Czy Spółka ma obowiązek zawiadomienia o zmianie właściwości Naczelnika urzędu skarbowego na podstawie (...)

Czy Spółka ma obowiązek zawiadomienia o zmianie właściwości Naczelnika urzędu skarbowego na podstawie art.5a ust.3 znowelizowanej ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz w jakim terminie zawiadomienie powinno nastąpić?

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na pisemne zapytanie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje:
Ze stanu faktycznego wynika, że Spółka jest spółką prawa niemieckiego prowadzącą na terytorium Polski działalność obejmującą świadczenie usług geologicznych. Spółka nie posiada w Polsce oddziału ani przedstawicielstwa w rozumieniu ustawy z dnia 19.11.1999r. Prawo o działalności gospodarczej (Dz.U. Nr.101 poz.1178 z późn. zm.). Spółka nie działa też jako ?zakład? w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Niemcami ani nie prowadzi działalności gospodarczej w Polsce w ramach jednostki organizacyjnej. Spółka zarejestrowana jest w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług na podstawie art.5 ust.1 pkt. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 101, poz.50 z późn. zm.), nie jest natomiast podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i nie prowadzi w Polsce ksiąg rachunkowych.
Czy Spółka ma obowiązek zawiadomienia o zmianie właściwości Naczelnika urzędu skarbowego na podstawie art.5a ust.3 znowelizowanej ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz w jakim terminie zawiadomienie powinno nastąpić?

Porady prawne

Art. 5 ust. 9b ustawy z dnia 21 czerwca 1996r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz.U. Nr 106, poz..489 z późn. zm.) - wprowadzony ustawą z dnia 27 czerwca 2003r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych (Dz.U. Nr 137, poz. 1302) - określa kryteria podmiotowe i przedmiotowe jakie muszą spełniać podatnicy aby zostali objęci właściwością ?dużego? urzędu skarbowego. Określone ustawą kryteria nie obejmują jednak podatników wymienionych w art.5 ust.1 pkt. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym tj. przedsiębiorstw zagranicznych zarejestrowanych w Polsce jedynie dla potrzeb podatku VAT i nieprowadzących działalności na terenie Polski w formie oddziału lub przedstawicielstwa, ze względu na to, iż nie skutkuje to powstaniem w Polsce osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

Zatem, w stanie faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 17.12.2003r. Spółka nie kwalifikuje się do kategorii podatników wymienionych w art.5 ust.9b ustawy o urzędach i izbach skarbowych i nie jest objęta właściwością Naczelnika Urzędu Skarbowego. Tym samym organ podatkowy potwierdza stanowisko pełnomocnika w przedmiotowej sprawie, tj. braku obowiązku Spółki do złożenia zawiadomienia o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika