1.Czy objęcie certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wniesienie akcji powoduje powstanie przychodu (...)

1.Czy objęcie certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wniesienie akcji powoduje powstanie przychodu dla Podatnika, czy też przychód Podatnika powstanie w momencie sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych objętych w zamian za akcje?2.Jak ustalić dla celów podatkowych koszt nabycia certyfikatów inwestycyjnych objętych za akcje wniesione do funduszu inwestycyjnego i następnie podlegających zbyciu.

Stanowisko WnioskodawcyZadaniem Podatnika, objęcie certyfikatów inwestycyjnych za akcje jest wydarzeniem neutralnym podatkowo dla Podatnika. W szczególności, nie powoduje po stronie Podatnika przychodów z tytułu objęcia certyfikatów w zamian za wniesione akcje. Przychód podatkowy powstanie natomiast w momencie sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych. W celu ustalenia dochodu do opodatkowania z tytułu sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych Podatnik powinien ustalić dla celów podatkowych koszt nabycia tych certyfikatów w wysokości historycznego kosztu nabycia akcji wniesionych do funduszu w zamian za objęte certyfikaty inwestycyjne.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:Ad Pytania (1)Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów są m. in. kapitały pieniężne. Za przychody z kapitałów pieniężnych stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych stosownie do przepisu art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem zaś jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów ( art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy).

Porady prawne

Odnosząc powyższe przepisy do stanu faktycznego opisanego we wniosku organ podatkowy w Białobrzegach stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sprawie przepisy art. 17 ust. 1 pkt 6 oraz art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mają zastosowania. Zamiana obok sprzedaży jest jedną z form odpłatnego zbycia i przeniesienia własności przewidzianą przez ustawodawcę w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotem zamiany mogą być rzeczy i prawa majątkowe. Przychodem z zamiany jest nadwyżka sumy przychodów nad ich kosztami uzyskania.

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 27.05.2004r. o funduszach inwestycyjnych ( Dz. U. nr 146, poz. 1546) dopuszcza się w celu nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych wpłaty do funduszu inwestycyjnego nie tylko w formie pieniężnej, ale również w postaci zdematerializowanych papierów wartościowych jak również w postaci udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Z opisu stanu faktycznego zawartego we wniosku wynika, że wnioskodawca wnosząc akcje do funduszu inwestycyjnego uzyska certyfikaty inwestycyjne. Zamiana akcji na certyfikaty będzie ekwiwalentna. ?W przypadku zamiany papierów wartościowych na inne papiery wartościowe o identycznej wartości nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych? - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 14.12.2001r. ( sygn akt I SA/Po 2374 /2000 niepubl).

Zatem w przedmiotowej sprawie nie wystąpi dochód do opodatkowania. Dochód taki będzie ustalany wg zasad z art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych. Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białobrzegach zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy wyrażonym we wniosku.

Ad Pytania (2) Przepisy podatkowe nie wskazują, jak ustalić koszt nabycia certyfikatów w funduszu inwestycyjnym, które zostały objęte za papiery wartościowe (akcje) wnoszone do funduszu. W związku z powyższym, zdaniem Podatnika, w celu określenia kosztu nabycia certyfikatów należy posłużyć się historycznym kosztem nabycia wniesionych akcji, za które objęto certyfikaty.

Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów ?wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów(akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów(akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.?Brzmienie wskazanego powyżej przepisu, obowiązuje od 1 stycznia 2005r. i zostało nadane w związku z koniecznością dostosowania do terminologii, której używa ustawa o FI. Zgodnie z art. 2 pkt 34 tej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych rozumie się przez to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z wyłączeniem instrumentów pochodnych.

Wskazany powyżej przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 updof ma zatem także zastosowanie również w odniesieniu do certyfikatów inwestycyjnych, zgodnie z którym wydatki na ich nabycie zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ustalenia dochodu z odpłatnego ich zbycia. Z uwagi na fakt, iż przedmiotowe certyfikaty inwestycyjne Podatnik nabędzie w formie wniesienia do funduszu inwestycyjnego akcji, koszt nabycia certyfikatów inwestycyjnych należy ustalić na podstawie wydatków faktycznie poniesionych na nabycie akcji wniesionych do funduszu, za które objęto certyfikaty.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest prawidłowa. Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Pouczenie: Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa).


Referencje

IPPB1/415-406/07-2/AŻ, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika