Skoro ponoszone przez Stronę wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu ma ona więc prawo do odliczania (...)

Skoro ponoszone przez Stronę wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu ma ona więc prawo do odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych przez S.A. Nie wystąpi tu bowiem przypadek, o którym mowa w przepisie 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.


Na podstawie art.14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. z 2005r, Nr 8, poz.60 ze zm. / w związku z art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 10.11.2005 r. wniesionego przez Sp. z o.o., reprezentowaną przez Pełnomocnika, na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście z dnia 27.10.05 Nr 1435/PP1/443-182/05/AW, w którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Porady prawne


p o s t a n a w i a


zmienić zaskarżone postanowienie i uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 27 lipca 2005 r. Strona wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącego następujących kwestii:

    1) zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wydatków ponoszonych przez Podatnika w związku z realizacją umowy z dnia 7 lipca 2005 r. (w tym zwrot S.A. części kosztów za usługi przesyłowe świadczone przez 'S' oraz kosztów magazynowania),
    2) prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, wystawionych przez S.A. w związku z realizacją umowy z dnia 7 lipca 2005 r.

Stan faktyczny w sprawie przedstawia się następująco:

Strona jest spółką utworzoną w wyniku przekształceń własnościowych S.A. w ramach dostosowywania polskich rozwiązań w zakresie zarządzania systemem przesyłu gazu do postanowień Dyrektywy 2003/55/EC, która przewiduje rozdzielenie działalności produkcyjnej i funkcji przesyłu energii na rynkach krajowych UE. Strona pełni funkcję operatora systemu przesyłowego gazu ziemnego. Działalność swoją prowadzi korzystając z majątku przesyłowego, którego właścicielem jest S.A. Dodatkowo Strona, na mocy Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi, zobligowana została do stosowania w rozliczeniach w obrocie paliwami gazowymi taryfy S.A. W związku z powyższym, część kosztów przesyłania paliw gazowych będzie faktycznie nadal ponoszona przez S.A. Zatem w celu wyeliminowania 'podwójnego' obciążenia tymi samymi kosztami S.A. podpisana została umowa o rozliczenie kosztów. Na mocy tej umowy Strona zobowiązała się wobec S.A. do zwrotu ponoszonych przez S.A. kosztów, które nie są ponoszone przez Stronę, a pozostają w związku ze świadczonymi przez nią usługami.

Zdaniem Strony, wyrażonym we wniosku z dnia 27 lipca 2005 r. ponoszone przez nią koszty (wynikające z wyżej opisanej umowy z dnia 7 lipca 2005 r.) stanowią koszt uzyskania przychodu, gdyż spełniają wszystkie warunki, które są niezbędne, by je za taki koszt uznać. Podatnik wskazuje, że koszty te są przez Stronę ponoszone z jej własnych zasobów majątkowych, w celu uzyskania przychodu, a między poniesionym kosztem a przychodem ma miejsce tzw. związek przyczynowy. Tym samym zdaniem Strony przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z wystawionych przez S.A. na Stronę faktur.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście wydał postanowienie z dnia 27 października 2005 r., Nr 1435/PP1/443-182/05/AW, w którym uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy w zakresie kwalifikacji wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, organ I instancji uznał, że wydatki ponoszone przez Stronę nie pozostają w związku przyczynowym ze źródłem przychodów, stanowią jedynie zwrot kosztów poniesionych przez S.A.Ponieważ wydatki poniesione przez Stronę nie zostały przez organ I instancji zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów, tym samym pozbawiono ją możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego, wynikającego z faktur VAT wystawionych przez S.A. w związku z realizacją umowy z dnia 7 lipca 2005 r., bowiem nie został spełniony warunek zawarty w art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na postanowienie Naczelnika Pełnomocnik Strony złożył w ustawowym terminie zażalenie.

Zdaniem Pełnomocnika Strony, Naczelnik nieprawidłowo zinterpretował art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w związku z art. 88 ust. 1 pkt. 2 tej ustawy. Organowi I instancji Pełnomocnik Strony zarzucił także naruszenie przepisu art. 14 a § 1 i 3 w związku z art. 217 § 2 Ordynacji podatkowej.


Po analizie akt i rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, co następuje:

W rozstrzyganej sprawie istotne jest ustalenie, czy koszty ponoszone przez Stronę na rzecz S.A., wynikające z umowy zawartej między tymi podmiotami, stanowią dla Strony koszt uzyskania przychodu, a tym samym dają Stronie prawo do odliczenia podatku należnego wynikającego z wystawionych na Stronę przez S.A. faktur kosztowych.Zgodnie bowiem z art. 88 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wydatki ponoszone przez Sp. z o.o. w związku z realizacją umowy z dnia 7 lipca 2005 r. mogą zostać zaliczone przez Spółkę w ciężar kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zagadnienie powyższe było m.in. przedmiotem wniosku Sp. z o. o. z dnia 27 lipca 2005 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, po rozpatrzeniu którego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście wydał postanowienie z dnia 14 października 2005 r., Nr 1435/DP1/423-86/05/KS, w którym uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

W wyniku rozpatrzenia zażalenia z dnia 27 października 2005 r. na powyższe postanowienie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie decyzją z dnia 04 stycznia 2006 r., Nr 1401/PD-423OZ-111/05/IJ, orzekł o zmianie tegoż postanowienia i uznaniu stanowiska Podatnika przedstawionego we wniosku z dnia 27 lipca 2005 r. za prawidłowe.

Zatem skoro ponoszone przez Stronę wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu ma ona więc prawo do odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych przez S.A. Nie wystąpi tu bowiem przypadek, o którym mowa w przepisie 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. W związku z powyższym organ odwoławczy uznaje za nieprawidłowe stanowisko organu I instancji zawarte w zaskarżonym postanowieniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika