1. Czy realizowane przez Spółkę Prace badawczo-rozwojowe stanowią działalność badawczo- rozwojową (...)

1. Czy realizowane przez Spółkę Prace badawczo-rozwojowe stanowią działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 27 lit. b, art. 4a pkt 27 lit. c i art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP? 2. Czy wymienione Koszty B+R stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP? 3. Czy Koszty B+R mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP w roku 2016 oraz w latach kolejnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2017 r. (data wpływu 1 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi:


  • w zakresie uznania prowadzonej działalności za działalność badawczo ? rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 27 lit. b, art. 4a pkt 27 lit. c i art. 4a pkt 28 ustawy ? jest prawidłowe;
  • w zakresie uznania wymienionych Kosztów B+R za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 ustawy ? jest prawidłowe;
  • w zakresie możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy kosztów kwalifikowanych w roku 2016 oraz w latach kolejnych ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie działalności badawczo ? rozwojowej, o której mowa w art. 18d ustawy.



We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


X (dalej: ?Spółka? lub ?Wnioskodawca?) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ?ustawa o PDOP?).

Wnioskodawca jest przetwórcą nasion oleistych i producentem tłuszczów roślinnych. Spółka specjalizuje się w produkcji olejów butelkowanych, margaryn, tłuszczów dla branży piekarniczo-cukierniczej oraz produktów dla sektora biopaliw i przemysłu paszowego.

Działalność Spółki oparta jest na w pełni zintegrowanym modelu operacyjnym, który obejmuje wszystkie ogniwa procesu przetwórstwa roślin oleistych - od pozyskania surowca, przez jego przetworzenie, aż po konfekcjonowanie i dystrybucję wyrobów do odbiorcy finalnego. Model ten pozwala utrzymać pełną kontrolę nad wysoką jakością surowców wykorzystywanych do produkcji oraz produktu końcowego.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dąży do zapewnienia klientom Spółki najwyższej jakości towarów i usług w pełni zaspokajających ich oczekiwania. W związku z powyższym, Spółka prowadzi intensywne działania o charakterze badawczo-rozwojowym (dalej ?Prace badawczo-rozwojowe?) mające na celu usprawnienie produkcji, walorów towarów oferowanych przez Spółkę i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań i technologii pozwalających na pełniejsze zaspokojenie oczekiwań klientów Spółki.


Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Spółkę koncentrują się w szczególności na następujących innowacjach produkcyjnych i procesowych:


  1. opracowaniu nowych, innowacyjnych produktów oraz modyfikacji właściwości obecnych produktów Spółki;
  2. opracowaniu nowych zastosowań dla produktów Spółki (w tym produktów ubocznych powstających w procesie tłoczenia oleju, tj. głównie śruty rzepakowej);
  3. usprawnieniu procesu produkcyjnego.


Projekty prowadzone przez Wnioskodawcę są projektami prowadzonymi w sposób systematyczny. Poniżej Spółka prezentuje opis projektów podejmowanych w ramach każdego ze wskazanych obszarów.


Ad. 1)

Spółka dąży do osiągnięcia przewagi rynkowej poprzez zapewnienie klientom Spółki najwyższej jakości towarów i usług w pełni zaspokajających ich oczekiwania. W tym celu Spółka prowadzi intensywne prace w zakresie:


  1. opracowania nowych receptur / metod produkcji wyrobów posiadających właściwości fizykochemiczne zoptymalizowane dla potrzeb konkretnych branż (np. opracowanie tłuszczy profesjonalnych dla branż cukierniczej i piekarniczej cechujących się określoną topliwością, punktem dymienia itp.) lub
  2. opracowania / modyfikacji receptur w celu polepszenia walorów zdrowotnych lub innych (np. terminu przydatności do spożycia) produktów Spółki (np. opracowanie techniki produkcji margaryny bez tzw. twardej osłony tłuszczowej).


W ramach wskazanej działalności Spółka prowadzi pełny proces opracowania i wdrożenia nowych produktów. Prace w omawianym zakresie rozpoczynają się od przeprowadzenia badań mających na celu określenie wymagań klientów w stosunku do określonych produktów i obejmują opracowanie stosownych technologii oraz modyfikację procesu produkcyjnego.

Działalność Spółki we wskazanym zakresie obejmuje również prowadzenie tzw. badań sensorycznych (w tym badań mających na celu określenie optymalnego koloru, smaku, zapachu itp.), które pozwalają zoptymalizować produkty Spółki do oczekiwań / wymagań klientów i tym samym zwiększyć ich konkurencyjność.

Istotną częścią prac związanych z opracowaniem nowych / ulepszeniem istniejących produktów jest również zapewnienie, że technologia produkcji pozostaje w zgodzie z obowiązującymi przepisami w zakresie bezpieczeństwa żywności.


Ad. 2)

Kolejnym obszarem działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Wnioskodawcę jest działalność mająca na celu opracowanie nowych, innowacyjnych możliwości wykorzystania produktów Spółki. Działania podejmowane przez Spółkę w omawianym zakresie obejmują w szczególności:


  1. opracowanie nowych produktów na bazie oleju rzepakowego (np. badania w zakresie opracowania receptur past warzywnych na bazie oleju rzepakowego) oraz
  2. opracowanie nowych technologii pozwalających na zwiększenie palety zastosowań dla produktów ubocznych powstających w procesie tłoczenia oleju (tj. głównie śruty rzepakowej).


Działalność w powyższym zakresie obejmuje w szczególności prowadzenie szeroko zakrojonych prac badawczych mających na celu opracowanie karmy dla ryb na bazie śruty rzepakowej oraz prowadzenie badań mających na celu opracowanie nowych technologii pozwalających na wykorzystanie śruty rzepakowej w działalności innej niż spożywcza / paszowa (np. jako materiału wygłuszającego).


Ad. 3)

Mając na względzie charakter prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, istotne znaczenie ma proaktywna postawa Spółki w zakresie opracowania nowych technologii pozwalających na usprawnianie / optymalizację procesów produkcyjnych i poprawę wydajności produkcji.


Wdrażanie nowych technologii / innowacyjnych rozwiązań w powyższym obszarze pozwala z jednej strony na minimalizację kosztów (i tym samym, maksymalizację dochodów) oraz wzrost mocy produkcyjnych, a z drugiej strony - zwiększenie walorów prozdrowotnych produktów Spółki. Do projektów tego rodzaju zaliczyć można w szczególności:


  1. Projekt mający na celu stworzenie procesu rafinacji oleju rzepakowego bez użycia chemikaliów;
  2. Projekt mający na celu opracowanie metodologii suszenia nasion rzepaku bez użycia pestycydów.


Wszelkie projekty prowadzone przez Wnioskodawcę mają jasno sprecyzowane cele, a po zakończeniu każdego projektu spisywane jest podsumowanie z jego przebiegu i wnioski.

Projekty są uważane za rozpoczęte od momentu wstępnych prac koncepcyjnych do momentu walidacji wyrobu, która ujawnia wszelkie ryzyka i nieścisłości występujące podczas wprowadzania nowych rozwiązań i pozwala na wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości. Projekty mają dokładnie przypisane odpowiednie zasoby (w postaci pracy ludzkiej oraz stosownych materiałów i surowców). Wnioskodawca z przeprowadzonych projektów sporządza raporty i analizy. Tak prowadzona dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, przechowywać i wykorzystywać nową wiedzę powstałą podczas prowadzenia projektu.


W związku z powyższym, Wnioskodawca w ramach prowadzonych Prac badawczo-rozwojowych ponosił oraz ponosi szereg różnego rodzajów kosztów (dalej jako ?Koszty B+R?).

Przykładowe Koszty B+R ponoszone przez Spółkę w odniesieniu do osób zatrudnionych na umowę o pracę to m.in.:


  1. koszty wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  2. koszty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  3. koszty premii rocznych oraz ewentualnych premii uznaniowych dla pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  4. koszty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, w części finansowanej przez Wnioskodawcę (za pierwsze 33 lub 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym) pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  5. koszty szkoleń (związanych z prowadzonymi Pracami badawczo-rozwojowymi) pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  6. koszty organizacji szkoleń (związanych z prowadzonymi Pracami badawczo-rozwojowymi) pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  7. koszty wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych (związanych z prowadzonymi Pracami badawczo-rozwojowymi) przez pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo- rozwojowych;
  8. koszty diet / delegacji (związanych z prowadzonymi Pracami badawczo-rozwojowymi) pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  9. koszty abonamentu za świadczenia prywatnej opieki medycznej oraz kuponów żywnościowych udostępnianych pracownikom w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  10. koszty odpraw emerytalnych pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo- rozwojowych;
  11. koszty składek wynikających z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej; ?ustawa o PDOF?) odprowadzanych w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych - w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek.


Należy zaznaczyć, że pracownicy, którzy realizują Prace badawczo-rozwojowe mogą również wykonywać inne czynności - np. natury administracyjnej. W związku z tym, Spółka wdrożyła systemy raportowania pracy, za pomocą których rejestrowany jest czas, jaki pracownicy poświęcają na Prace badawczo-rozwojowe. W praktyce, czas pracy poświęcony przez pracowników Spółki na Prace badawczo-rozwojowe jest comiesięcznie ewidencjonowany przez kierowników działów badawczo - rozwojowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu Spółka posiada dane wskazujące jaka część wydatków ponoszonych w odniesieniu do konkretnych pracowników stanowi Koszty B+R.


Spółka w ramach Prac badawczo-rozwojowych ponosi także Koszty B+R związane z odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, m.in.:


  1. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w ramach Prac badawczo-rozwojowych, takich jak np. urządzenia do schładzania, płaszcze grzewcze, wagi, szafy chłodnicze, chłodziarko-zamrażarki, teksturometry, stoły robocze i innego rodzaju urządzenia laboratoryjne itp.;
  2. odpisy amortyzacyjne od sprzętu komputerowego / informatycznego, np. laptopów, komputerów, zestawów komputerowych czy monitorów, itp., wykorzystywanego przez pracowników realizujących Prace badawczo-rozwojowe;
  3. odpisy amortyzacyjne od mebli i wyposażenia biurowego - biurek, foteli, krzeseł, itp., wykorzystywanych przez pracowników realizujących Prace badawczo-rozwojowe.


W tym kontekście należy nadmienić, że w praktyce zdarzają się sytuacje, w których maszyny, urządzenia czy zestawy komputerowe wykorzystywane są również do prac nie związanych z Pracami badawczo-rozwojowymi, ale do realizacji np. czynności o charakterze administracyjnym. Z tego względu Spółka rozdziela wszystkie koszty (w tym również koszty maszyn, urządzeń itp.) kluczem podziału (i) na projekty dotyczące Prac badawczo-rozwojowych - i tylko w tej części uznaje je za Koszty B+R - oraz (ii) pozostałe projekty. Klucz podziału jest określany na podstawie proporcji czasu spędzonego przez pracowników na prace związane z Pracami badawczo-rozwojowymi oraz prace związane z pozostałą działalnością (np. prace administracyjne, czy pozostałe niezaliczane do Prac badawczo-rozwojowych).

Podsumowując, wyżej wymienione wydatki (tj. wydatki ponoszone przez Spółkę w odniesieniu do osób zatrudnionych na umowę o pracę, a także wydatki związane z odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) związane z Pracami badawczo-rozwojowymi alokowane są kluczem podziału wynikającym z systemu raportowania pracy / ewidencji czasu pracy albo w całości (w przypadku, gdy dany pracownik 100% czasu poświęcił na realizację Prac badawczo - rozwojowych / zasób w całości był wykorzystywany do Prac badawczo-rozwojowych) albo w części (w przypadku, gdy dany pracownik poświęcił na wykonywanie Prac badawczo-rozwojowych mniej niż 100% czasu / zasób w części był wykorzystywany do Prac badawczo-rozwojowych) tj. zgodnie z czasem wykorzystania poszczególnych zasobów przy danym projekcie.


Ponadto, Spółka ponosi także Koszty B+R związane z nabyciem materiałów i surowców bezpośrednio wykorzystywanych w ramach Prac badawczo-rozwojowych, m.in.:


  1. koszty nabycia paliwa, próbek, odczynników chemicznych/laboratoryjnych;
  2. koszty zużytych towarów oraz produktów (surowców) wykorzystywanych bezpośrednio w ramach Prac badawczo-rozwojowych.


Wnioskodawca nie ewidencjonuje poniesionych Kosztów B+R na osobnych kontach syntetycznych, lecz za pomocą miejsc poniesienia kosztów (MPK). Zebrane zestawienia MPK dotyczą tylko ewidencjonowanych i poniesionych Kosztów B+R. W ten sposób jest możliwe automatyczne wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością badawczo-rozwojową spośród kosztów uzyskania przychodów związanych z innymi płaszczyznami działalności Spółki.


Dodatkowo Spółka zaznacza, że:


  • nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  • prowadzone Prace badawczo-rozwojowe nie stanowią i nie będą stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a) ustawy o PDOP,
  • Koszty B+R nie obejmują i nie będą obejmować inwestycji w aparaturę naukowo-badawczą dostarczaną w ramach umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o PDOP oraz inwestycji w samochody osobowe oraz budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością,
  • Koszty B+R ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Prac badawczo-rozwojowych nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy realizowane przez Spółkę Prace badawczo-rozwojowe stanowią działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 27 lit. b, art. 4a pkt 27 lit. c i art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP?
  2. Czy wymienione Koszty B+R stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP?
  3. Czy przedstawiony przez Spółkę sposób ewidencjonowania Wydatków B+R odpowiada wymogom wyodrębnienia w ewidencji w rozumieniu art. 9 ust. 1b ustawy o PDOP?
  4. Czy Koszty B+R mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP w roku 2016 oraz w latach kolejnych?


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź w zakresie pytania pierwszego, drugiego i czwartego. Wniosek Spółki zakresie pytania trzeciego stanowi przedmiot odrębnego rozstrzygnięcia.


Zdaniem Wnioskodawcy:


  • prowadzone przez niego Prace badawczo-rozwojowe stanowią działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 27 lit. b, art. 4a pkt 27 lit. c i art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP;
  • wymienione Koszty B+R stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP;
  • wymienione Koszty B+R mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP w roku 2016 oraz w kolejnych latach.


Ad. 1)

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


Stosownie do art. 4a pkt 27 ustawy o PDOP badania naukowe oznaczają:


  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.


Zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP prace rozwojowe oznaczają nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:


  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.


W świetle powyższego, w opinii Spółki realizowane przez nią Prace badawczo-rozwojowe stanowią badania przemysłowe lub prace rozwojowe, o których mowa w ustawie o PDOP ponieważ:


  • są nakierowane na zdobycie nowej wiedzy w celu opracowania nowych produktów na bazie oleju rzepakowego oraz opracowania nowych technologii pozwalających na zwiększenie palety zastosowań dla produktów ubocznych powstających w procesie tłoczenia oleju lub,
  • wykorzystują dostępną wiedzę w celu opracowania nowych receptur / metod produkcji wyrobów posiadających właściwości fizykochemiczne zoptymalizowane dla potrzeb konkretnych branż oraz opracowania / modyfikacji receptur w celu polepszenia walorów zdrowotnych lub innych (np. terminu przydatności do spożycia) produktów Spółki,
  • mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów przez specjalnie wybrane osoby posiadające odpowiednie kompetencje i wykształcenie oraz mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania już dostępnych zasobów wiedzy w zakresie produkcji tłuszczów roślinnych i przetwórstwa nasion oleistych.


W związku z powyższym, należy uznać, że realizowane przez Spółkę Prace badawczo-rozwojowe stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 27 lit. b, art. 4a pkt 27 lit. c i art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP.


Ad. 2)

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo- rozwojową, zwane ?kosztami kwalifikowanymi?.


Za koszty kwalifikowane, w rozumieniu ustawy o PDOP, uznaje się:


  1. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej (art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOP),
  2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową (art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOP),
  3. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620, z 2015 r. poz. 249 i 1268 oraz z 2016 r. poz. 1020 i 1311) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOP),
  4. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o PDOP (art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o PDOP),
  5. dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością (art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP).


Dodatkowo, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o PDOP obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. katalog kosztów kwalifikowanych uwzględnia także koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, na:


  1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
  2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
  3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
  4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego (art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o PDOP).


Zdaniem Wnioskodawcy Koszty B+R ponoszone przez Spółką mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1, art. 18d ust. 2 pkt 2 oraz art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP.


Konkluzja ta dotyczy w szczególności:


  1. kosztów wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  2. kosztów wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  3. kosztów premii rocznych dla pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo- rozwojowych;
  4. kosztów wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, w części finansowanej przez Wnioskodawcę (za pierwsze 33 lub 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym) pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  5. kosztów szkoleń (związanych z prowadzonymi Pracami badawczo-rozwojowymi) pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  6. kosztów organizacji szkoleń (związanych z prowadzonymi Pracami badawczo-rozwojowymi) pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  7. kosztów wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych (związanych z prowadzonymi Pracami badawczo-rozwojowymi) przez pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo- rozwojowych;
  8. kosztów diet / delegacji (związanych z prowadzonymi Pracami badawczo-rozwojowymi) pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych, związanych z prowadzonymi Pracami badawczo-rozwojowymi;
  9. kosztów abonamentu za świadczenia prywatnej opieki medycznej oraz kuponów żywnościowych na rzecz pracowników w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych;
  10. kosztów odpraw emerytalnych pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo- rozwojowych;
  11. kosztów składek wynikających z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF odprowadzanych w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych - w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek;
  12. odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w ramach Prac badawczo-rozwojowych, takich jak np. urządzenia do schładzania, płaszcze grzewcze, wagi, szafy chłodnicze, chłodziarko-zamrażarki, teksturometry, stoły robocze i innego rodzaju urządzenia laboratoryjne itp.;
  13. odpisów amortyzacyjnych od sprzętu komputerowego / informatycznego, np. laptopów, komputerów, zestawów komputerowych czy monitorów, itp., wykorzystywanych przez pracowników realizujących Prace badawczo-rozwojowe;
  14. odpisów amortyzacyjnych od mebli i wyposażenia biurowego - biurek, foteli, krzeseł, itp., wykorzystywanych przez pracowników realizujących Prace badawczo-rozwojowe;
  15. kosztów nabycia paliwa, próbek, odczynników chemicznych/laboratoryjnych;
  16. kosztów zużytych towarów oraz produktów (surowców) wykorzystywanych bezpośrednio w ramach Prac badawczo-rozwojowych.


Spółka, ze względu na wdrożone systemy ewidencji czasu, jaki pracownicy poświęcają na Prace badawczo-rozwojowe oraz ewidencji dotyczącej tego, w jakim stopniu dostępne zasoby wykorzystywane są do Prac badawczo-rozwojowych (z wyjątkiem kosztów zaliczonych przez Wnioskodawcę do kategorii kosztów wskazanych w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOP), jest w stanie odpowiednimi kluczami alokacji określić rzeczywistą wartość Kosztów B+R - zgodnie z czasem faktycznie spędzonym przez poszczególne osoby na wykonanie Prac badawczo-rozwojowych oraz wykorzystaniem danego zasobu w związku z wykonywaniem tych prac.

W tym kontekście, w ocenie Wnioskodawcy Koszty B+R stanowiące koszty uzyskania przychodów i poniesione przez Spółkę na Prace badawczo-rozwojowe mogą być uznane za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP.

Wykładnia ta znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 lutego 2017 r. o sygn. 3063-ILPB2.4510.223.2016.1.KS/3063-ILPB2.4510.215.2016.1.EK: ?wszelkie świadczenia ponoszone przez Spółkę na rzecz pracowników zatrudnionych w celu prowadzenia prac B+R, o ile stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ?ustawa o PIT?), mogą zostać przez Spółkę uznane za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.?

Warto podkreślić, iż podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji podatkowej z dnia 4 października 2016 r. o sygnaturze IPPB5/4510-733/16-4/MR.

W interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 marca 2017 r. o sygn. 2461-IBPB-1-3.4510.1184.2016.1.TS, organ potwierdził stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: ?pracowników, którzy częściowo wykonują prace będące realizacją działalności badawczo - rozwojowej Spółki, tj. choć uczestniczą w pracach badawczo- rozwojowych, nie przeznaczają na realizację takiej działalności 100% swojego czasu pracy, można uznać za zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.? Zdaniem organu: ?Biorąc pod uwagę powyższe, wskazać należy, że w przypadku pracowników zajmujących stanowiska w ramach działalności B+R a którzy będą zajmowali się w ramach godzin pracy czynnościami niebędącymi realizacją ww. działalności (takie jak np. przygotowanie nowego sprzętu komputerowego do pracy, wymiana korespondencji służbowej, rozliczenie delegacji służbowej, uczestnictwo w spotkaniach z zarządem Spółki, uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach, wyjazdy na delegacje służbowe), można uznać za zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R.?

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza także interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 stycznia 2017 r. o sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.1051.2016.1.KP, zgodnie z którą ?za ?koszty kwalifikowane? o których mowa w art. 18d ust. 1 należy uznać, w myśl art. 18d ust. 3 updop, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością), częściowo wykorzystywanych w prowadzonej działalności B+R, w takiej części w jakiej są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności B+R.?

W zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych materiałów i surowców wykorzystywanych bezpośrednio w ramach Prac badawczo-rozwojowych stanowisko Spółki potwierdza interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 marca 2017 r. o sygn. 3063-ILPB2.4510.37.2017.2.ŁM zgodnie z którą ?materiały i surowce nabywane przez Wnioskodawcę i bezpośrednio wykorzystywane dla celów prac badawczo-rozwojowych i stanowiące niezbędny element tych prac, stanowią koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.?


Ad. 4)

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo- rozwojową - tzw. koszty kwalifikowane.


Zgodnie z art. 18d ust. 7 ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym w 2016 roku, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:


  1. w odniesieniu do kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 - 30% tych kosztów;
  2. w odniesieniu do kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3:


    1. 20% tych kosztów - jeżeli podatnik jest mikro przedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,
    2. 10% tych kosztów - w przypadku pozostałych podatników.


Zgodnie z art. 18d ust. 7 w brzmieniu od 1 stycznia 2017 r. kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:


  1. w przypadku gdy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3;
  2. w przypadku pozostałych podatników:


    1. 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1,
    2. 30% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3.


Natomiast odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Jednocześnie, podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o PDOP, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu (art. 18e ustawy o PDOP).


W świetle powyższych przepisów, w celu skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy PDOP podatnik powinien spełnić następujące warunki formalne:


  1. prowadzić działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 27 lit. b, art. 4a pkt 27 lit. c i art. 4a pkt 28, ustawy o PDOP,
  2. ponosić w związku z ww. działalnością koszty uzyskania przychodów, które stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust 2 i 3 ustawy o PDOP,
  3. wyodrębnić w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o PDOP, koszty działalności badawczo-rozwojowej,
  4. określić wartość kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu zgodnie z obowiązującymi limitami,
  5. dokonać odliczenia w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane,
  6. wykazać w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu.


Dodatkowo, koszty kwalifikowane mogą być odliczone od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP, jeżeli spełniają następujące warunki:


  1. są uznawane za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP,
  2. nie obejmują odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o PDOP,
  3. nie dotyczą odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością,
  4. nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie.


Zgodnie z opisanym stanem faktycznym, ponoszone przez Spółkę na Prace badawczo-rozwojowe Wydatki B+R stanowią koszty kwalifikowane ponoszone w związku z działalnością badawczo- rozwojową, zostały odpowiednio wyodrębnione w ewidencji rachunkowej oraz nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie - dlatego też mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP.


Podejście Spółki znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 listopada 2016 r. o sygn. 1462-IPPB5.4510.972.2016.1.MR, w której organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym ?W świetle powyższych przepisów, w celu skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy PDOP podatnik powinien spełnić następujące warunki formalne:


  1. prowadzić działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26, w zw. z art. 4a pkt 27 lit. c i art. 4a pkt 28, ustawy o PDOP,
  2. ponosić w związku z ww. działalnością, koszty uzyskania przychodów, które stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust 2 i 3 ustawy o PDOP,
  3. wyodrębnić w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o PDOP, koszty działalności badawczo- rozwojowej,
  4. określić wartość kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu zgodnie z obowiązującymi limitami,
  5. dokonać odliczenia w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane,
  6. wykazać w zeznaniu podatkowy koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu.


Dodatkowo, koszty kwalifikowane mogą być odliczone od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP jeżeli spełniają następujące warunki:


  1. są uznawane za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust 1 ustawy o PDOP,
  2. nie obejmują odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o PDOP,
  3. nie dotyczą odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością,
  4. nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie.?


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Odnośnie powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały wydane w indywidualnych sprawach w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się odnoszą.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k?14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz w dniu wydania interpretacji.


Końcowo zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika