Czy podatnik uzyskujący przychód ze sprzedaży zabudowanej nieruchomości, której własność nabył (...)

Czy podatnik uzyskujący przychód ze sprzedaży zabudowanej nieruchomości, której własność nabył jako niezabudowanej przez darowiznę, następnie zabudował i sprzedał przed upływem 5 lat , licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wybudował dom, zobowiązany jest zapłacić podatek dochodowy od uzyskanego przychodu w części obejmującej wartość budynku na podstawie art. 28 ust.1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /t. j. Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm./?

POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym oraz po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że , przychód ze sprzedaży zabudowanej nieruchomości, której własność nabył jako niezabudowanej przez darowiznę, następnie zabudował i sprzedał przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wybudował dom, nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie
Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że, podatnik otrzymał w drodze darowizny niezabudowaną nieruchomość , którą następnie zabudował i sprzedał przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wybudował dom. Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a/ ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r Nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest sprzedaż nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat , licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, stąd też należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego - art.46-48 Kodeksu Cywilnego. Z przepisów tych wynika, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności, jak i budynki trwale związane z gruntem lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.Z treści art. 48 Kodeksu Cywilnego wynika ponadto, że do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Jeżeli zatem na nieruchomości gruntowej znajduje się jako jej część składowa budynek nie stanowiący odrębnej nieruchomości w rozumieniu art. 46 § 1 Kodeksu Cywilnego, to sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Jak z tego wynika, budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego też sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku trwale z nim związanego. Nie rozdziela się więc sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można więc traktować w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej, jak również kodeksu cywilnego odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

W rozpatrywanej sprawie nabycie na własność nieruchomości nastąpiło w drodze darowizny. W myśl przytoczonych przepisów zbycie nieruchomości nabytej w drodze darowizny nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia. Wobec powyższego sprzedaż wyżej wymienionej nieruchomości jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z tym, że została nabyta w drodze darowizny oraz dlatego, że nie rozdziela się sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową.

Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tut. organu podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika