Do którego sądu złożyć pozew o zapłatę?

Dochodząc swojej należności, musimy oprócz zebrania odpowiednich dowodów, sformułować odpowiednie zapisy w pozwie. Jednym z najistotniejszych jego elementów, jest wskazanie Sądu do którego będziemy go kierować.

Przepisy prawa w ramach właściwości miejscowej sądów, wyróżniają właściwość ogólną, przemienną (gdzie mamy wybór pomiędzy sądem właściwym ogólnie a przemiennie), a także wyłączną (wskazującą wyłącznie właściwy sąd).


Który sąd jest właściwy w sprawie o zapłatę?

Co do zasady obowiązuje właściwość ogólna wyrażona w art. 27 kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.), tj. powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Zatem to miejsce zamieszkania pozwanego, determinuje w tym przypadku właściwość sądu. Art. 28-30 k.p.c., normują przypadki szczególne w stosunku do art. 27. Natomiast sądem pierwszej instancji może być zarówno sąd rejonowy, jak również sąd okręgowy. Co do zasady sąd okręgowy jest właściwy w sytuacji, kiedy nasze roszczenie przekracza kwotę 75.000 zł.

Czy możemy złożyć powództwo do innego sądu?

Istnieje szereg wyjątków od podanej wyżej zasady. Wynikają one albo z właściwości przemiennej albo wyłącznej. Jednym z nich jest okoliczność, gdy nasze roszczenie wynika z umowy, w której ustaliliśmy sąd właściwy dla roszczeń wynikających z tejże umowy. Taką możliwość daje nam art. 46 kodeksu postępowania cywilnego, który w paragrafie 1 wskazuje, że „Strony mogą umówić się na piśmie o poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporów mogących w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego. Sąd ten będzie wówczas wyłącznie właściwy, jeżeli strony nie postanowiły inaczej lub jeżeli powód nie złożył pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Strony mogą również ograniczyć umową pisemną prawo wyboru powoda pomiędzy kilku sądami właściwymi dla takich sporów”.

Jako przykłady innych wyjątków można podać np. roszczenie o alimenty, które można wytoczyć według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, roszczenie ze stosunku najmu, które można wytoczyć przed  sąd właściwy dla miejsca położenia nieruchomości, czy też roszczenia z umów, które można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania.

Także warto zawsze przeanalizować swoje roszczenie pod kątem tego, do którego sądu można się zwrócić z pozwem i wybrać ten najbardziej dla nas wygodny ze względu na jego położenie. Poza tym musimy pamiętać, że w niektórych przypadkach będziemy mieli do czynienia z właściwością wyłączną. Tytułem przykładu można wskazać roszczenie o zachowek, które wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli miejsca jego zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.


Michał Pichór

Radca prawny

Radca prawny, prawnik biznesu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracę magisterską napisał w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ. Ukończył aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem windykacji należności oraz prawa umów.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika