Czy sprzedaż działki będącej własnością OSP i przeznaczenie tych środków na rozbudowę wodociągu (...)

Czy sprzedaż działki będącej własnością OSP i przeznaczenie tych środków na rozbudowę wodociągu i budowę drogi jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białobrzegach działając na podstawie art. 216 oraz art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 24 maja 2007 r., uzupełnionego pismem z dnia 22 czerwca 2007 r. (data wpływu 27 czerwca 2007r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 24 maja 2007 r. do Naczelnika tutejszego Urzędu wpłynął wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i uzupełniony o własne stanowisko w sprawie w dniu 27 czerwca 2007 r.

Porady prawne

W związku z takimi zamiarami OSP uważa, że jednorazowa sprzedaż majątku nie jest działalnością gospodarczą i w związku z planowanym wsparciem gminy z przeznaczeniem na wybudowanie wodociągu oraz drogi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowej sprawie organ podatkowy stwierdza: Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że jest on właścicielem działek, które zamierza sprzedać. Podatnik zwrócił się z zapytaniem zasadności zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od uzyskanego przychodu (dochodu) z tytułu sprzedaży działki, stwierdzając, że uzyskany przychód nie powinien być opodatkowany. Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowiska podatnika. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5 jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości rynkowej. Art. 15 ust. 1 cyt. ustawy mówi. że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1.Na mocy art. 16 ust. 1 pkt 1a i b cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit.a środków trwałych, wydatki te - bez względu na czas ich poniesienia - pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 są jednak kosztem uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia tych środków trwałych. Na podstawie art. 7 ust. 1 i 2 cyt. ustawy przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą, Zgodnie z wyżej powołanymi przepisami podatkowymi, dochodem z tytułu odpłatnego zbycia środka trwałego jest przychód ze zbycia tego środka trwałego pomniejszony o wydatki na jego nabycie lub wytworzenie - zmniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych danego środka trwałego. Jednakże w tym przypadku, należy nadmienić, iż w świetle art. 16c pkt 1 ww. ustawy grunt taki amortyzacji nie podlegał.

Zgodnie z art. 17 ust 1. pkt 4d cyt. wyżej ustawy wolne od podatku są dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej ? w części przeznaczonej na cele statutowe; w tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej. Zgodnie z § 5 Statutu Ochotniczej Straży Pożarnej (wzorcowy statut) rozdziału III dotyczącego celów, zadań i sposobu ich realizacji jednym z celów i zadań OSP jest działania na rzecz ochrony środowiska oraz wspomaganie rozwoju społeczności lokalnych na terenie działania OSP. Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie wydania postanowienia, nie toczyło się postępowanie podatkowe ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Powyższa interpretacja:dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,nie jest wiążąca dla podatnika /płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika /osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe ,wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej. Pouczenie: Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Białobrzegach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika