Czy darowizna pieniędzy zgromadzonych w Kasie Mieszkaniowej z przeznaczeniem ich na spłatę kredytu (...)

Czy darowizna pieniędzy zgromadzonych w Kasie Mieszkaniowej z przeznaczeniem ich na spłatę kredytu refinansowanego korzysta ze zwolnienia w wymienionego w art. 4 ust1 pkt 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity: Dz. U. nr 8 z 2005 r. poz. 60 / po wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga z dnia 25.07.2006 r. nr 1434/SL-LM/Rek.124/06/DR dotyczącego interpretacji co do zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn

postanawia

zmienić powyższe postanowienie i uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

Jak wynika z akt sprawy w Pan XX złożył wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie 14 a § 1 Ordynacji podatkowej. Ze stanu faktycznego przedstawionego w pismach z dnia 16.05.2006 r. i 30.05.2006 r. wynika iż przedmiotem cesji (darowizny) mają być środki pieniężne zgromadzone w Kasie Mieszkaniowej , darowizna będzie między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej. Obdarowany środki te chce przeznaczyć na spłatę kredytu refinansowanego, który pokryje spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Pytanie podatnika brzmiało:Czy darowizna pieniędzy zgromadzonych w Kasie Mieszkaniowej z przeznaczeniem ich na spłatę kredytu refinansowanego korzysta ze zwolnienia w wymienionego w art. 4 ust1 pkt 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Podatnik stoi na stanowisku iż, darowizna ta podlega w/w zwolnieniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Praga postanowieniem z dnia 25.07.2006 r. nr 1434/SL-LM/Rek.124/06/DR nie podzielił stanowiska wnioskodawcy, stwierdzając iż spłata kolejnego kredytu mieszkaniowego nie spełnia warunku wymienionego w w/w przepisie, tj, że środki te nie są przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Dyrektor Izby Skarbowej analizując powyższe postanowienie i akta sprawy stwierdził, iż postanowienie to narusza rażąco obowiązujące przepisy ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity : Dz. U. z 2004 r, nr 142, poz.1514 ze zm./. Art. 4 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy zwalnia od podatku nabycie w drodze darowizny praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego przez m.in. wstępnych, pod warunkiem przeznaczenia środków zgromadzonych na tym rachunku na cele mieszkaniowe.

Powyższa ustawa nie zawiera przepisów określających ?cele mieszkaniowe?. Niemniej ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tj. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm./ za spełnienie warunku w/w uznaje : przeznaczenie środków : m.in. na spłatę kredytu lub pożyczki a także odsetek od kredytu i pożyczek zaciągniętych w banku na nabycie m.in. mieszkania.

Mając powyższe na uwadze Dyrektor Izby Skarbowej postanowił jak w sentencji.

Od powyższej decyzji przysługuje Stronom prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w terminie 14 dni od jej otrzymania


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika