Jakie są możliwości odliczania od dochodu za 2006r. wydatków poniesionych na spłatę odsetek od (...)

Jakie są możliwości odliczania od dochodu za 2006r. wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu budowlano-hipotecznego przeznaczonego na sfinansowanie wykończenia lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym?


Na podstawie art. 14b§5 pkt1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60/ po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 15 maja 2007r. /data wpływu do Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany/ na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany z dnia 26 kwietnia 2007r. Nr 1432/IDG/415/428/19/60/2007 uznające Pana stanowisko oraz argumenty przedstawione we wniosku z dnia 06 lutego 2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącej odliczania od dochodu za 2006r. wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu budowlano-hipotecznego przeznaczonego na sfinansowanie wykończenia lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym jako nieprawidłowe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Porady prawne


orzeka:


- odmówić zmiany zaskarżonego postanowienia.


U z a s a d n i e n i e


Jak wynika z akt sprawy ? wnioskiem z dnia 06 lutego 2007r. wystąpił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa.Zapytanie dotyczyło kwestii odliczania od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kredytu budowlano-hipotecznego przeznaczonego na sfinansowanie wykończenia lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym.


Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku ? w dniu 18 października 2004r. wspólnie z żoną podpisał Pan z E Nieruchomości Sp. z o.o. umowę dotyczącą budowy lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym, realizowanym jako wspólne przedsięwzięcie Spółdzielni Mieszkaniowej G i E Nieruchomości Sp. z o.o.Termin zakończenia budowy ustalony został do 30 grudnia 2005r. i został dotrzymany.Zgodnie z §3 umowy lokal mieszkalny został oddany przez Spółkę w stanie surowym, tzn. bez podłóg, drzwi i tzw. białego montażu.Na sfinansowanie budowy lokalu mieszkalnego zaciągnęli Państwo dwa kredyty:- w dniu 11 kwietnia 2005r. kredyt budowlano-hipoteczny w kwocie 100.000 zł przeznaczony na sfinansowanie budowy budynku mieszkalnego;- w dniu 22 lutego 2006r. kredyt budowlano-hipoteczny w kwocie 20.362 zł przeznaczony na sfinansowanie wykończenia lokalu mieszkalnego, zgodnie z zakresem rzeczowym określonym w załączniku do umowy kredytowej.


Pana zapytanie dotyczyło możliwości odliczania od dochodu za 2006r. wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu budowlano-hipotecznego przeznaczonego na sfinansowanie wykończenia lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym.W rozumieniu przepisów ustawy ? Prawa budowlanego i Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przez mieszkanie rozumie się zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mających odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, spełniający niezbędne warunki do stałego pobytu ludzi i prowadzenia samodzielnego gospodarstwa domowego.


Z przedstawionego wcześniej opisu wynika, że budowa lokalu mieszkalnego realizowana była w dwóch etapach: etap zasadniczy ? zrealizowany przez dewelopera i etap wykończeniowy ? zrealizowany przez Podatników.

Taką sytuację przewidział ustawodawca, bowiem w art. 26b ust. 2 pkt 7 ppkt f jest wymienione wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia tego lokalu.Mając na uwadze powyższe ? podnosi Pan, iż przedstawiony stan faktyczny wyczerpuje wszystkie wymogi formalne określone w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i uprawnia do odliczenia od podstawy obliczenia podatku za 2006r. zarówno odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie budowy lokalu mieszkalnego, jak i odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie wykończenia lokalu, ponieważ kredyty przeznaczone zostały na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.


Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany po rozpatrzeniu powyższego wniosku ? postanowieniem z dnia 26 kwietnia 2007r. Nr 1432/IDG/415/428/19/60/2007 nie potwierdził Pana stanowiska zawartego we wniosku z dnia 06 lutego 2007r.W uzasadnieniu swojego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany podniósł, że ustawodawca w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienił 4 rodzaje inwestycji, które podatnicy finansują z zaciągniętego kredytu i spłacając go mogą korzystać z ?ulgi odsetkowej?. W katalogu tych wydatków nie zostało wymienione wykończenie lokalu mieszkalnego, zakupionego od dewelopera w stanie surowym. Tym samym spłacone odsetki od kredytu, który został zaciągnięty na sfinansowanie wykończenia lokalu mieszkalnego nie podlegają odliczeniu od dochodu.


Na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany pismem z dnia 15 maja 2007r. wniósł Pan zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.W zażaleniu wnosi Pan o zmianę stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany zawartego w postanowieniu z dnia 26 kwietnia 2007r. i uznanie, że zakres rzeczowy robót zrealizowanych bezpośrednio przez podatnika i sfinansowanych kredytem budowlano-hipotecznym otrzymanym na wykończenie lokalu mieszkalnego systemem gospodarczym stanowi część składową wkładu budowlanego wniesionego do Spółdzielni Mieszkaniowej Gocław-Lotnisko.Wkład budowlany na nabycie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego obejmuje sumaryczne koszty wpłacone na rzecz inwestora zastępczego oraz wydatki poniesione przez podatnika na dokończenie budowy przedmiotowego lokalu.Przedstawiony przez Pana stan faktyczny spełnia zatem wymogi formalne wyszczególnione w art. 26b ustawy i uprawnia do odliczenia od dochodu odsetek od kredytu budowlano-hipotecznego przeznaczonego na sfinansowanie wykończenia lokalu mieszkalnego, zrealizowanego systemem gospodarczym.


Po rozpatrzeniu zażalenia i zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie znalazł podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia i w oparciu o przepisy prawa stwierdza, co następuje:


Katalog potrzeb mieszkaniowych, których sfinansowanie kredytem (pożyczką) pozwala podatnikowi na odliczenie od dochodu odsetek zawiera art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).W myśl tego przepisu - od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1) budową budynku mieszkalnego, albo
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.


Z powyższego wynika zatem, że prawo do odliczeń daje podatnikowi zaciągnięcie kredytu (pożyczki) na ściśle określone inwestycje mieszkaniowe wskazane przez ustawodawcę w cyt. wyżej przepisie art. 26b ust. 1 ustawy.Ze znajdującej się w aktach sprawy Umowy nr X złotowego mieszkaniowego kredytu budowlano-hipotecznego na inwestycję realizowaną systemem gospodarczym zawartej w Warszawie w dniu 22 lutego 2006r. pomiędzy Bankiem S.A. z siedzibą w Warszawie a Panem i Pana żoną wynika, że kredyt jest przeznaczony na sfinansowanie wykończenia lokalu mieszkalnego położonego w budynku przy ul. B. w Warszawie.Wykończenie lokalu mieszkalnego, zakupionego od dewelopera w stanie surowym nie mieści się jednak w katalogu inwestycji mieszkaniowych uprawniających do skorzystania z tego odliczenia.Oznacza to, że wydatki na spłatę kredytu, którym sfinansowano wykończenie lokalu mieszkalnego nie mieszczą się w ramach ?ulgi odsetkowej? i nie podlegają odliczeniu od dochodu.Podkreślić również należy, że wkład budowlany oraz wykończenie lokalu mieszkalnego nie są to pojęcia tożsame.Wkład budowlany jest wnoszony do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego.


Prace wykończeniowe dotyczą natomiast już istniejącego czyli wybudowanego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnegoZatem nie można zgodzić się z twierdzeniem, iż zakres rzeczowy robót zrealizowanych bezpośrednio przez Pana i sfinansowanych kredytem budowlano-hipotecznym otrzymanym na wykończenie lokalu mieszkalnego systemem gospodarczym stanowi część składową wkładu budowlanego wniesionego do Spółdzielni Mieszkaniowej G.


Z tych wszystkich względów Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika