły do OFE, aby uzyskać omawianą emeryturę, będą musiały – wraz z wnioskiem o to świadczenie – złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru członków OFE.

O ile całkowita niezdolność do pracy musi powstać najpóźniej w dniu 31 grudnia 2007 r., o tyle orzeczenie stwierdzające  tę niezdolność, może być wydane także po tej dacie.

Pozostałe warunki, a więc:

  • pozostawanie, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, w ubezpieczeniu pracowniczym,
  • pozostawanie w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,

mogą być spełnione w okresie przypadającym po 31 grudnia 2008 r.

Powyższe warunki muszą być spełnione w okresie poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę. Natomiast nie stanowi przeszkody do przyznania emerytury niepozostawanie w dacie zgłoszenia wniosku w żadnym ubezpieczeniu lub też pobieranie np. zasiłku dla bezrobotnych czy zasiłku przedemerytalnego o ile ostatnim ubezpieczeniem, jakiemu podlegała kobieta ubiegająca się o emeryturę, było ubezpieczenie pracownicze.

Warunek pozostawania ostatnio w stosunku pracy oraz warunek posiadania 6 miesięcy ubezpieczenia pracowniczego w okresie 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu nie jest wymagany od kobiety, która przez cały okres wymagany do przyznania emerytury podlegała ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Czy przy ubieganiu się o wcześniejszą emeryturę trzeba rozwiązać stosunek pracy?

W przypadku ustalania prawa do omawianej emerytury nie wymaga się rozwiązania stosunku pracy

Jeśli jednak stosunek pracy nie zostanie rozwiązany, wówczas prawo do emerytury zostanie zawieszone. Zawieszenie prawa do emerytury będzie trwało do czasu rozwiązania tego stosunku pracy i przedłożenia w ZUS świadectwa pracy lub zaświadczenia pracodawcy, stwierdzającego fakt i datę ustania stosunku pracy.

Jak ustalana jest wysokość wcześniejszej emerytury?

Wysokość przedstawionej emerytury ustalana jest na starych zasadach, tzn. na zasadach przewidzianych dla emerytur przysługujących osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r.

Pamiętaj, że:

  • Kobiety, które ukończyły lub do końca 2008 r. ukończą  55 lat, nie muszą składać wniosku o wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2008 r.;
  • Dzień 31 grudnia 2008 r. jest ostatecznym terminem na spełnienie warunków uprawniających do wcześniejszej emerytury, a nie ostatecznym terminem na zgłoszenie wniosku o jej przyznanie;
  • Wcześniejsza emerytura dla tej grupy ubezpieczonych przewidziana jest dla kobiet, które nie osiągnęły wieku 60 lat. Zgłoszenie wniosku przez kobietę, która ukończyła  60 rok życia, oznacza przyznanie nowej emerytury, obliczanej na innych zasadach. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 r., Nr 39, poz. 353, ze zm.)

Źródło: Departament Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika