czy wystąpią różnice kursowe w przypadku regulowania zobowiązań karta płatniczą oraz czy rachunki (...)

czy wystąpią różnice kursowe w przypadku regulowania zobowiązań karta płatniczą oraz czy rachunki zagraniczne za paliwo powinny być dołączone do delegacji służbowych ?

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika, o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że różnice kursowe w przypadku regulowania zobowiązań kartą płatniczą nie wystąpią oraz rachunki zagraniczne za paliwo nie powinny być dołączone do delegacji służbowych postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe

Porady prawne

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi firmę transportową zajmującą się przewozem osób/transport międzynarodowy/. Z pisma wynika, że kupując paliwo poza granicami państwa polskiego, firma Podatnika dokonuje płatności kartą płatniczą. Rachunek bankowy obciążony jest w tym samym dniu, w którym wystawiono paragon za paliwo. Wyciąg zbiorczy dotyczący tych transakcji otrzymuje Pan na koniec miesiąca. Zdaniem Podatnika różnice kursowe w przypadku regulowania zobowiązań karta płatniczą nie wystąpią oraz rachunki zagraniczne za paliwo nie powinny być dołączone do delegacji służbowych

Zgodnie z art. 24 c ust.2 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Z art. 24c ust. 3 pkt.2 w/w ustawy natomiast wynika, że ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Z kolei art. 24 c ust. 7 w/w ustawy mówi, że za koszt poniesiony, o którym mowa w ust. 2 i 3, uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury /rachunku/ albo innego dowodu w przypadku braku faktury /rachunku/, a za dzień zapłaty, o którym mowa w ust. 2 i 3, dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym, w wyniku potrącenia wierzytelności. Tak więc w przypadku zapłaty za paliwo karta płatniczą , czyli obciążenia rachunku w tym samym dniu, w którym następuje nabycie paliwa oraz wystawienie faktury i paragonu, różnice kursowe nie wystąpią.

Rozliczanie podróży służbowych poza granicami kraju reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku /Dz. U. Nr 236 poz. 1991 ze zm./. Jeżeli kwoty wydatkowane na paliwo są zwracane pracownikowi, to wówczas do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty/rachunki/ potwierdzające poszczególne wydatki /§ 13 ust. 4 w/w rozporządzenia/. W sytuacji natomiast, kiedy kwoty wydatkowane na paliwo nie są zwracane pracownikowi, gdyż są opłacane z konta firmy/stanowią bezpośrednie koszty firmy/, pracownik nie ma obowiązku dołączenia do delegacji rachunków za paliwo.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja Podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja ? zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy ? jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tut. organu podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika