Jaką stawkę podatkową podatku od towarów i usług nalezy stosować do mąki sojowej PKWiU o kodzie (...)

Jaką stawkę podatkową podatku od towarów i usług nalezy stosować do mąki sojowej PKWiU o kodzie 15.41.32-00.11 ?

Na podstawie art. 14a par. 1 i par.4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu złożonego przez spółkę X wniosku z dnia 18 października 2006 r. w sprawie interpretacji w kwestii dotyczącej prawidłowej stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży mąki sojowej sklasyfikowanej pod numerem PKWiU 15.41.32-00.11, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pajęcznie, uznaje przedstawione stanowisko - za prawidłowe.

Zgodnie z treścią przepisu art. 14a par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwiści naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzedu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek wojewoda na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie lub kontrola podatkowa albo postepowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 par. 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Porady prawne

W dniu 18.10.2006 r. Spółka zwróciła się z zapytaniem jaką stawkę podatkową podatku od towarów i usług VAT powinniśmy stosować dla mąki sojowej PKWiU 15.41.32-00.11 ?

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że mąka ta służy do celów paszowych i spożywczych. Spółka zakupuje śrutę sojową PKWiU 15.41.31-30.10 i po jej przemieleniu sprzedaje dalej jako mąkę sojową na terenie kraju.

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż mąki sojowej służy wyłącznie do celów spożywczych oraz paszowych i zalicza się pod grupę produktów jadalnych i winna być opodatkowa stawką 7% VAT. Spółka, uzasadniając swoje stanowisko powołuje sie na załącznik Nr 3 'Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%' ustawy o podatku od towarów i usług oraz wskazuje, że mąka sojowa znajduje się pod poz. 21 PKWiU ex 15.4 jako oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne - wyłacznie jadalne, które są opodatkowane stawką 7% VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pajęcznie, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1, stawka podatku wynosi 7%.

W przedmiotowym załączniku, pod poz. 21, symbolem PKWiU ex 14.4 umieszczono oleje, tłuszcze zwierzęce i roślinne - wyłącznie jadalne.

Zadniem wnioskodawcy, mąka sojowa służy wyłącznie do celów spożywczo-paszowych i zalicza się ją pod grupę produktów jadalnych.

Zgodnie z objaśnieniem do załącznika 'ex' oznacza, że obniżona stawka dotyczy tylko danego wyrobu / usługi z danego grupowania/.

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług mąka z soi mieści się w grupowaniu 15.41.32.-00.11. Każda sprzedaż mąki z soi sklasyfikowanej jako jadalna będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7%.

Należy wskazać, że dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług identyfikacja towarów i usług następuje przy wykorzystaniu klasyfikacji statystycznych - zgodnie z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ww. ustawy. Prawidłowe zaklasyfikowanie towarów do właściwego grupowania PKWiU umożliwia zastosowanie określonej przepisami stawki podatku od towarów i usług.

Obowiązek zaliczenia określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU spoczywa na producencie, z uwagi na posiadane przez niego informacje dotyczące technologii wytworzenia, użytych surowców i przeznaczenia wyrobu.

Organy podatkowe nie są uprawnione do wydania opinii klasyfikacyjnych towarów i usług.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania do którego należy zaliczyć produkt, producent może zwrócić się do właściwego terytorialnie Urzędu Statystycznego lub Głównego Urzędu Statystycznego.

Warunkiem zastosowania stawki 7% na sprzedaż mąki sojowej jest prawidłowość wskazanego przez wnioskodawcę symbolu PKWiU.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pajęcznie uznaje stanowisko przedstawione przez Spółkę X we wniosku z dnia 18.10.2006 r. - za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiazujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b par. 1 i par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcyorgany podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika