W roku 2005 zapytująca oraz jej mąż, oddzielnie, prowadzili działalność gospodarczą, będąc, (...)

W roku 2005 zapytująca oraz jej mąż, oddzielnie, prowadzili działalność gospodarczą, będąc, każde oddzielnie, podatnikami VAT.W dniu 2 stycznia 2006r. mąż podatniczki zmarł lecz przed śmiercią (1 stycznia 2006r.) zbył całe swoje przedsiębiorstwo ? z towarami handlowymi, należnościami i zobowiązaniami, znakiem firmowym i wyposażeniem, w formie darowizny na rzecz zapytującej Tym samym, po akcie darowizny, a przed śmiercią męża, całe jego przedsiębiorstwo stało się jej własnością i w dalszym ciągu, w ramach jej firmy, będzie prowadziło działalność gospodarczą.Przy tak określonym stanie faktycznym zapytująca zwraca się z zapytaniem: -czy zbycie w formie darowizny zorganizowanego przedsiębiorstwa męża nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?-czy jako obdarowana, zapytująca ma obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego firmy męża i odprowadzenia ewentualnego podatku VAT?-skoro całe przedsiębiorstwo męża przeszło na własność zapytującej przed jego śmiercią, to czy remanent na dzień śmierci męża w jego firmie wynosi ?0? i w związku z tym nie istnieje zobowiązanie w firmie męża w zakresie podatku VAT?

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

p o s t a n a w i a:

zawarte we wniosku stanowisko podatnika uznać za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

W rozpatrywanym wniosku podatniczka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W roku 2005 zapytująca oraz jej mąż, oddzielnie, prowadzili działalność gospodarczą, będąc, każde oddzielnie, podatnikami VAT.W dniu 2 stycznia 2006r. mąż podatniczki zmarł lecz przed śmiercią (1 stycznia 2006r.) zbył całe swoje przedsiębiorstwo ? z towarami handlowymi, należnościami i zobowiązaniami, znakiem firmowym i wyposażeniem, w formie darowizny na rzecz zapytującej Tym samym, po akcie darowizny, a przed śmiercią męża, całe jego przedsiębiorstwo stało się jej własnością i w dalszym ciągu, w ramach jej firmy, będzie prowadziło działalność gospodarczą.

Przy tak określonym stanie faktycznym zapytująca zwraca się z zapytaniem: -czy zbycie w formie darowizny zorganizowanego przedsiębiorstwa męża nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?-czy jako obdarowana, zapytująca ma obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego firmy męża i odprowadzenia ewentualnego podatku VAT?-skoro całe przedsiębiorstwo męża przeszło na własność zapytującej przed jego śmiercią, to czy remanent na dzień śmierci męża w jego firmie wynosi ?0? i w związku z tym nie istnieje zobowiązanie w firmie męża w zakresie podatku VAT?

Zdaniem wnioskodawczyni zbycie w formie darowizny zorganizowanego przedsiębiorstwa samodzielnie sporządzającego bilans nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art.6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.). Remanent likwidacyjny powinien być sporządzony przez zapytującą, i taki został sporządzony, i wynosi ?0?. Po akcie zbycia w formie darowizny firmy męża na rzecz zapytującej stan remanentowy w firmie męża wyniósł ?0? na dzień jego śmierci i nie wystąpił podatek likwidacyjny w zakresie podatku VAT, na podstawie art. 14 ust.1 pkt 2 ww. ustawy.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie określa w treści swych postanowień definicji pojęcia 'przedsiębiorstwo'.

Definicję tego pojęcia zawiera art. 551 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład. Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Ustawodawca nie zdefiniował również terminu 'zbycie'. W ocenie tut. Organu podatkowego zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego czyli aportu.

W świetle powyższych przepisów oraz stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę należy stwierdzić, iż dokonana przez męża darowizna przedsiębiorstwa na rzecz zapytującej na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie podlega jej regulacjom.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego, przy czym, stosownie do art.96 ust.7 ustawy o VAT, zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w wyniku śmierci podatnika dokonuje jego następca prawny.W przedmiotowej sprawie w związku z tym, że całe przedsiębiorstwo było przedmiotem darowizny, stan remanentu likwidacyjnego będzie wynosił zero, a zatem nie wystąpi obowiązek podatkowy.

Mając na uwadze wymienione Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu orzekł jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez zapytującego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień jego wydania.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika