Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

Michał Pichór
Michał Pichór

Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie musi spełniać takiego roszczenia. Do tych roszczeń należy również roszczenie o zachowek oraz roszczenie o uzupełnienie zachowku.

Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

Przedawnienie roszczeń o zachowek reguluje art. 1007 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim  roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu (czynność tę dokonuje się najczęściej przed sądem w postępowaniu  o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd sporządza wtedy protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu. Otwarcia i ogłoszenia testamentu może dokonać także notariusz). Jednakże roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku (a więc z chwilą śmierci spadkodawcy). Zatem w zależności od kogo uprawniony będzie domagał się zapłaty należnego zachowku, to inny będzie początkowy moment liczenia pięcioletniego terminu.

 

Jak liczyć termin w przypadku gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu?

W takiej sytuacji przyjmuje się, że należy w drodze analogi stosować art. 1007 § 2 kodeksu cywilnego. Oznacza to, że termin przedawnienia rozpoczyna się z chwilą otwarcia spadku (por. E. Gniewek, P. Machnikowski (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Wyd. 6, Warszawa 2014, komentarz do art. 1007 Kodeksu cywilnego). 

Przedawnienie roszczenia o zachowek 5, czy 3 lata?

Poprzedni stan prawny przewidywał trzyletni termin przedawnienia roszczeń o zachowek. Obecny, pięcioletni termin przedawnienia obowiązuje od dnia 23 października 2011 r., na skutek ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw z dnia 18 marca 2011 r. (Dz.U. nr 85, poz. 458). Jednakże do roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie ww. ustawy i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionych, stosuje się już także pięcioletni termin przedawnienia. 

Przerwanie biegu przedawnienia o zachowek

Do roszczenia o zachowek ma zastosowanie art. 123 kodeksu cywilnego. Wskazuje on, że bieg terminu przedawnienia ulega przerwaniu:

 1. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia, 
 2. przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,
 3. przez wszczęcie mediacji.

Po każdym przerwaniu, bieg przedawnienia biegnie na nowo.

Kancelaria Radcy Prawnego Honoratus-Lex

Autor:
Michał Pichór,
Radca prawny, prawnik biznesu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracę magisterską napisał w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ. Ukończył aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem windykacji należności oraz prawa umów.

Zobacz także

 • Czym jest zachowek?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim ma...

 • Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. W oparciu o nią spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę tak...

 

Komentarze: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

 • Bogumila Zurawik 2016-03-30 14:52:57

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Zmarli oboje rodzice ,siostra zawlaszczyla caly majatek i nie chce powiedziec czy byl testament . czy sad powiadamia o otwarciu testamentu ,bo ja mieszkam za granica panstwa polskiego :-) majatkiem po rodzicach bylo mieszkanie wlasnosciowe z calym dorobkiem rodzicow oraz konta oszczednosciowe . Jak moge dowiedziec sie czy byl sporzadzony testament... dziekuje

 • Maria Marciniak 2016-01-22 14:24:13

  Re: Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  we wniosku o nabycie spadku podano cztery córki (zgodnie z testamentem) oraz córkę zmarłej piątej córki spadkodawcy (nie ujętej w testamencie) . Sąd wydał postanowienie i podzielił spadek na cztery osoby,zgodnie z testamentem. Wnuczka zmarłej nie stawiła się na rozprawie, ale po otrzymaniu niekorzystnego dla niej Postanowienia Sądu wysłała czterem spadkobiercom wezwania do zapłaty zachówku, które zignorowałyśmy, ponieważ jest to osoba niegodna, która nie interesowała się zmarłą, nawet nie była na pogrzebie. W imieniu sióstr i swoim pytam, czego teraz możemy oczekiwać, jak dalej może potoczyć się sprawa.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane