Brak zapłaty wynagrodzenia za pracę

       Zgodnie z art. 22 § 1 kodeksu pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zatem odpłatność świadczonej pracy jest cechą stosunku pracy oraz istotnym zobowiązaniem pracodawcy. Co więcej pracownikowi wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Natomiast za czas niewykonywania pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Również istotny jest fakt, że pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.

 

Co zatem robić, gdy pracodawca nie spełnia ciążącego na nim obowiązku zapłaty wynagrodzenia?

       Brak zapłaty pensji w terminie powoduje, że nasze roszczenie o wynagrodzenie staje się wymagalne. Najlepiej wezwać na piśmie pracodawcę o wypłatę zaległego wynagrodzenia. W razie braku efektu powyższej czynności, możemy skierować sprawę na drogę postępowania sądowego wnosząc pozew o zapłatę wynagrodzenia. Co również istotne możemy żądać odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie.


Brak zapłaty wynagrodzenia – przyczyna rozwiązania umowy o pracę

       Należy także wskazać, że zgodnie z art. 94 pkt 5 kodeksu pracy, do podstawowych obowiązków pracodawcy należy terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Powyższe oznacza, że w przypadku naruszanie tego obowiązku przez pracodawcę, pracownikowi przysługuje prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, w trybie art. 55 § 1(1) kodeksu pracy. 

       Wskazany przepis, stanowi, że pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, w przypadku gdy pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Natomiast w orzecznictwie sądowym wskazuje się, że niewypłacenie wynagrodzenia za pracę w ustalonym terminie stanowi wystarczającą przyczynę rozwiązania przez pracownika umowy o pracę w tym trybie (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 lipca 2005 r., sygn. akt I PK 276/05), ponieważ stanowi ono ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2000 r., sygn. akt I PKN 516/99). Zatem w przypadku rozwiązania  przez pracownika umowy o pracę z przedmiotowej przyczyny, przysługuje mu oprócz zaległego wynagrodzenia, także roszczenie o odszkodowanie.

 

 


Michał Pichór

Radca prawny

Radca prawny, prawnik biznesu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracę magisterską napisał w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ. Ukończył aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem windykacji należności oraz prawa umów.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika