Podatnik zajmuję się tworzeniem procedur, modeli i mechanizmów wykorzystywanych w programach informatycznych (...)

Podatnik zajmuję się tworzeniem procedur, modeli i mechanizmów wykorzystywanych w programach informatycznych ( komputerowych ), które to prace wykonuję w oparciu o zawarte umowy o dzieło na podstawie zawartej z zamawiajacym umowy o dzieło przyjmuję do wykonania konkretną pracę o charakterze twórczym,powyższe prace wykonywane są w domu a przy ich wykonywaniu kontaktuję sie z Zamawiajacym za pomoca internetu i telefonu, prazentujac ta drogą postępy swoich prac,zawarta umowa zawiera ściśle określone terminy wykonania prac,w kazdej umowie o dzieło uregulowane są sprawy opóźnień dostarczenia dzieła jak i opóźnień w płatnościach dokonywanych przez Zlecającego na rzecz Wykonawcy,za wykonywane dzieło jako wykonawca umowy otrzymuję wynagrodzenie brutto, w konkretnej wysokości zależnej od dzieła, płatnej po jego przekazaniu Zleceniodawcy,Zleceniodawca od kwoty brutto pobiera zaliczkę na podatek dochodowy,jako wykonawca umowy zobowiazany jestem dostarczyć Zamawiającemu dzieło na nośniku magnetycznym oraz w formie wydruku i przekazać prawa autorskie do w/w dzieła po otrzymaniu wynagrodzenia,zawarte umowy zawieraja klauzurę, iż Zleceniodawca zachowuje wszelkie prawa wynikające z ustawy o prawie autorskim oraz o prawach pokrewnych,odpowiedzialność za poprawność dzieła jako Wykonawca ponoszę przed Zamawiającym, Zamawiający natomiast ponosi odpowiedziałność wobec osób trzecich,Zamawiajacy prowadzi działalność gospodarczą i jest płatnikiem podatku VAT,-treść pytania; Czy prowadzona działalność gospodarcza podlega opodatkowaniu ?

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego prze wnioskodawcę stanu faktycznego sprawy oraz jego stanowiska, mając na uwadze obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa , tutejszy organ podatkowy stwierdza co nastepuje:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U Nr 54 z 2004r. Poz. 535 z póź. zm ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Natomiast zgodnie z art. 8 ust.1 pkt 1 przez świadczenie usług o których mowa w powałanym wyżej artykule rozumie sie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowosci prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy VAT również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Porady prawne

Stosownie do przepisu art.15 ust.1 ustawy VAT podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne nie majace osobowosci prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w art.2 bez wzgledu na cel lub rezultat takiej działalności.

Definicję działalności gospodarczej , obowiązująca dla potrzeb podatku od towarów i usług zawiera art. 15 ust.2 ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym działalność gospodarcza obejmuje m.in. wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów zasoby naturalne oraz rolników , a także działalność osób wykonujacych wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy.

W art.15 ust.3 ustawy wymienione zostały czynności, których nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą o ktorej mowa w ust. 1 tej normy prawnej.

Postanowienia zawarte w art. 15 ust.3 pkt.3 ustawy wyłączają z opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt.2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U Nr 14 z 2000 poz. 176 ze zm), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzacymi stosunek prawny pomiędzy zlecajacym wykonanie czynności i wykonujacym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecajacego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Przepis ust.3 pkt.3 stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi ? co wynika z brzmienia art. 15 ust.3a ustawy VAT.

Z wyłączenia opodatkowania podatkiem VAT na mocy ww art. 15 ust.3 pkt.3 i 3a ustawy o podatku VAT korzystają m.in. przychody wymienione w art. 13 pkt.8 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przychody z tytułu wykonania usług , na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą ,osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przy spełnieniu ww warunków.

Na podstawie ww przepisów ustawy należy uznać iż o tym czy dana działalność ma lub też nie ma charakteru samodzielnej, decydują kryteria przedmiotowe określające czy działanie usługodawcy odbywa sie na warunkach ryzyka gospodarczego, a tym samym kto ponosi odpowiedziałność za wykonane usługi. Nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu art.15 ust.2 ustawy o VAT tylko i wyłącznie te czynności, gdy pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecane czynności istnieją więzy tworzące stosunek prawny w zakresie warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecajacego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, co wskazuje jednocześnie , że to zleceniodawca ponosi ryzyko działalności zleceniobiorcy.

Z przedstawionego w złożonym a następnie uzupełnionym wniosku w sprawie, stanu faktycznego wynika, iż w ramach zawartej umowy o dzieło zajmuje sie Pan tworzeniem procedur, modeli i mechanizmów wykorzystywanych w programach informatycznych.Zlecajacy wykonanie powyższych czynności jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Na mocy umowy zawartej przez Podatnika z Zamawiającym są oni złączeni więzami tworzącymi stosunek prawny, z ktorego wynika m,in:warunki wykonania dzieła przez wykonawcę tj. ściśle określone terminy wykonania prac, miejsce ich wykonania, uregulowania dotyczące opóźnień w przypadku ich dostarczenia zlecającemu, zobowiązanie wykonawcy do dostarczenia dzieła na nośniku magnetycznym oraz w formie wydruku i przekazanie zamawiającemu praw autorskich do ww. dzieła po otrzymaniu wynagrodzenia.warunki i zasady wynagradzania wykonawcy przez zamawiającego tj. za wykonane dzieło wykonawca otrzymuje wynagrodzenie brutto w konkretnie ustalaonej wielkości , płatnej po jego przekazaniu zamawiającemu, pomniejszonej o kwotę zaliczki na podatek dochodowy.zakres odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich ( w przypadku będącym przedmiotem niniejszego zapytania odpowiedzialność za poprawność dzieła wykonawca ponosi tylko przed zamawiającym , natomiast zamawiający ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich.

W oparciu o powyżej przedstawiony stan faktyczny sprawy należy uznać, iż przychody uzyskiwane przez Pana z tyt. czynności wykonywanych w ramach zawartej umowy o dzieło zaliczane są do przychodów o których mowa w art. 13 pkt.8 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Istnieją również pomiędzy nim a zamawiającym więzy prawne tworzące stosunek prawny co do warunków wykonywania czynności zleconych, wynagrodzenia i odpowiedzialności wobec osób trzecich zamawiającego wykonywanie tych czynności.

Biorąc pod uwagę stan prawny oraz przedstawiony przez podatnika w zapytaniu stan faktyczny sprawy tut. organ podatkowy stwierdza, że świadczenie usług w ramach umów o dzieło na warunkach opisanych we wniosku, od dnia 1.06.2005r. tj. do dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku VAT normującej powyższy stan prawny , nie stanowi samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika