Czy w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki wydatki poniesione na sporządzenie aktu (...)

Czy w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki wydatki poniesione na sporządzenie aktu notarialnego, podatek od czynności cywilno-prawnych oraz opłaty sądowe związane z badaniem przez biegłego sądowego wyceny wnoszonego aportu stanowią koszty uzyskania przychodu?


Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm), w związku z wnioskiem Spółki akcyjnej z dnia 22.08.2006r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 06.09.2006r.) uzupełnionym w dniu 29.09.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim


p o s t a n a w i a


stwierdzić, że stanowisko zawarte w w/w piśmie jest nieprawidłowe.

Porady prawne


U z a s a d n i e n i e


Pismem z dnia 22.08.2006r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 06.09.2006r.) Spółka akcyjna zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny:

Spółka podwyższyła kapitał zakładowy ze środków własnych oraz poprzez wniesienie aportu i emisję nowych akcji. W związku z tym poniosła wydatki na sporządzenie aktu notarialnego, podatek od czynności cywilno-prawnych oraz opłaty sądowe związane z badaniem przez biegłego sądowego wyceny wnoszonego aportu.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki wydatki poniesione na sporządzenie aktu notarialnego, podatek od czynności cywilno-prawnych oraz opłaty sądowe związane z badaniem przez biegłego sądowego wyceny wnoszonego aportu stanowią koszty uzyskania przychodu?

Zdaniem wnioskodawcy powyższe wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu, gdyż według ogólnej zasady wynikającej z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 15 ust. 1, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy .Zwiększenie kapitału jest jednym ze sposobów pozyskania środków na działalność gospodarczą, z której generowane są przychody.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1 tej ustawy. Warunkiem uznania wydatków za koszt uzyskania przychodu jest istnienie pomiędzy nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo-skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej nie powoduje powstania przychodu w tej spółce, wynika to z zapisu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy podatkowej, zgodnie, z którym do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.

Ponadto art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówi, że przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia sie kosztów uzyskania przychodów m.in. w przypadku, gdy przychody z danego źródła nie podlegają opodatkowaniu lub są wolne od podatku.

W świetle powołanych wyżej przepisów ustawy wynika,że przychód otrzymany na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego spółki nie zalicza się do przychodów, bowiem jego celem jest zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika. Wobec powyższego wydatki poniesione przez Spółkę, związane z podwyższeniem jej kapitału zakładowego takie jak: podatek od czynności cywilnoprawnych, wynagrodzenie notariusza, opłaty sądowe związane z badaniem przez biegłego Sądowego wyceny wnoszonego aportu, sporządzenie aktu notarialnego oraz opłaty związane z ogłoszeniem w Monitorze Społecznym i Gospodarczym nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatkowej, gdyż są związane z przychodem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim informuje, że stanowisko podatnika dotyczące uznania powyższych wydatków za koszty uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika