Czy nabycie przez Nabywcę Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem (...)

Czy nabycie przez Nabywcę Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.)  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 03 listopada 2017 r. (data wpływu ? 08 listopada 2017 r.), uzupełnionym 18 stycznia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 listopada 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 05 stycznia 2018 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.705.2017.1.MD, 0111-KDIB4.4014.363.2017.2.PB wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 18 stycznia 2018 r. (data wpływu do Organu).

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: D. P. Sp. z o.o. (Sprzedający),
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: P. P. XLV Sp. z o.o. (Kupujący).

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania ? D. P. Sp. z o.o. (dalej: ?Sprzedawca?, ?Zbywca?) prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie produkcji komputerów i urządzeń peryferyjnych, tj. działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania ? P. P. XLV Sp. z o.o. (dalej: ?Nabywca?, ?Kupujący?) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. wynajmu i zarządzania nieruchomościami komercyjnymi, realizacją projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.

Nabywca i Sprzedawca (dalej: ?Zainteresowani?) zamierzają zawrzeć umowę sprzedaży (dalej: ?Transakcja?) prawa własności do nieruchomości zlokalizowanej w Ł., stanowiącej działkę gruntu o planowanym numerze ewidencyjnym 71/152 (dalej: ?Nieruchomość?). W dacie złożenia niniejszego wniosku planowana działka gruntu, tj. Nieruchomość stanowi część większej działki ewidencyjnej o numerze 71/137, dla której prowadzona jest księga wieczysta. Przed datą Transakcji działka ta zostanie jednak podzielona na dwie mniejsze działki: wyżej wymienioną Nieruchomość (planowaną działkę 71/152) oraz niewielką planowaną działkę 71/153 (która nie będzie przedmiotem Transakcji).

Umowa sprzedaży zostanie zawarta przez strony przy łącznym spełnieniu dwóch warunków:

  • wydania stosownej decyzji wyodrębniającej Nieruchomość z działki ewidencyjnej o numerze 71/137, oraz
  • uzyskania przez Nabywcę ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla Nieruchomości (dalej: ?WZiZT?).

W dniu 30 maja 2017 r. została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży dotycząca Transakcji, wskazująca na zasady i warunki, na których zostanie najpierw zawarta warunkowa umowa sprzedaży Nieruchomości, a następnie przyrzeczona umowa sprzedaży Nieruchomości. Zgodnie z postanowieniami ww. przedwstępnej umowy sprzedaży, Nabywca złożył w imieniu Sprzedawcy do właściwych organów wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej podział działki 71/137 na działkę 71/153 oraz Nieruchomość (działkę 71/152).

W związku z tym, iż Sprzedawca posiada status podatnika podatku od towarów i usług oraz prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, a Nabywca jest również podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą, intencją Stron jest, aby Transakcja została udokumentowana stosowną fakturą VAT.

Powierzchnia planowanej Nieruchomości po wydzieleniu powinna wynieść 18.5016 ha. Nieruchomość jest zlokalizowana w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Nieruchomość jest otoczona starym ogrodzeniem z metalowych słupków (przymocowanych do gruntu przy pomocy cementowych fundamentów), na których rozciągnięta jest stalowa siatka (dalej: ?Ogrodzenie?, określenie statusu Ogrodzenia jako ?budowli? na potrzeby stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest szczegółowo omówione w części poświęconej uzasadnieniu stanowiska Zainteresowanych). Na Nieruchomości mogą być zlokalizowane obiekty budowlane stanowiące elementy infrastruktury przedsiębiorstw przesyłowych (np. infrastruktura linii energetycznych). Obiekty takie stanowią własność przedsiębiorstw przesyłowych i Sprzedawca nie posiada prawa do swobodnego dysponowania nimi jak właściciel. Prawo takie nie będzie także w żaden sposób ustanowione/przeniesione na Nabywcę w ramach Transakcji i Nabywca nie jest zainteresowany tymi elementami. Poza powyżej opisanymi elementami, Nieruchomość nie jest zabudowana żadnymi budynkami, ani innymi obiektami budowlanymi, w tym budowlami. Innymi słowy, stanowi ona w istocie bardzo duży obszar (o planowanej powierzchni około 18.5016 ha), na którym ma być przeprowadzona inwestycja budowlana, otoczony starym, metalowym Ogrodzeniem.

Po nabyciu Nieruchomości, Nabywca ma zamiar przeprowadzić inwestycję budowlaną (dalej: ?Inwestycja?) polegającą na wybudowaniu parku logistycznego oraz, po jej zakończeniu, wynajmu powierzchni komercyjnych (jest to cel, dla którego Nieruchomość jest nabywana). Zainteresowanie Nabywcy (jak również wartość Nieruchomości) odnoszą się do działki gruntu, na której ma być przeprowadzona inwestycja, nie zaś zlokalizowanego na inwestycji starego Ogrodzenia. Żadna część wynagrodzenia nie będzie przypisana do Ogrodzenia i z ekonomicznego punktu widzenia Ogrodzenie nie przejawia (ani dla Sprzedawcy, ani dla Nabywcy) żadnej wartości (prawdopodobnie po transakcji zostanie ono rozebrane).

Obecnie dla Nieruchomości nie została wydana WZiZT. Przed dniem planowanej Transakcji dla Nieruchomości ma zostać wydana WZiZT. Dodatkowo Nieruchomość znajduje się na obszarze, m in. w stosunku do którego została wydana Uchwała w sprawie rozpoczęcia przygotowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: ?MPZP?). Według najlepszej wiedzy Zainteresowanych na dzień Transakcji MPZP nie zostanie uchwalony.

Sprzedawca nabył prawo własności działki o numerze 71/137 (a więc działki, która przed dniem Transakcji ma zostać podzielona na Nieruchomość oraz niewielką działkę o numerze ewidencyjnym 71/153) na podstawie umowy sprzedaży zawartej ze spółką P. S.A (dalej: ?poprzedni właściciel?) z dnia 25 czerwca 2009 r. Umowa ta dotyczyła nabycia trzech przyległych do siebie działek, tj. wskazanej powyżej działki o numerze 71/137 (a więc działki, która ma zostać podzielona), działki o numerze 178/50 oraz działki o numerze 178/59.

Nabycie wszystkich trzech działek podlegało podatkowi od towarów i usług, który został odliczony przez Sprzedawcę.

Jeszcze przed nabyciem opisanych trzech działek, Sprzedawca był dzierżawcą działek od poprzedniego właściciela. W trakcie trwania dzierżawy, Sprzedawca poczynił istotne nakłady na dzierżawionych działkach (przede wszystkim na działce 178/50 oraz 178/59, a także na niewielkim fragmencie gruntu, który zostanie wydzielony z działki o numerze 71/137 przed planowaną Transakcją) polegające na wybudowaniu budynku produkcyjnego oraz budynków administracyjnych, technicznych oraz socjalnych wraz z towarzyszącą infrastrukturą, które łącznie służą jako centrum montażowe dla komputerów przenośnych. W związku z tym dla ww. trzech działek została wydana decyzja o warunkach zabudowy z dnia 13 września 2006 r., na podstawie której ustalono warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie E .Z .P. Nr 4 i określono rodzaj zabudowy  zabudowa produkcyjna oraz pozwolenie na budowę z dnia 12 października 2006 r.

Na podstawie ww. decyzji i pozwolenia działki zostały zabudowane między innymi następującymi budynkami i budowlami:

  • budynkiem produkcyjnym, usytuowanym na działkach 178/50 i 178/59,
  • budynkiem administracyjnym, usytuowanym na działce nr 178/59,
  • budynkiem technicznym z kotłownią, usytuowanym na działce nr 178/59,
  • budynkiem socjalnym, usytuowanym na działce nr 178/59,
  • budynkiem kierowców, usytuowanym na działce nr 178/59,
  • portiernią nr 1 /budynek strażnicy N/ usytuowaną na działce nr 178/59,
  • portiernią nr 2 /budynek strażnicy S/ usytuowaną na działce nr 71/137,
  • zbiornikiem wody p.poż, pompownią tryskaczową, naziemnymi zbiornikami oleju, kontenerowymi agregatami prądotwórczymi, wolnostojącymi wieżami chłodniczymi, agregatami chłodniczymi, kontenerową stacją redukcyjno-pomiarową gazu, wiatą przystankową i kontenerową pompownią oleju (dalej łącznie jako: ?Nakłady?).

Przed nabyciem omawianych trzech działek, Sprzedawca najpierw sprzedał te nakłady poprzedniemu właścicielowi (transakcja ta podlegała podatkowi od towarów i usług), a następnie odkupił te działki wraz z wszystkimi nakładami (nabycie działek stanowiło więc dostawę zabudowanego gruntu wraz ze zlokalizowanymi na nim wszystkimi budynkami, budowlami oraz obiektami). Rozliczenie między Sprzedawcą a poprzednim właścicielem nastąpiło na podstawie porozumienia z 25 maja 2009 r.

W ramach porozumienia Sprzedawca oraz poprzedni właściciel potrącili wzajemne wierzytelności, tj. wierzytelność poprzedniego właściciela względem Sprzedawcy z tytułu sprzedaży trzech działek wraz z nakładami została potrącona do wysokości wierzytelności Sprzedawcy z tytułu sprzedaży Nakładów do poprzedniego właściciela. Sprzedawca dopłacił resztę ceny poprzedniemu właścicielowi.

Opisane powyżej Ogrodzenie znajdowało się na obszarze planowanej Nieruchomości jeszcze przed datą nabycia jej przez Sprzedawcę. Po nabyciu działek, Sprzedawca nie ponosił nakładów na ulepszenie Ogrodzenia.

Jak wskazano powyżej, intencją Zainteresowanych jest sprzedaż Nieruchomości, na której zostanie przeprowadzona przez Nabywcę inwestycja budowlana (budowa centrum logistycznego). Centrum logistyczne będzie wykorzystywane do wykonywania przez Nabywcę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tj. najmu powierzchni użytkowych w wybudowanym centrum logistycznym.

W ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Nabywcę praw i obowiązków Sprzedawcy wynikających z zawartych przez Sprzedawcę umów dotyczących Nieruchomości.

Sprzedawca zatrudnia pracowników, jednakże umowy z pracownikami nie będą przedmiotem Transakcji.

Ponadto, przedmiotem Transakcji między Sprzedającym i Nabywcą nie będą prawa, obowiązki, zobowiązania i należności z umów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Sprzedającego, które nie są bezpośrednio związane z Nieruchomością, w szczególności:

  • umowy rachunków bankowych Sprzedającego,
  • umowy o świadczenie usług księgowych, doradztwa prawnego, doradztwa podatkowego, itp.,
  • środki pieniężne Sprzedającego zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  • tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego,
  • księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej (poza dokumentami ściśle związanymi z Nieruchomością, które zostaną przekazane Nabywcy),
  • zobowiązania inwestycyjne z tytułu pożyczek/kredytów  w związku z Transakcją Nabywca we własnym zakresie zapewni finansowanie Nieruchomości (w szczególności pozyska stosowne środki finansowe),
  • firma Sprzedającego.

Sprzedawca nie prowadzi również odrębnej rachunkowości w stosunku do sprzedawanej Nieruchomości.

Nieruchomość nie została również wydzielona organizacyjnie w strukturze Sprzedawcy jako np. dział, wydział, oddział, itp.

W sytuacji, w której opodatkowanie omawianej transakcji podatkiem od towarów i usług zostałoby, w ocenie Organu, uzależnione od złożenia przez Strony oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, Zainteresowani złożą takie oświadczenie i wybiorą opcję opodatkowania zgodnie z art. 43 ust. 10 i ust 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zarówno Sprzedawca, jak również Nabywca są (i będą na moment przeprowadzenia Transakcji) zarejestrowani jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni. Sprzedawca oraz Nabywca nie są podmiotami powiązanymi.

Żadna z działek gruntu nie była wykorzystywana przez Sprzedawcę do wykonywania czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Przywołując opis zdarzenia przyszłego pominiętą tę jego część, która została zawarta w uzupełnieniu wniosku, gdyż dotyczy ona wyłącznie zagadnienia w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy nabycie przez Nabywcę Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Zainteresowanych, nabycie przez Nabywcę Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają między innymi umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości.

Niemniej, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają m.in. czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Jak wskazano powyżej  zdaniem Zainteresowanych, jeżeli strony Transakcji opodatkują sprzedaż Nieruchomości podatkiem od towarów i usług (ze względu na taki obowiązek, bądź ze względu na wybór opodatkowania Transakcji podatkiem od towarów i usług i spełnią wymogi przewidziane w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług)  przy założeniu uznania, iż Nieruchomość jest zabudowana, z czym Zainteresowani się nie zgadzają, to tym samym Transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie ? interpretacja indywidualna z 19 stycznia 2018 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.705.2017.2.MD.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy ? podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym ? 2%,
  2. innych praw majątkowych ? 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów ? umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży, a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przedstawionego we wniosku wynika, że Nabywca i Sprzedawca zamierzają zawrzeć umowę sprzedaży prawa własności do nieruchomości zlokalizowanej w Ł., stanowiącej działkę gruntu o planowanym numerze ewidencyjnym 71/152. Zarówno Sprzedawca, jak również Nabywca są (i będą na moment przeprowadzenia Transakcji) zarejestrowani jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni. Sprzedawca oraz Nabywca nie są podmiotami powiązanymi.

W związku z opisaną transakcją należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy opisana we wniosku umowa sprzedaży podlega regulacjom ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, ze zm.), bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 stycznia 2018 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.705.2017.2.MD, wydanej dla Zainteresowanych, wskazano, że: ?(?) w rozpatrywanej sprawie sprzedaż nieruchomości nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, której definicję zawiera art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Tym samym do transakcji tej przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miał zastosowania. Sprzedaż ww. nieruchomości będzie stanowić w myśl art. 7 ust. 1 ustawy dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy według właściwej stawki VAT?.

Przy czym ? zgodnie z ww. interpretacją: ?(...) planowana sprzedaż budowli znajdującej się na działce nr 71/152 będzie spełniać przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. A tym samym planowana sprzedaż ww. budowli będzie mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy (?). Należy wskazać, że po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 43 ust. 10-11 ustawy, Strony będą mogły zrezygnować z ww. zwolnienia i opodatkować ww. dostawę ww. budowli, przy zastosowaniu podstawowej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy. (?) przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny tych obiektów w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W przypadku zatem, gdy Zainteresowani złożą zgodne oświadczone o wyborze opcji opodatkowania VAT, to dostawa gruntu, na którym budowla jest położona, w myśl art. 29a ust. 8 ustawy, będzie podlegała opodatkowaniu według stawki podstawowej 23%?.

A zatem, jeżeli omawiana transakcja sprzedaży nieruchomości będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (i nie będzie z tego podatku zwolniona, bo strony transakcji zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Kupującym nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrowska 135, 90-434 Łódź, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postepowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika