Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi

W wielu wypadkach uzyskanie dla nas korzystnego wyroku Sądu, jest dopiero pierwszym krokiem w dochodzeniu naszych roszczeń. W szczególności gdy dłużnik nie zamierza dobrowolnie zaspokoić potwierdzonego nam przez Sąd roszczenia i konieczne stanie się wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Niestety, samo posiadanie prawomocnego wyroku nie jest wystarczające do wszczęcia egzekucji.  Koniecznym jest uzyskanie przez nas klauzuli wykonalności.

 

Jak uzyskać dla wyroku klauzulę wykonalności?

       Aby uzyskać klauzulę wykonalności dla wyroku, musimy sporządzić i złożyć w tym zakresie wniosek o nadanie mu klauzuli wykonalności i jego doręczenie wraz z klauzulą.

 

Gdzie składa się wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności?

       Zgodnie z art. 781 § 1 k.p.c. Tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu (w tym też wyrokowi) nadaje klauzulę wykonalności sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczy. Sąd drugiej instancji nadaje klauzulę, dopóki akta sprawy znajdują się w tym sądzie. Nie dotyczy to jednak Sądu Najwyższego. Zatem w przypadku, gdy wyrok uprawomocni się przed Sądem I instancji, to do niego kierujemy wniosek. Natomiast jeżeli ostateczne rozstrzygnięcie nastąpiło przed Sądem II instancji, to odpowiednio do tego sądu kierujemy wniosek. Co ważne, musimy zrobić to szybko, bo po pewnym czasie akta powrócą do Sądu I instancji.

 

Ile kosztuje wniosek o klauzulę i jak długo trwa postępowanie?

       W zdecydowanej większości przypadków, wnosząc o nadanie klauzuli należy uiścić opłatę kancelaryjną 6 zł za odpis jednej strony wyroku. W przypadku gdy dysponujemy odpisem wyroku, możemy go dołączyć do wniosku, dzięki czemu Sąd nada klauzulę na przesłanym przez nas odpisie i nie będziemy musieli płacić opłaty kancelaryjnej. Należy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach należy uiścić opłatę sądową za nadanie klauzuli (zob. art. 71 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

       Zgodnie z art. 781(1) k.p.c. wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Po uzyskaniu przez nas odpisu wyroku opatrzonego klauzulą wykonalności, będziemy mogli wszcząć postępowanie egzekucyjne.  


Michał Pichór

Radca prawny

Radca prawny, prawnik biznesu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracę magisterską napisał w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ. Ukończył aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem windykacji należności oraz prawa umów.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anna 2020-02-16 15:55:23

    Dostałam wyrok o alimenty z klauzurą wykonalności na córkę, w jednym z punktów jest napisane, że zasądza się od pozwanego na rzecz małoletniej działającej przez matkę kwotę 840 zł, tytulem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w sprawie. Byłam dzisiaj u komornika i powiedział, że na ten punkt muszę mieć osobny wyrok z klauzurą wykonalności. Czy komornik powinien uwzględnik ten punkt do rygoru natychmiastowej wykonalności?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika