Pytanie dotyczy definicji zorganizowanej część przedsiębiorstwa wniesionej aportem przez wspólników (...)

Pytanie dotyczy definicji zorganizowanej część przedsiębiorstwa wniesionej aportem przez wspólników do spółki z o . o. oraz zwolnienia wniesionego aportu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ?Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr.8, poz.60 z późn. zm.),
  • art. 5a pkt 3 i pkt 4, art.17 ust.1 pkt 9 , art.21 ust.1 pkt 109 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 , poz. 176 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 30.10.2006 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Leżajsku 19.10.2006 r.), uzupełnionego w dniu 25.10.2006 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Leżajsku 07.11.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie: czy opisany we wniosku aport wniesiony do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 55 Kodeksu cywilnego i czy w związku z tym będzie miał zastosowanie art.21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku postanawia uznać, że przedstawione przez wnioskodawcę stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 30.10.2006 r. (data wpływu do organu podatkowego 07.11.2006 r.) Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie: czy opisany we wniosku aport wniesiony do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 55 Kodeksu cywilnego i czy w związku z tym będzie miał zastosowanie art.21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej P. zajmującej się handlem spożywczym. W formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie wniesiona zorganizowana część tego przedsiębiorstwa, tj. sieć sklepów spożywczych. Wniesiona zostanie całość towarów, wyposażenia, środków trwałych. Wniesione zostaną nie tylko wartości materialne, ale również wartości niematerialne i prawne tj. umowy zawarte z kontrahentami , umowy leasingowe. Zostaną wniesione zobowiązania dotyczące sensu stricte wnoszonej zorganizowanej części np. ubezpieczenia, zobowiązania z tytułu umów leasingowych , podatków itp. W formie aportu do spółki zostaną wniesione zdolności i umiejętności pracownicze, których to pracowników przejmie spółka z o.o. na podstawie art.23 Kodeksu Pracy. Oznacza to dla pracowników, że poza zmianą pracodawcy nic się nie zmieni. Nowa spółka przejmie ciągłość zatrudnienia, prawa do urlopów, staż pracy, szkolenia, badania lekarskie, okresy wypowiedzeń itp. Po wniesieniu aportem wyżej wymienionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa nowa firma tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mogła samodzielnie funkcjonować. W swym zapytaniu wnioskodawca przytacza także definicje zawarte w przepisach prawa podatkowego i cywilnego dotyczące zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz publikacje i wyroki w wyżej wymienionej sprawie.

Zdaniem wnioskodawcy opisany wkład spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz przepis art.21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustanawiający zwolnienie od podatku dochodowego, ma zastosowanie do wspólników, gdyż następuje wniesienie do spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, a także w świetle obowiązujących przepisów prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, ponieważ: W myśl art.21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni ? objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Zgodnie z art.17 ust. 1 pkt 9 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W świetle powołanych przepisów, w sytuacji gdy udziały w spółce objęte zostaną w zamian za wkład niepieniężny będący przedsiębiorstwem lub jego zorganizowaną częścią wówczas nominalna wartość udziałów w spółce korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym. Zwolnienie to jednak dotyczy momentu objęcia udziałów w spółce, natomiast ich odpłatne zbycie stanowi przychód z kapitałów pieniężnych i podlega opodatkowaniu. Definicje przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarte zostały w art.5a pkt 3 i pkt 4 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego ilekroć w ustawie jest mowa o :

  • przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego,
  • zorganizowanej części przedsiębiorstwa ? oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) ustawy z dnia 23.04.1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.) jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości, wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa autorskie własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W niniejszym przypadku aby uznać, że przedmiotem aportu jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, dla określenia skutków podatkowych w podatku dochodowym, konieczne jest szczegółowe przeanalizowanie definicji zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym wymogiem wymienionym przez ustawodawcę dla uznania wnoszonych składników przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część jest to, aby wnoszona część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych funkcjonujących na trzech płaszczyznach tj. organizacyjnej, finansowej i majątkowej. Niezbędnym warunkiem jest również, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa odznaczała się pełną odrębnością organizacyjną i finansową umożliwiającą samodzielne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym. Wynika z tego, że zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębny zakład realizujący zadania gospodarcze. Nie jest to więc suma poszczególnych składników, za pomocą których można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowany, automatyczny zespół składników. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, technologie (licencje, koncesje). Jeśli powyższe zgodne jest ze stanem faktycznym, to opisany we wniosku aport wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, na podstawie art. 21 ust.1 pkt 109 wyżej wymienionej ustawy, objęcie udziałów w tej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez wniesienie takiego wkładu niepieniężnego korzystać będzie z przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika