1. miejsce świadczenia usług organizowania wystaw, targów i kongresów, polegających na projektowaniu, (...)

1. miejsce świadczenia usług organizowania wystaw, targów i kongresów, polegających na projektowaniu, budowie i wyposażaniu stoisk na powierzchni wystawienniczej wynajętej przez zleceniodawcę usługi.

  • 2. usługi związane z nieruchomościami


  • Na podstawie art.14 b § 5 w związku z art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), po rozpoznaniu zażalenia wniesionego przez Stronę na postanowienie z dnia 25.10.2005 r. nr 1433/PV/443-137b/05/MAS Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga wydanew trybie art.14 a § 1 i § 4 Ordynacji Podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


    p o s t a n a w i a

    odmówić zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.


    UZASADNIENIE

    Porady prawne

    Pismem z dnia 19.08.2005 r. Strona zwróciła się o udzielenie informacji dotyczącej stawki podatku od towarów i usług właściwej dla usług polegających na organizowaniu wystaw, targów i kongresów, w skład których wchodzi projektowanie, budowa i wyposażanie stoisk na powierzchni wystawienniczej wynajętej przez zleceniodawcę usługi. Usługi te świadczone są na terytorium krajów Unii innych niż Polska i krajów trzecich na rzecz polskich podmiotów gospodarczych, podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty w kraju innym niż Polska oraz podmiotów z krajów trzecich.W ocenie Strony z uwagi na to, że usługi te związane są z nieruchomością, podlegają opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości - zatem w przypadku usług świadczonych na targach odbywających się poza terytorium Polski, nie podlegają one opodatkowaniuw Polsce podatkiem od towarów i usług.

    W postanowieniu z dnia 25.10.2005 r. nr 1433/PV/443-137b/05/MAS Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga nie potwierdził prawidłowości stanowiska Strony. Stwierdzono, że stosownie do przepisów art. 27 ust. 1 oraz art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) świadczone przez Stronę usługi organizacji targów i wystaw odbywających się poza terytorium Polski na powierzchni wystawienniczej wynajętej przez inny podmiot, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w miejscu ich świadczenia, tj. w Polsce wg stawki 22%.

    W zażaleniu na ww. postanowienie wniesionym w dniu 08.11.2005 r. Strona kwestionuje stanowisko organu podatkowego, zarzucając naruszenie przepisów art. 27 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów art. 9 (2) (a) VI Dyrektywy. Strona argumentuje, że nie przypisanie miejsca świadczenia usług projektowania, budowyi wyposażenia stoisk wystawienniczych na targach i wystawach do miejsca położenia nieruchomości jest błędne i prowadzi do podwójnego opodatkowania. Usługi te nie mogą być świadczone bez związku z konkretną nieruchomością, niezależnie od tego przez kogo powierzchnia na tej nieruchomości została wynajęta w celu zorganizowania targów i wystaw. Usługi te zawsze świadczone są na określonych targach, odbywających się na konkretnej powierzchni wystawienniczej, związanej z określoną nieruchomością. W ocenie Strony powyższe stanowisko uzasadnia wniosek o uchylenie postanowienia i uznanie prawidłowości jej stanowiska. Jednocześnie Strona zwraca uwagę, że powyższa kwestia jest przedmiotem odmiennych interpretacji organów podatkowych.

    W dniu 08.12.2005 r. Strona zapoznała się w trybie art. 200 Ordynacji Podatkowejz materiałem zgromadzonym w aktach sprawy, podnosząc, że w całości podtrzymuje zarzuty zażalenia. Jednocześnie Strona podniosła, że:

    1. przeważająca część świadczonych przez firmę usług związanych jest z nieruchomościami położonymi na terytorium Wspólnoty i poza nią (na terenach targowych), które są wynajmowane przez firmę lub bezpośrednio przez kontrahentów firmy;
    2. wykonana usługa projektowania i zabudowy stoisk nie ma charakteru samoistnego, lecz jest związana z konkretną powierzchnią wystawienniczą, wynajmowaną na konkretnej nieruchomości;
    3. usługi techniczne (np. podłączenie prądu, wody, karty parkingowe, karty wstępu) są również związane z nieruchomością i podlegają opodatkowaniu podatkiem w kraju położenia nieruchomości, o czym świadczą faktury otrzymywane przez firmę od zagranicznych dyrekcji targów oraz pismo z dnia 05.08.2005 r.
    4. opodatkowanie tych usług w kraju powoduje ich podwójne opodatkowanie;
    5. odmowa zwrotu zapłaconego przez firmę podatku obrotowego przez organy podatkowe we Włoszech wynika z faktu uznania, że firma prowadziła działalność we Włoszech związanąz użytkowaniem nieruchomości, jaką było stoisko w Mediolanie.

    Mając na uwadze stan faktyczny i prawny w przedmiotowej sprawie, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, co następuje:

    Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wprowadza szereg szczegółowych regulacji w zakresie rozliczenia podatku przy świadczeniu usług, w tym zasady określania miejsca świadczenia usług i tym samym miejsca ich opodatkowania. W tym celu niezbędna jest prawidłowa kwalifikacja usługi, co determinuje określenie miejsca jej świadczenia.

    Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy w przypadku usług związanychz nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowychi pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Taki sposób określenia miejsca świadczenia jest wyjątkiem od ogólnej reguły określonej w przepisie art. 27 ust. 1 ww. ustawy. Wyjątek ten ma zastosowanie w przypadku, gdy świadczona usługa ma charakter usługi kompleksowej i obejmuje swoim zakresem wynajem powierzchni wystawienniczej.Kompleksowość usługi oznacza bowiem, że usługa obejmuje swoim zakresem usługę główną, tj. w przedmiotowej sprawie wynajem powierzchni wystawienniczej, a także pewne usługi powiązane- w przedmiotowej sprawie powiązane z wynajmem tej powierzchni. Wynajem powierzchni wystawienniczej polega na udostępnieniu rzeczy - części powierzchni nieruchomości na terenie której mają odbyć się międzynarodowe targi. Wynajem powierzchni wystawienniczej w świetle ww. przepisu jest usługą związaną z nieruchomością. W takich właśnie okolicznościach w celu określenia miejsca świadczenia, usługi dodatkowe mogą być traktowane jako usługi związane z nieruchomościami.Natomiast do ustalenia miejsca świadczenia usług cząstkowych, związanychz organizowaniem wystaw, targów i kongresów, które nie mają charakteru kompleksowego zastosowanie mają właściwe przepisy art. 27 - 28 ww. ustawy. Oznacza to, że jeżeli usługi cząstkowe mają charakter samoistny, to do zastosowania przepisu art. 27 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy nie wystarcza fakt, że generalnie, tj. w szerokim tego słowa znaczeniu, mają one związek z nieruchomością.

    Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że organizując wystawy, targii kongresy, świadczy również usługi polegające na projektowaniu, budowie i wyposażaniu stoisk na powierzchni wystawienniczej wynajętej przez zleceniodawcę usług. Usługi te sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 74.87.15.00.00 jako usługi organizowania wystaw, targów i kongresów. Świadczone są na terytorium krajów Unii innych niż Polska i krajów trzecich na rzecz polskich podmiotów gospodarczych, podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, w kraju innym niż Polska oraz podmiotówz krajów trzecich.

    Reasumując, w takich okolicznościach faktycznych zakres świadczonych przez Stronę usług nie obejmuje usługi głównej (wynajem powierzchni wystawienniczej), o której była mowa powyżej. Oznacza to, że nie został spełniony warunek określony zakresem dyspozycji art. 27 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, polegający na związku świadczonych usług z nieruchomością.Z tych też przyczyn w celu określenia miejsca świadczenia usług zastosowanie znajdzie ogólna reguła wyrażona w przepisie art. 27 ust. 1 ww. ustawy. Zatem w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce zamieszkania. Oznacza to w przedmiotowej sprawie, że ww. usługi podlegają opodatkowaniu w miejscu ich świadczenia wg stawki 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

    W tych okolicznościach stanowisko organu I instancji należy uznać za zasadne.


    Masz inne pytanie do prawnika?

    Potrzebujesz pomocy prawnej?

    Zapytaj prawnika