Z przestawionego stanu faktycznego wynika, iż ?P? na dzień wniesienia przedsiębiorstwa do Spółki (...)

Z przestawionego stanu faktycznego wynika, iż ?P? na dzień wniesienia przedsiębiorstwa do Spółki ?A? posiadała niezakończone sporne sprawy z Urzędem celnym dotyczące cła uiszczonego z tytułu działalności przedsiębiorstwa. W związku z powyższym ?P? zobowiązała się do przekazania na rzecz ?A? kwot uzyskanych z tego tytułu po 1.01.2005 r. ( dniu wniesienia przedsiębiorstwa ) .Zwrot części nadpłaconego cła ?P? otrzymała dopiero po 1 stycznia 2005 r. tj. po przeniesieniu na Spółkę prowadzonego przedsiębiorstwa.Czy w związku z tym otrzymane od ?P? wpływy stanowią dla firmy 'A' realizację przychodu otrzymanego na powiększenie kapitału zakładowego w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym, zgodnie z dyspozycją powołanego przepisu, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a w związku z art. 239 i art. 14 b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 10.11.2006 r. Sp. z o.o. ?A? na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 31.10.2006 r. Nr 1471/DPD2/423-110/06/JB w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych


o r z e k a

Porady prawne


zmienić postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 31.10.2006 r. Nr 1471/DPD2/423-110/06/JB i uznać stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 26.07.2006 r. za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 26.07.2006 r. Spółka wystąpiła z wnioskiem w trybie art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa do Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 15 grudnia 2004 r., Spółka oraz ?P? zawarły Umowę Przeniesienia Przedsiębiorstwa. Umowa stanowiła o przeniesieniu z dniem 1 stycznia 2005 r. własności przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 k.c. prowadzonego przez ?P?, z wyłączeniem kilku nieruchomości oraz pewnej kwoty pieniędzy. Przedsiębiorstwo to stanowiło wkład niepieniężny wniesiony przez ?P? do Spółki i przeznaczony na podniesienie kapitału zakładowego Spółki. W zamian za wkład, Spółka wydała ?P? 1750220 udziałów w swym podwyższonym kapitale zakładowym.
Przed przekazaniem wkładu ?P? była stroną postępowań prowadzonych przed organami celnymi w związku ze sporem o stawkę cła na importowane przez ?P? preparaty witaminowe. W rezultacie ?P? otrzymywała od organów celnych zwroty nienależnie zapłaconego cła. Kwoty cła zwróconego ?P? przed 1 stycznia 2005 r. powiększyły majątek przedsiębiorstwa ?P? przeniesionego z tym dniem na Spółkę.
Jednakże zwrot części nadpłaconego cła ?P? otrzymała dopiero po 1 stycznia 2005 r. tj. po przeniesieniu na Spółkę prowadzonego przedsiębiorstwa. Na podstawie zapisu art. 1.4 Umowy, ?P? zobowiązała się przekazać Spółce wpływy z cła zwróconego po 1 stycznia 2005 r., jako że stanowiły one materializację roszczeń przedsiębiorstwa wobec władz centralnych sprzed dnia 1 stycznia 2005 r. Strona zauważa, iż wspomnianych roszczeń nie można było scedować na Spółkę w momencie przekazania przedsiębiorstwa ze względu na ograniczenia ustawowe (brak możliwości dokonania skutecznej cesji należności publiczno-prawnych).
Roszczenia ?P? wobec organów celnych istniejące na dzień 1 stycznia 2005 r. ( z tytułu nie zwróconego dotąd cła ) nie były prezentowane w księgach ?P? jako składnik aktywów, nie były również prezentowane w aktywach Spółki po 1 stycznia 2005 r. ( tj. po otrzymaniu przez Spółkę od ?P? Wkładu).
W ocenie Spółki, otrzymane od ?P? wpływy stanowią dla firmy realizację przychodu otrzymanego na powiększenie kapitału zakładowego w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym, zgodnie z dyspozycją powołanego przepisu, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.Zdaniem Strony, wpływy stanowią immanentną część wkładu otrzymanego na powiększenie kapitału zakładowego. Dla kwalifikacji wpływów nie ma znaczenia fakt, iż Spółka nie mogła fizycznie otrzymać ich z dniem powiększenia kapitału zakładowego, a jedynie po upływie czasu potrzebnego na zaspokojenia roszczenia ?P? wobec organów celnych.


W wydanym postanowieniu z dnia 31.10.2006 r. Nr 1471/DPD2/423-110/06/JB Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego stwierdził, iż argumentacja Spółki przedstawiona we wniosku jest nieprawidłowa.
Podwyższenie kapitału, jak wynika z przepisu Kodeksu Spółek Handlowych następuje z chwilą wpisania tego faktu do rejestru prowadzonego przez sąd rejestrowy, zaś wpis do rejestru dokonywany jest z kolei na podstawie zgłoszenia zarządu, do którego załączono m.in. oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały wniesione w całości. W związku z wydanym postanowieniem z dnia 8 lutego 2005 r. Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieście XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego ustalono, że na dzień złożenia przez Spółkę wniosku o zmianę danych w Krajowym Rejestrze Sądowym całość wymaganego wkładu na poczet obejmowanych przez wspólników Spółki udziałów w jej podwyższonym kapitale zakładowym została wniesiona. Natomiast ze złożonego przez Stronę wniosku wynika, że wkładem przeznaczonym na powiększenie kapitału zakładowego jest przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem pewnych nieruchomości i określonej kwoty pieniędzy. Na podstawie powyższego organ podatkowy pierwszej instancji nie zgodził się z argumentacją Spółki, że na poczet podwyższenia kapitału wniesiona została również kwota odpowiadająca kwocie cła zwróconego ?P? po dniu 1 stycznia 2005 r. przez organy celne. W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego, z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego jednoznacznie wynika, co było przedmiotem wkładu. Nie można zatem uznać, że kwota otrzymana przez Spółkę w związku z postanowieniami Umowy z dnia 15 grudnia 2004 r. stanowiąca równowartość zwróconego ?P? nienależnie zapłaconego cła, stanowi niepodlegający opodatkowaniu przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W dniu 10.11.2006 r. podatnik wniósł zażalenie na powyższe postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zarzucając naruszenie art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ).
W ocenie Strony, wydane postanowienie nie uzasadnia stwierdzenia, jakoby składnik niematerialny i prawny przedsiębiorstwa w postaci wpływów miałby mieć charakter odrębny od postanowień Umowy opisujących wkład w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 k.c. Umowa stanowi o przeniesieniu przedsiębiorstwa, a zatem część przedsiębiorstwa wnoszonego na poczet powiększonego kapitału zakładowego stanowią wszystkie jego składniki ustanowione przez Umowę, wypełniające definicję zawartą w art. 55 k.c., niezależnie od tego, który z artykułów Umowy odnosi się do poszczególnych składników.
Spółka podkreśla, iż przedmiotem wniesienia do Spółki nie były bowiem same wpływy (t.j. kwota pieniędzy ), którymi przecież ?P? w momencie wnoszenia wkładu nie dysponowała, lecz składnik niematerialny w postaci wpływów po ich uzyskaniu od organów celnych. Składnik ten stanowi część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 k.c., które zostało przeniesione z ?P? na Spółkę na podstawie Umowy, wniesiony do Spółki przed dniem złożenia wniosku o rejestrację podwyższenia kapitału oraz uwzględniony w kalkulacji ceny przedsiębiorstwa i wydawanych w zamian za nie udziałów a co za tym idzie odzwierciedlony w oświadczeniu członków zarządu Spółki złożonym wraz z wnioskiem o rejestrację podwyższenia kapitału.
Skarżąca zauważa, że celem przepisu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest urzeczywistnienie zasady, ze opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają wyłącznie dochody podatnika uzyskane z działalności gospodarczej, a nie wkłady właścicielskie otrzymane na sfinansowanie prowadzenia tej działalności.

Ponieważ tekst Umowy, jak i fakt, że Spółka, podejmując decyzję o wydaniu ?P? udziałów w zamian za wkład o określonej wartości, spodziewała się między innymi uzyskania od ?P? wpływów, gdy tylko ?P? wyegzekwuje od organów celnych resztę zwrotu cła nienależnie zapłaconego przez przejmowane przedsiębiorstwo. Brak zatem podstaw do doszukiwania się we wpływach przychodów z działalność zarobkowej Spółki.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę stwierdza, co następuje.


W celu rozstrzygnięcia sporu dotyczącego otrzymanego przez Skarżącą od Spółki ?P? po 1 stycznia 2005 r. kwot nadpłaconego cła organ odwoławczy stwierdza, że należy zdefiniować przedsiębiorstwo stanowiące w tej sprawie wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki ?A?.
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż w umowie z dnia 15 grudnia 2004 r. szczegółowo określony został przedmiot wkładu niepieniężnego, osoba wnosząca wkład oraz wartość objętych w zamian udziałów. Przedmiotowa umowa stanowiła, iż z dniem 1 stycznia 2005 r. przeniesiona zostanie własność przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) kodeksu cywilnego prowadzonego przez ?P? z wyłączeniem kilku nieruchomości oraz pewnej kwoty pieniędzy. W art. 1.4 tej Umowy wyszczególniono zostały wpływy z cła zwróconego po 1 stycznia 2005 r. stanowiące materializację roszczeń przedsiębiorstwa wobec władz celnych.
Stosownie do art. 55(1) ustawy ? Kodeks cywilny przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej obejmującym w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Art. 55(1) zawiera przykładowe ( nie wyczerpujące ) wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Ujęcie przedsiębiorstwa w tym przepisie odpowiada przedsiębiorstwu w znaczeniu szerokim ??przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład?. Zatem składnikiem przedsiębiorstwa mogą być prawa, jeżeli mu przysługują, to znaczy, jeżeli przedsiębiorstwo rozumiane w znaczeniu prawnym jest ich podmiotem. Ponadto w myśl art. 55(2) ustawy ?Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Z przestawionego stanu faktycznego wynika, iż ?P? na dzień wniesienia przedsiębiorstwa do Spółki ?A? posiadała niezakończone sporne sprawy z Urzędem celnym dotyczące cła uiszczonego z tytułu działalności przedsiębiorstwa. W związku z powyższym ?P? zobowiązała się do przekazania na rzecz ?A? kwot uzyskanych z tego tytułu po 1.01.2005 r.
Zostało to uregulowane w odrębnym pkt umowy z 15.12.2004 r., gdyż wniesienie aportem przedsiębiorstwa nie oznacza wniesienia również związanych z tym przedsiębiorstwem należności publicznoprawnych.
Niemniej jednak, w sytuacji gdy przy ustalaniu wartości wniesionego przedsiębiorstwa uwzględniono kwoty należne od urzędu celnego, kwota zwróconego cła przekazana przez ?P? po 01.01.2005 r. nie powinna powiększać przychodów podatkowych.
Wynika to z art. 12 ust. 4 pkt 4 updop, w myśl którego do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.
Biorąc powyższe orzeczono jak na wstępie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika