Podatek od towarów i usług w zakresie przejścia z mocy prawa kaucji gwarancyjnej w związku z przekształceniem (...)

Podatek od towarów i usług w zakresie przejścia z mocy prawa kaucji gwarancyjnej w związku z przekształceniem działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2017 r. (data wpływu 11 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przejścia z mocy prawa kaucji gwarancyjnej w związku z przekształceniem działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przejścia z mocy prawa kaucji gwarancyjnej w związku z przekształceniem działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (...).

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, nieposiadającym zaległości podatkowych. Jako podmiot dokonujący dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 poz. 13a do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, złożył w dniu 30 marca 2017 r. na konto depozytowe Urzędu Skarbowego kwotę 200.000,00 zł (dwieście tysięcy złotych) tytułem kaucji gwarancyjnej, stanowiącej zabezpieczenie zapłaty podatku od towarów i usług w związku z dokonywaniem dostaw folii stretch (art. 105b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Postanowienie w sprawie przyjęcia kaucji zostało wydane w dniu 4 kwietnia 2017 r. (znak sprawy: (...)).

Wnioskodawca zamierza dokonać przekształcenia prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie zostanie dokonane w trybie art. 5841 i nast. Kodeksu spółek handlowych. Przekształcenie będzie powodować skutki określone w art. 5842 § 1 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Powstała w wyniku przekształcenia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie kontynuowała dotychczasową działalność gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. W szczególności spółka pozostanie czynnym podatnikiem podatku VAT dokonującym dostaw folii stretch.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy złożona przez Wnioskodawcę kaucja gwarancyjna przejdzie z mocy prawa na powstałą w wyniku przekształcenia w trybie art. 5841 i nast. Kodeksu spółek handlowych spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zdaniem Wnioskodawcy, kaucja gwarancyjna złożona przez Wnioskodawcę na podstawie art. 105b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przejdzie z mocy prawa na powstałą w wyniku przekształcenia spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z art. 5842 § 1, § 2 i § 3 Kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Przekształcany przedsiębiorca staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej. Na gruncie prawa cywilnego i administracyjnego nowopowstała spółka staje się więc, co do zasady, podmiotem wszelkich praw i obowiązków przekształcanego przedsiębiorcy.

Na gruncie prawa podatkowego, do omawianej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 93a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

Kaucja gwarancyjna, o której mowa w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 4 kwietnia 2007 r., została wpłacona w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Jej złożenie jest prawem, a nie obowiązkiem przedsiębiorcy, to przedsiębiorca decyduje czy chce korzystać z jej dobrodziejstwa, czy też nie. Stanowiący o przejściu praw przedsiębiorcy art. 93a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przewiduje więc automatyczne przejście kaucji na powstałą w wyniku przekształcenia w trybie kodeksu spółek handlowych spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie jest to bowiem prawo, które nie może być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) ? zwana dalej Ordynacją. W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji ? osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych;
  2. osobowych spółek handlowych;
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych;

‒ wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl art. 93 § 2 Ordynacji ? przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych);
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Stosownie do art. 93a § 1 Ordynacji, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

‒ wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Natomiast w myśl art. 93a § 2 Ordynacji, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
    1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    2. spółki kapitałowej;
  2. uchylony;
  3. stowarzyszenia utworzonego w wyniku przekształcenia stowarzyszenia zwykłego.

Ponadto jak wynika z art. 93a § 4 Ordynacji, jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

W analizie powołanego przepisu pomocny jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 lutego 2016 r., I SA/Po 1459/15, w myśl którego: ?celem sukcesji wynikającej z art. 93a § 4 o.p. jest m.in. zapewnienie płynnej kontynuacji działalności gospodarczej, prowadzonej uprzednio przez osobę fizyczną, w możliwie najszerszym zakresie. Na podstawie art. 93a § 4 o.p., w przypadku przekształcenia, spółka wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształconego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek. Nie jest to więc pełna sukcesja podatkowa, albowiem nie obejmuje ona zobowiązań, a jedynie prawa?.

Zgodnie natomiast z art. 93d Ordynacji, przepisy art. 93-93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

W myśl art. 93e Ordynacji, przepisy art. 93-93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.

Jednocześnie należy zauważyć, że od dnia 1 lipca 2012 r.

obowiązuje art. 112b Ordynacji podatkowej, na podstawie którego: ?jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą?.

Nadmienić przy tym należy, że na mocy art. 93e Ordynacji podatkowej, przepisy art. 93-93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.

Oznacza to, że aby określić zakres przejmowanych przez następcę prawnego praw i obowiązków, należy dokonać oceny nie tylko przepisów Ordynacji podatkowej, ale także innych aktów prawnych.

Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o. przewiduje art. 5841 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577, z późn. zm.) ? zwanej dalej k.s.h.

Z treści tego przepisu wynika, że przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru (dzień przekształcenia).

Zgodnie z art. 5842 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

W myśl § 2 powołanego przepisu, spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Jak wynika z art. 5842 § 3 k.s.h., osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Natomiast zgodnie z art. 1 § 2 k.s.h, spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Zatem w katalogu spółek handlowych znajduje się m.in. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zaś zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 k.s.h., spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, nieposiadającym zaległości podatkowych. Jako podmiot dokonujący dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 poz. 13a do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, złożył w dniu 30 marca 2017 r. na konto depozytowe Urzędu Skarbowego kwotę 200.000,00 zł (dwieście tysięcy złotych) tytułem kaucji gwarancyjnej, stanowiącej zabezpieczenie zapłaty podatku od towarów i usług w związku z dokonywaniem dostaw folii stretch (art. 105b ust. 1 ustawy). Postanowienie w sprawie przyjęcia kaucji zostało wydane w dniu 4 kwietnia 2017 r. (...). Wnioskodawca zamierza dokonać przekształcenia prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie zostanie dokonane w trybie art. 5841 i nast. Kodeksu spółek handlowych. Przekształcenie będzie powodować skutki określone w art. 5842 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Powstała w wyniku przekształcenia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie kontynuowała dotychczasową działalność gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. W szczególności spółka pozostanie czynnym podatnikiem podatku VAT dokonującym dostaw folii stretch.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia czy złożona przez Wnioskodawcę kaucja gwarancyjna przejdzie z mocy prawa na powstałą w wyniku przekształcenia w trybie art. 5841 i nast. K.s.h. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Instytucja kaucji gwarancyjnej została uregulowana w przepisach art. 105a-105d ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 105b ust. 1 ustawy, podmiot dokonujący dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, który spełnia łącznie następujące warunki:

  1. nie posiada zaległości podatkowych w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa,
  2. nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
  3. w przypadku dostaw towarów wymienionych w poz. 10 i 11 załącznika nr 13 do ustawy - posiada koncesje wymagane w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  4. upoważnił bank mający siedzibę na terytorium kraju albo spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, której jest członkiem, prowadzące rachunek, wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym, na który dokonywana jest zapłata z tytułu dostawy tych towarów, do przekazywania naczelnikom urzędów skarbowych, naczelnikom urzędów celno-skarbowych, dyrektorom izb administracji skarbowej lub Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na tym rachunku

‒ może złożyć w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną stanowiącą zabezpieczenie zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę w związku z dokonywaniem dostaw tych towarów oraz powstałych po wniesieniu kaucji gwarancyjnej zaległości podatkowych w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa. Spełnienie warunków ocenia się według stanu na dzień składania kaucji gwarancyjnej.

Stosownie do treści ust. 2 powołanego przepisu, wysokość kaucji gwarancyjnej powinna odpowiadać co najmniej jednej piątej kwoty podatku należnego od przewidywanej przez podmiot, o którym mowa w ust. 1, w danym miesiącu wartości sprzedaży towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, z tym że nie może być niższa niż:

  1. 200 000 zł - w przypadku dostawy towarów wymienionych w poz. 1-9 i 12-24 załącznika nr 13 do ustawy;
  2. 1 000 000 zł - w przypadku dostawy towarów wymienionych w poz. 10 i 11 załącznika nr 13 do ustawy.

Jak wynika z art. 105b ust. 10 ustawy, w sprawie przyjęcia, przedłużenia terminu ważności, podwyższenia wysokości, zmiany formy oraz zwrotu kaucji gwarancyjnej, w tym z odsetkami, wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie.

Biorąc pod uwagę sukcesję określoną w treści ww. art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej należy stwierdzić, że kwota kaucji gwarancyjnej złożonej przez osobę fizyczną z mocy prawa staje się kwotą kaucji gwarancyjnej złożonej przez powstałą w wyniku przekształcenia spółkę z o.o.

Należy jednakże zauważyć, że skorzystanie z ww. możliwości złożenia kaucji, a w konsekwencji uzyskania prawa w postaci wprowadzenia danych podatnika do wykazu podmiotów dokonujących dostaw towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy (art. 105c ustawy) uzależnione jest ponadto od spełnienia łącznie czterech warunków wymienionych w treści art. 105b ust. 1 ustawy. Spełnienie ww. warunków ocenia się według staniu na dzień składania kaucji gwarancyjnej.

Jednym z warunków jest upoważnienie przez dostawcę banku mającego siedzibę na terytorium kraju albo SKOK-u, prowadzącego rachunek, wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym, na który dokonywana jest zapłata z tytułu dostaw towarów z załącznika nr 13, do przekazywania wskazanym organom podatkowym informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na tym rachunku.

Należy zauważyć, że w przypadku ww. przekształcenia formy działalności gospodarczej nie następuje sukcesja numeru identyfikacji podatkowej, co oznacza, że ww. upoważnienie winno być złożone w stosunku do banku lub SKOK-u prowadzącego rachunek wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym spółki z o.o.

Ponadto zgodnie z art. 105b ust. 1a ustawy, ww. upoważnienie podatnik składa wraz ze złożeniem kaucji gwarancyjnej oraz wnioskiem o przyjęcie kaucji (VAT-28 oraz VAT-28/A). W przypadku udzielenia ww. upoważnienia po złożeniu kaucji gwarancyjnej podatnik przekazuje upoważnienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego udzielenia (art. 105b ust. 1c ustawy).

Ponadto w sprawie przyjęcia kaucji gwarancyjnej wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie, po czym naczelnik urzędu skarbowego niezwłocznie, jednak nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wydania ww. postanowienia wprowadza do wykazu, o którym mowa w art. 105c ust. 1 ustawy, następujące dane podmiotu, który złożył kaucję gwarancyjną:

  1. imiona i nazwisko lub nazwę;
  2. numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku;
  3. wysokość złożonej kaucji gwarancyjnej;
  4. numer rachunku, o którym mowa w art. 105b ust. 1 pkt 4.

W związku z powyższym w ww. wykazie winny być uwidocznione dane spółki z o.o. i to na tym podmiocie spoczywa spełnienie wszystkich warunków pozwalających na uznanie, że doszło do skutecznego złożenia kaucji gwarancyjnej.

Sukcesję podatkową w powyższym przypadku należy zatem rozpatrywać wyłącznie jako przejęcie prawa do kwoty kaucji gwarancyjnej wpłaconej w formie depozytu pieniężnego na konto depozytowe urzędu skarbowego przez osobę fizyczną, nie zaś w odniesieniu do spełnienia przez spółkę z o.o. wszystkich wymagań warunkujących uprawnienie wynikające z treści art. 105b ust. 1 ustawy.

Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą mającą za przedmiot dostawę towarów określonych w poz. 13a załącznika nr 13 do ustawy złożył kaucję gwarancyjną w kwocie 200.000 zł, w związku z powyższym wydane zostało postanowienie stwierdzające przyjęcie takiej kaucji. Złożenie opisanej kaucji nastąpiło w okresie powadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, a Wnioskodawca podejmuje się przekształcenia jej w trybie art. 5842 k.s.h. w jednoosobową spółkę z o.o.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz elementy stanu sprawy wskazać należy, że prawa wynikające z wniesienia kaucji gwarancyjnej, o której mowa w art. 105b ust. 1 ustawy, przez Wnioskodawcę w okresie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, przyjęte zostaną przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstałą w procesie przekształcenia zdefiniowanego w art. 5841 k.s.h. Przyznanie jednoosobowej spółce kapitałowej praw powstałych na skutek wniesienia kaucji gwarancyjnej nastąpi w opisanej sprawie na skutek sukcesji zdefiniowanej w rozdziale 14 Ordynacji podatkowej. W realiach niniejszej sprawy przekształceniu ulegnie jedynie forma prowadzonej działalności gospodarczej, tj. prowadzone przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwo. Wnioskodawca po przekształceniu przestaje istnieć jedynie jako przedsiębiorca, lecz istnieje nadal jako podmiot prawa. Nie staje się też nowym ? przekształconym podmiotem, lecz jest jedynym wspólnikiem spółki. W konsekwencji powyższego, jednoosobowa spółka z o.o., w której Wnioskodawca stanie się jedynym wspólnikiem, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształconego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podsumowując, złożona przez Wnioskodawcę kaucja gwarancyjna przejdzie z mocy prawa na powstałą w wyniku przekształcenia, w trybie art. 5841 i nast. k.s.h., spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź straci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k?14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika