Podstawowym celem postępowania zabezpieczającego jest udzielenie natychmiastowej i tymczasowej ochrony prawnej podmiotom uprawnionym. Postępowanie zabezpieczające ze swego założenia ma być postępowaniem pomocniczym w stosunku do innych rodzajów postępowań uregulowanych w kodeksie postępowania cywilnego, tak aby postępowanie w danej sprawie mogło osiągnąć swój zamierzony cel.
Podstawowym celem postępowania zabezpieczającego jest objęcie ochroną wszystkich podmiotów, jeżeli tylko zachodzi potrzeba zabezpieczenia ich praw, niezależnie od tego w jakim trybie (procesowym czy nieprocesowym) dana sprawa jest rozpoznawana. Dla zabezpieczenia roszczenia nie ma również znaczenia, w jaki sposób następnie orzeczenie w danej sprawie może zostać wykonane i czy w ogóle nadaje się do wykonania. W związku z powyższym zabezpieczone mogą być na przykład roszczenia o zniesienie współwłasności, czy roszczenie o zapłatę.
Kolejnym celem postępowania zabezpieczającego jest również ułatwienie zaspokojenia roszczeń osób uprawnionych. W związku z tym, postępowanie zabezpieczające może być również jedną z dróg prowadzących do dochodzenia roszczeń.
Zgodnie z podstawowym celem postępowania zabezpieczającego, zabezpieczenia można żądać w każdej sprawie cywilnej (np. wynikającej ze stosunków rodzinnych, ze stosunku pracy, czy między przedsiębiorcami), niezależnie od tego czy sprawa podlega rozpoznaniu przez sąd powszechny czy sąd polubowny. Zatem, jeżeli strony umówiły się, że spory wynikające z łączącego je stosunku prawnego będzie rozpoznawał sąd polubowny, roszczenie stanowiące przedmiot sporu może również zostać zabezpieczone.
Zabezpieczenie może zostać udzielone zarówno przed wszczęciem postępowania, jak i w jego trakcie. Jeżeli jednak strona uzyska już tytuł wykonawczy (np. wyrok z klauzulą wykonalności), uprawniony nie będzie mógł żądać zabezpieczenia, gdyż może wówczas dochodzić już pełnego zaspokojenia w drodze egzekucji. Wyjątek od tej zasady dotyczy wyłącznie roszczeń o świadczenia, których termin jeszcze nie nastąpił. Na przykład świadczenia okresowe (np. alimenty mogą zostać zabezpieczone, ale tylko w odniesieniu
Zabezpieczenia roszczenia może żądać każda ze stron lub uczestnik postępowania.
Podmiot, który żąda zabezpieczenia, będzie musiał wykazać dwie przesłanki. Podstawami do udzielenia zabezpieczenia są:
- uprawdopodobnienie roszczenia,
- wykazanie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.
Uprawdopodobnienie roszczenia nie jest równoznaczne z jego udowodnieniem. Uprawdopodobnienie jest mniej rygorystycznym środkiem wykazywania, powoływania pewnych okoliczności niż dowodzenie. Wystarczające jest, aby podmiot wykazał wysokie prawdopodobieństwo, ze roszczenie mu przysługuje.
Z kolei interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub w poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie calu postępowania w sprawie. Chodzi tutaj przykładowo o taką sytuację, w której jeżeli sąd nie udzieli powodowi zabezpieczenia, dłużnik wyzbędzie się swego majątku w takim stopniu, że następnie prowadzona w sprawie egzekucja okaże się bezskuteczna - nie doprowadzi do zaspokojenia roszczenia.
Przede wszystkim, aby uzyskać zabezpieczenie należy złożyć odpowiedni wniosek. Tylko w nielicznych wypadkach sąd może udzielić zabezpieczenia z urzędu. Wniosek o zabezpieczenie powinien spełniać wymagania stawiane dla pisma procesowego, a ponadto zawierać:
wskazanie sposobu zabezpieczania, w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia ( sposobem zabezpieczenia jest np. zajęcie ruchomości, obciążenie nieruchomości hipoteką przymusową, uregulowanie sposobu roztaczania pieczy nad małoletnim dzieckiem);
uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek (czyli uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego)
Jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenie złożono przed wszczęciem postępowania, należy nadto zwięźle przedstawić stan sprawy.
Jeżeli uprawniony żąda zabezpieczenia roszczenia pieniężnego, powinien wskazać sumę zabezpieczenia, a więc sumę której złożenie na rachunek depozytowy sądu, wystarcza do zabezpieczenia roszczenia. Suma zabezpieczenia nie może być wyższa od dochodzonego roszczenia liczonego wraz z odsetkami do dnia wydania postanowienia o udzielenie zabezpieczenia oraz kosztami wykonania zabezpieczenia.
< |
| > |
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
ocena usługi:
jakie kryterja trzeba spelnic by ubiegac sie o mieszkanie komunalne w wagrowcu
Co zrobić jeżeli brat wysyła bezpodstawnie pisma do organów scigania
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.