Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wyjawienie majątku przez dłużnika

Money.pl/Tomasz Brankiewicz
(fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
Strona 1 z 2

W czasie prowadzonej egzekucji często okazuje się, że majątek jaki posiada dłużnik jest niewystarczający, aby pokryć wszystkie należności związane z egzekucją. Powody tego są różne. Dłużnik bowiem może albo nie mieć odpowiedniej ilości pieniędzy i majątku pozwalającego na zaspokojenie wierzyciela albo po prostu ukrywa majątek przed jego spieniężeniem. Instytucja wyjawienia majątku przez dłużnika ma na celu uzyskanie w głównej mierze informacji na temat posiadanych składników majątkowych przez dłużnika. Jej zadaniem jest umożliwienie zaspokojenia się wierzycielowi poprzez możliwość wyboru składnika majątkowego dłużnika, który podlegał będzie egzekucji.

Kiedy żądanie wyjawienia majątku dłużnika jest dopuszczalne?

Zgodnie z zasadą postępowania egzekucyjnego wyrażoną w kodeksie postępowania cywilnego jeżeli zajęty w egzekucji majątek dłużnika:

 • nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub

 • jeżeli wierzyciel wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności,

- może on żądać zobowiązania dłużnika do złożenia wykazu majątku z wymienieniem rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują, przypadających mu wierzytelności i innych praw majątkowych.

Wierzyciel może również żądać złożenia przyrzeczenia o następującej treści:

 • Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożony przeze mnie wykaz majątku jest prawdziwy i zupełny.

Czy wierzyciel może żądać wyjawienia majątku przed wszczęciem egzekucji?

Oczywiście, że tak. Wierzyciel bowiem może żądać wyjawienia majątku przed wszczęciem egzekucji, jeżeli uprawdopodobni, że nie uzyska zaspokojenia w pełni swej należności ze znanego mu majątku albo z przypadających dłużnikowi bieżących świadczeń periodycznych za okres sześciu miesięcy.

W jaki sposób można domagać się wyjawienia majątku?

Żądanie takie można wyrazić poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Wniosek o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku składa się w sądzie właściwości ogólnej dłużnika. W razie egzekucji alimentów sąd prowadzi postępowanie o wyjawienie majątku także na wniosek komornika.

Do wniosku należy dołączyć:

 • odpis protokołu zajęcia lub

 • inne dokumenty uzasadniające obowiązek wyjawienia majątku,

 • tytuł wykonawczy - jeżeli wniosek złożono przed wszczęciem egzekucji.

W jaki sposób przebiega postępowanie w sprawie wyjawienia majątku?

Sąd rozpoznaje wniosek po wezwaniu i wysłuchaniu stron, jeżeli się stawią. Wykaz i przyrzeczenie sąd odbiera niezwłocznie. W uzasadnionych wypadkach sąd może wyznaczyć dłużnikowi termin nie dłuższy niż tydzień. Na postanowienie sądu w przedmiocie wyjawienia majątku przysługuje zażalenie. Wniesienie zażalenia nie tamuje wykonania postanowienia o wyjawieniu majątku.

Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się do sądu w celu złożenia wykazu lub przyrzeczenia albo stawiwszy się wykazu nie złoży lub odmówi odpowiedzi na zadane mu pytanie albo odmówi złożenia przyrzeczenia, sąd może:

 1. skazać go na grzywnę lub

 2. nakazać przymusowe doprowadzenie oraz

 3. może zastosować areszt nieprzekraczający miesiąca.

Uwaga!

 • O skutkach tych dłużnik powinien być pouczony w wezwaniu na posiedzenie.

Czy mimo zastosowania środków przymusu Sąd może od nich odstąpić?

Tak, gdyż w razie zastosowania środków przymusu dłużnik może w każdej chwili złożyć wykaz i przyrzeczenie. W wypadku gdy zastosowano wobec niego areszt, dłużnik może domagać się stawienia go przed sąd w celu złożenia wykazu i przyrzeczenia. W wypadku tym sąd nie wzywając wierzyciela niezwłocznie przyjmie wykaz i odbierze przyrzeczenie, po czym zwolni dłużnika.

Wierzyciel, który nie był obecny przy tych czynnościach, może żądać ponownego wezwania dłużnika w celu zadania mu pytań zmierzających do wykrycia przedmiotów, do których mogłaby być skierowana egzekucja.

Uwaga!

 • Niestawiennictwo" dłużnika lub odmowa odpowiedzi albo dodatkowego złożenia przyrzeczenia pociąga za sobą takie skutki jakby dłużnik nie złożył oświadczenia i mogą być względem niego stosowane środki przymusu. O skutkach tych dłużnik powinien być pouczony w wezwaniu na posiedzenie.

<>

 

Komentarze: Wyjawienie majątku przez dłużnika

 • dluznik, a napewn 2012-02-10 16:03:14

  Re: Wyjawienie majątku przez dłużnika

  Jestem oburzona wypowiedzia Pani H. Bartochowskiej - poprzedni komentarz do artykulu!!! Ja np.: dostaje postanowienia "Sadu" nie wiem jak nazwac to cos co tak postepuje - powinno sie sedziow szanowac tak...... ale ten to chyba kumpel od schadzek bo oto uczestnik postepowania, ktory z racji ze kiedys jego ojciec wykupil mieszkanie od Skarbu Panstwa wystapil jako "wlasciciel" do mojego depozytu sadowego o wyplate czynszu i kosztow z zamieszkaniem zwiazanych i je postanowieniem tym dostal!!!!!! pomimo, zenie jest wierzycielem - a ja dluznikiem - co w podaniu o zlozenie wyraznie jest wskazane. Pani droga! Pani szafuje pojeciem "nastepne przestepstwo co do nazwy dluznik!!!!!!!! dluznik czesto nie jestprzestepca tylko np. poszkodowanym, lub ofiara korupcji, lub ofiara oszustw urzedowo-wytworzonych!!!!!! i niech Pani pomysli, ze ten "wierzyciel" lub rzeczywiscie wierzyciel rowniez w jedna i druga strone powinien byc sprawdzony. W Polsce sadownictwo dluznikowi da po glowie, jesli nawet nie ma wierzyciela, a odpowiednio skomponuje dokumenty!!!! to tylko!!!! u Pani!!!!! no to wogole sie pozabijajmy - bo on okradl np. mnie z mieszkania, ktore moglam juz od 1990 r. miec na wlasnosc!!! a wierzycielem chce tylko byc co zreszta wobec nieukonczonej sprawy o "wlasnosc" wypada wlozyc pomiedzy dluznika nazwe - mojego dluznika nie wierzyciela - ale czy mieszkanie jest warte zeby nawet taka kanalia jak ten wlasnie dluznik oberwal? - szkoda kurzu!!!! pozdrowienia.

 • H.Bartochowska 2011-02-28 08:52:07

  Re: Wyjawienie majątku przez dłużnika

  Niestety zgadzam sie z tymi opiniami.Prawo chroni dłuzników a wierzyciele są traktowani przez są jak intruzi. Dłuznik nie stawia sie do Sądu na wezwanie i trudno co biedny wymiar sprawiedliwości ma zrobić? Jeżeli pozwany nie wyjawia swojego miejsca zamieszkania to w jaki sposób komornik dędzie prowadził egzekucję, nie ma żadnych szans na odzyskanie długo w sposób legalny. Pozostaje niestety tylko!!! Mądry dłuznik ignoruje postanowienia Sądu i żyje dalej barzo dobrze aż do następnego oszustwa.

 • bocrys 2011-02-26 17:14:41

  Re: Wyjawienie majątku przez dłużnika

  Dane osobowe i inne chronione są prawem . W sądzie odmówiłem złożenia oświadczenia o posiadanym majątku oświadczyłem , że są to dobra osobiste chronione prawem a Polska to nie BIAŁORUŚ? Sędzina aż poczerwieniała rozprawa została przerwana i tak pozostało?

 • WF 2011-02-25 14:12:13

  Re: Wyjawienie majątku przez dłużnika

  1. Art. 913 KPC (i nast.) nie zawierają żadnego odesłania w kwestii owego "wykazu" majątku. W rezultacie funkcjonuje w tzw. obrocie (choć trudno mówić prawnym) jakas radosna twórczość urzędników z MS. Zawarte tam pytania do dłużnika w dużej części nie mają podstaw i są sprzeczne z celami ustanowienia instytucji wyjawienia majątku. Jakie przepisy uzasadniają na przykład żądanie wyjawienia, gdzie dłużnik zamieszkuje? A jeśli zamieszkuje u kochanki, kochanka lub przyjaciela albo jeszcze gdzie indziej, to co daje takie "wyjawienie"? Ponadto zmuszanie do odpowiedzi na tak formulowane pytanie może naruszać prawa osób trzecich, a nawet godność osobistą poprzez zmuszenie wyjawnienie swojej orientacji seksualnej. Jest więcej kwiatków w tym "wykazie" krążącym i używanym przez sądy prawem kaduka. 2. Co z tego, że można złozyć zażalenie, skoro ono nie wstrzymuje procedury ujawniania majątku? Nawet jeśli to zażalenie byłoby zasadne, to i tak "mleko się już rozlalo", bo dlużnik i tak musiałby wszystko wyśpiewać. Chyba, że odmówiłby, poszedł do paki i tam oczekiwał na rozpatrzenie zażalenia. Znów ktoś ulepił knota.

 • ziutka 2010-03-17 16:49:49

  Re: Wyjawienie majątku przez dłużnika

  Witam ! to prawda jest że prawo bardziej chroni dłużnika niż wierzyciela ,ja mam podobną sprawę ,dłużni złożył przyrzeczenie i co z tego wyjechał do Francji i był nie uchwytny w Polce wszystko przepisał na dzieci ,teściową ,bratową i majątku nie posiadał .Egzekucja bezskuteczna ,nawet kosztów sądowych nie zapłacił .W tamtym roku zmarł .Żona nadal jest we Francji ,dzieci są bardzo dobrze sytuowane ,mają samochody , zarabiają pieniądze i nikt nie ponosi żadnej odpowiedzialności . Boję się zwrócić się ponownie o egzekucję bo tylko opłacę komornika i znów nic nie uzyskam ,a od setki rosną ,już jest ponad 60000 zł. Co najgorsze że jestem osobą niepełnosprawną i sama nie mogę podołać tym sprawom biurokracji .

 • kaj 2010-03-17 10:47:24

  Re: Wyjawienie majątku przez dłużnika

  mamy sposoby na takich dłużników www.taurusltd.com.pl

 • sewer 2010-03-17 09:52:05

  Re: Wyjawienie majątku przez dłużnika

  a co w sytuacji, gdy dłużnik złożył oświadczenie, ale zataił część posiadanego majątku oraz uchylił się od odpowiedzi na pytanie o wskazanie danych części majątku(posiadane udziały w sp.z o.o., podał błędną nazwę i nie wskazał, ani adresu siedziby, ani nr krs). Zażądałem zastosowania przymusu oraz ponownego uzupełnienia danych. W odpowiedzi otrzymanej z sądu - ponowne wezwanie możliwe za rok? toż to przecież ochrona dłużnika.

 • robcook 2010-03-16 17:20:44

  Re: Wyjawienie majątku przez dłużnika

  A co w wypadku gdy dłużnik nie chce i nie odbiera żadnych pism? Jest wyrok z klauzula wykonalności mimo braku przez niego odbioru pism..Ale co dalej komornik stwierdził że nie może zlokalizować gdzie mieszka..

 • Partyzant 2010-01-20 21:36:20

  Re: Wyjawienie majątku przez dłużnika

  "Sąd rozpoznaje wniosek po wezwaniu i wysłuchaniu stron", w teorii jest to piękne ale mnie sąd nie wysłuchał, olał moją odpowiedz i nie dopuścił mnie do głosu, za to stronę przeciwną kilka razy pytał "pani mecenas chce coś dodać?, pani mecenas chce coś powiedzieć?"

 • Partyzant 2010-01-20 20:52:19

  Re: Wyjawienie majątku przez dłużnika

  "Sąd rozpoznaje wniosek po wezwaniu i wysłuchaniu stron", w teorii jest to piękne ale mnie sąd nie wysłuchał, olał moją odpowiedz i nie dopuścił mnie do głosu, za to stronę przeciwną kilka razy pytał "pani mecenas chce coś dodać?, pani mecenas chce coś powiedzieć?"

 • Partyzant 2010-01-20 16:55:38

  Re: Wyjawienie majątku przez dłużnika

  "Sąd rozpoznaje wniosek po wezwaniu i wysłuchaniu stron", w teorii jest to piękne ale mnie sąd nie wysłuchał, olał moją odpowiedz i nie dopuścił mnie do głosu, za to stronę przeciwną kilka razy pytał "pani mecenas chce coś dodać?, pani mecenas chce coś powiedzieć?"


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 3
 • 1
 • 1
 • 8
 • 6
 • 8
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Zofia Lewandowska

  ocena usługi:

  Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
 • Mieczysława

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
 • Magdalena

  ocena usługi:

 • Justyna

  ocena usługi:

  Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
 • Dorota

  ocena usługi:

 • Teresa

  ocena usługi:

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
 • Leszek

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
 • Adam

  ocena usługi:

  Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!