1. Czy można odzyskać podatek VAT od środków trwałych jako podatnik nie zarejestrowany dla celów (...)

1. Czy można odzyskać podatek VAT od środków trwałych jako podatnik nie zarejestrowany dla celów VAT,2. Czy można odzyskać podatek VAT zawarty w fakturach zakupu w innej formie, np. jako ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych (działalność opodatkowana podatkiem liniowym 19%),

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek Podatnika o interpretację z zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie po wnikliwej analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że zwolnienie przedmiotowe z VAT uniemożliwia odliczenie podatku VAT, ponieważ nie jest podatnikiem tego podatku, nie istnieje również możliwość odzyskania samego podatku VAT w podatku dochodowym od osób fizycznych postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 2006-08-19 wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gostyninie pisemny wniosek Podatnika w sprawie udzielania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz 535 ze zm.) oraz ustawy z dnia26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 poz 176 ze zm), odnośnie możliwości odzyskania podatku VAT od nabytych środków trwałych, w sytuacji kiedy podatnik nie jest zarejestrowany dla celów VAT oraz czy istnieje możliwość odzyskania podatek VAT zawartego w fakturach zakupu w innej formie, np. jako ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych (działalność opodatkowana podatkiem liniowym 19%).

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność rekreacyjną - PKD-9272, a więc działalność przedmiotowo zwolnioną z podatku od towarów i usług, zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy art. 43 ust.1 pkt 1 w/w ustawy o VAT.W myśl art. 96 ust. 3 ustawy o VAT - Podatnik wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust.1 może (ale nie musi) złożyć zgłoszenie rejestracyjne.Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się dla podatników którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96.

Ponieważ Podatnik prowadzi działalność przedmiotowo zwolnioną i nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku VAT czynny nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego od zakupu środków trwałych.

Co do zasady naliczony podatek od towarów i usług jest podatkiem neutralnym i nie stanowi kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Od tej generalnej reguły wprowadzono jednakże wyjątki.Zgodnie z art. 23 ust.1 pkt.43 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek naliczony jest kosztem uzyskania przychodów:- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo od sprzedaży towarów lub wytworzenia usług zwolnionych od podatku VAT,- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Wyżej powołany przepis art. 23 ust.

1 pkt. 43 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszcza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od towarów i usług w tej części, w której zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy tego podatku. Podkreślić jednak należy, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów ww. części podatku od towarów i usług zależy nie tylko od faktu, że podatek nie podlega odliczeniu na mocy ustawy o podatku od towarów i usług, ale również od tego, czy wydatek, przy którym naliczony został ten podatek, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym stanowi koszt uzyskania przychodów (został poniesiony w celu uzyskania przychodu).W świetle powyższych przepisów, jeżeli podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług a poniesienie wydatku i jego związek z uzyskanymi przychodami nie budzą wątpliwości, naliczony i zapłacony podatek VAT może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.Przepisy podatku dochodowego od osób fizycznych nie przewidują dla osób rozliczających się z podatku w sposób określony w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ulgi z tytułu nabycia środka trwałego od którego nie przysługuje zwrot naliczonego podatku VAT.

Powyższa interpretacja jest aktualna wg stanu prawnego obowiązującego na dzień jej złożenia i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Zgodnie z art. 14b §1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Niniejsza interpretacja ? zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy ? jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.

Zgodnie z art. 1 ust 1 pkt 1 lit. a oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tj.: Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532), zażalenie i załączniki do zażalenia podlegają opłacie skarbowej wg stawki: 5 zł od zażalenia, 50 gr od załącznika do zażalenia).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika