Podatnik posiada udziały w spółce z ograniczona odpowiedzialnością. Przedmiotowe udziały zostaną (...)

Podatnik posiada udziały w spółce z ograniczona odpowiedzialnością. Przedmiotowe udziały zostaną wniesione do Spółki komandytowej, a strona będzie w tej Spółce komandytariuszem.
Czy sprzedaż udziałów objętych przez spółkę komandytową spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz w jaki sposób ustalić ewentualny koszt uzyskania przychodu w związku ze sprzedażą udziałów.


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit a) w związku z art. 239 i art. 14 b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 10.10.2007 r. wniesionego przez Pana Marka O. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z dnia 25.09.2007 r. Nr 1435/FB2/415/38a/07/ES w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych


o r z e k a

Porady prawne


zmienić postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z dnia 25.09.2007 r. Nr 1435/FB2/415/38a/07/ES i uznać stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2007 r. za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Pismem z dnia 20.06.2007 r. Podatnik wystąpił z wnioskiem w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
Ze stanu faktycznego wynika, iż podatnik posiada udziały w spółce z ograniczona odpowiedzialnością. Przedmiotowe udziały zostaną wniesione do Spółki komandytowej, a strona będzie w tej Spółce komandytariuszem.
Podatnik się zastanawia, czy sprzedaż udziałów objętych przez spółkę komandytową spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz w jaki sposób ustalić ewentualny koszt uzyskania przychodu w związku ze sprzedażą udziałów.
W ocenie strony, przychodem ze sprzedaży przez Spółkę komandytową udziałów w spółce z o.o. nabytych w ramach wniesionego wkładu niepieniężnego będzie cena sprzedaży przedmiotowych udziałów proporcjonalnie odniesiona do każdego z udziałowców, na zasadach określonych w art. 8 ustawy o PIT.
Kosztem uzyskania przychodu stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, będzie natomiast odpowiednia wartość udziału w spółce komandytowej, wydana w zamian za wniesiony wkład niepieniężny w postaci udziałów w spółce z ograniczona odpowiedzialnością.


W wydanym postanowieniu z dnia 25.09.2007 r. Nr 1435/FB2/415/38a/07/ES, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście nie potwierdził stanowiska strony. W uzasadnieniu stwierdził, iż z tytułu odpłatnego zbycia udziałów objętych przez spółkę komandytową powstanie obowiązek zapłaty podatku, zgodnie z art.17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowany winien być dochód ustalony jako różnica między suma przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów a kosztami uzyskania przychodów ustalonymi na podstawie art. 22 ust. 1f pkt 1 tj. w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji ) albo wartości wkładów z dnia ich objęcia.


W dniu 12.10.2007 r. Podatnik wniósł zażalenie na powyższe postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście zarzucając naruszenie art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ocenie strony organ podatkowy w sposób nieprawidłowy ustalił zasady ustalania kosztu uzyskania przychodów.

Zauważa, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje w sposób szczególny zasad ustalania kosztu uzyskania przychodów wobec wspólników, którzy wnieśli wkład w postaci udziałów/akcji do spółki osobowej, zatem w ocenie Strony należy przyjąć iż kosztem uzyskania przychodu będzie wysokość wkładów wniesionych do spółki komandytowej określona w akcie notarialnym zawartym w związku z zawiązaniem spółki komandytowej i proporcjonalnie odniesiona do poszczególnych wspólników.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę stwierdza,


W przedmiotowej sprawie wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba fizyczna, która obecnie wnosi wkład niepieniężny w postaci udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały objęte przez Spółkę komandytowa zostaną jednak sprzedane.
Stosownie do art. 107 § 1 Kodeksu Spółek handlowych jeżeli wkładem komandytariusza do spółki jest w całości lub w części świadczenie niepieniężne, umowa spółki określa przedmiot tego świadczenia (aport), jego wartość, jak również osobę wspólnika wnoszącego takie świadczenie niepieniężne. Wkładem niepieniężnym rozumianym jako świadczenie niepieniężne mogą być: przeniesienie lub obciążenie własności rzeczy lub innych praw, a także dokonanie innych świadczeń na rzecz spółki. Świadczenia niepieniężne rozumiane są też jako aport.
W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, zgodzić się należy ze stanowiskiem podatnika, iż koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. winien ustalić zgodnie z art. 23 ust.1 pkt 38 updof.
Stosownie do powołanego art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów ( akcji ) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów ( akcji ), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.
Zauważyć ponadto należy, że spółka komandytowa jest zaliczana do spółek osobowych. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Ma zatem zdolność do czynności prawnej, ale nie posiada osobowości prawnej. Nie jest więc podatnikiem podatku dochodowego. Majątek spółki osobowej służy spółce i realizacji jej celów, nie jest jednak własnością spółki tylko wspólną własnością wspólników. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady, o których mowa powyżej stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osoba prawną.


Tym samym stosownie do powołanego art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy sprzedaży udziałów w sp. z o.o. przez spółkę komandytową kosztem uzyskania przychodów będzie wartość udziałów w sp. z o.o. określona w dniu wniesienia ich do spółki komandytowej, z zastosowaniem zasad określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. updof od dochodów uzyskanych m.in. z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem natomiast jest różnica między sumą przychodów należnych uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych ( art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy) a wydatkami na nabycie udziałów.
Dochodów z odpłatnego zbycia m.in. udziałów w spółkach mających osobowość prawną, stosownie do ust. 5 powołanego art. 30b nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art.30c. Dochody te należy wykazać w odrębnym zeznaniu PIT-38, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym strona uzyskała przedmiotowy dochód.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza ponadto, iż w przedstawionej sprawie nie ma zastosowania powołany w przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w zaskarżonym postanowieniu przepis art. 22 ust. 1f pkt. 1. Udziały w sp. z o.o. będące przedmiotem sprzedaży, nie zostały przecież objęte przez spółkę komandytową w zamian za wkład niepieniężny. Przedmiotowe udziały są przedmiotem wkładu niepieniężnego wniesionego przez komandytariusza Spółki.
Biorąc powyższe orzeczono jak na wstępie.


Referencje

IBPB2/415-1224/08/HS, interpretacja indywidualna

IBPB2/415-1225/08/HS, interpretacja indywidualna

IBPB2/415-1226/08/HS, interpretacja indywidualna

IBPB2/415-1469/08/MM, interpretacja indywidualna

ILPB1/415-143/08-3/GM, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-507/08-2/MO, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika