Czy przychody z najmu lokali użytkowych przeznaczone w całości na utrzymanie zasobów mieszkaniowych (...)

Czy przychody z najmu lokali użytkowych przeznaczone w całości na utrzymanie zasobów mieszkaniowych są wyłączone z podatku dochodowego od osób prawnych.

D E C Y Z J A

Na podstawie art.233 i art. 239 w związku z art. 14b § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa /j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 08.05.2007 r. Spółdzielni Mieszkaniowej wniesionego na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście Nr 1435/FB1/423-22/07/KZ z dnia 26.04.2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółdzielni w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych,

Porady prawne

orzeka

- odmówić zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 21.03.2007 r. Spółdzielnia Mieszkaniowej (zwana dalej Podatnikiem lub Spółdzielnią) wystąpiła w trybie art. 14a §1 i §2 Ordynacji Podatkowej z wnioskiem do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia posiada w swoich zasobach 5 budynków mieszkalnych o łącznej liczbie 95 lokali mieszkalnych. W budynkach mieszkalnych zlokalizowane są lokale użytkowe, z wynajmu których Strona uzyskuje dochody. Wszystkie uzyskane z wyżej wymienionych źródeł środki (dochody) Spółdzielnia przeznacza na likwidację pogarszającego się stanu budynków oraz na ich bieżące utrzymanie.W pytaniu zawartym we wniosku Podatnik prosi o wyjaśnienie czy przychody z najmu lokali użytkowych (zlokalizowane w budynkach mieszkalnych) przeznaczone w całości na utrzymanie zasobów mieszkaniowych są wyłączone z podatku dochodowego od osób prawnych.
Zdaniem Spółdzielni budynki jako całość stanowią zasoby mieszkaniowe dlatego też dochody uzyskane z najmu lokali użytkowych, a przeznaczone w całości na utrzymanie zasobów mieszkaniowych zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W dniu 26.04.2007 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście wydał postanowienia Nr 1435/FB1/423-22/07/KZ, w którym stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
W uzasadnieniu Organ I instancji przywołał treść art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wskazał na zasady zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Organ I instancji mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny uznał, iż dochód z tytułu wynajmu lokali użytkowych nie jest objęty ww. zwolnieniem w związku z czym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W dniu 14.05.2007 r. Spółdzielnia złożyła zażalenie, wnosząc o zmianę lub uchylenie zaskarżonego postanowienia.
W zażaleniu Strona nie przedstawiła zarzutów merytorycznych, natomiast podniosła, iż z zaskarżonego postanowienia wynika, że dochód osiągnięty z tytułu wynajmu lokali użytkowych będzie podlegać w całości opodatkowaniu, bez możliwości dokonywania jakichkolwiek odliczeń wydatków związanych z prowadzeniem tej działalności (odliczania poniesionych kosztów).

Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu zebranego materiału dowodowego, stwierdza, co następuje:

Zażalenie wniesione przez Spółdzielnię, w ocenie organu odwoławczego, nie zasługuje na uwzględnienie.


Z dniem 1 stycznia 2007r. na mocy ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawyo podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz.1589) wprowadzony został do ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U.z 2000r. Nr 54 poz.654 ze zm.) art.17 ust.1 pkt 44 stanowiący, że wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006 r. przez ?zasoby mieszkaniowe?, o których mowa w ww. przepisie należy rozumieć:
- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strych, piwnice, komórki, garaże,
- pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłowniei hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
- urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak: zbiorniki-doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowlei urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.
Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Dochód powstały z nadwyżki takich przychodów nad kosztami ich uzyskania, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
Jeżeli jednak dochody uzyskane z gospodarowania w/w zasobami nie zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, wówczas zwolnienie, o którym mowa w cytowanym art.17 ust.1 pkt 44, nie będzie mieć zastosowania. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych będą podlegały również dochodyz działalności gospodarczej innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, np. dochodyz najmu lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz anteny telefonii komórkowej ? bez względu na cel, na jaki zostaną przeznaczone.
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będą zatem jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że lokale użytkowe nie należą do żadnej ze wskazanych wyżej grup pomieszczeń pozostałych i urządzeń wchodzących w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujących się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

W związku z powyższym dochody uzyskane z lokali użytkowych należy zaliczyć do dochodów, które bez względu na cel, na jaki zostaną przekazane, podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art.7 ust.1 ww. ustawy przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. W myśl ust.2 przywołanego przepisu dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Powyższa zasada ma zastosowanie zarówno w przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody i ponosi związane z nimi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz ze źródeł z których dochód jest zwolniony z opodatkowania. Zatem w celu ustalania dochodu z najmu lokali użytkowych, który jak wskazano powyżej nie jest objęty zwolnieniem, o którym mowa w cytowanym art.17 ust.1 pkt 44 ww. ustawy, Spółdzielnia winna pomniejszyć przychody osiągnięte z powyższego tytułu o związane z nimi koszty uzyskania przychodów. Zasady kwalifikowania przychodówi kosztów uzyskania przychodów regulują również przepisy powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - odpowiednio art.12 i art.15.
Reasumując Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uważa, iż prawidłowo orzeczono w zaskarżonym postanowieniu, gdyż w przedmiotowej sytuacji, dochód Spółdzielni osiągnięty z najmu lokali użytkowych będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, bez względu na fakt, iż jest on w całości przeznaczony na fundusz remontowy,z którego finansowane są wydatki remontowe dotyczące posiadanych zasobów mieszkaniowych Spółdzielni.

Biorąc pod uwagę powyższe Organ II instancji orzekł jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika