-czy zbycie na jej rzecz w formie darowizny zorganizowanego przedsiębiorstwa jej męża nie podlega (...)

-czy zbycie na jej rzecz w formie darowizny zorganizowanego przedsiębiorstwa jej męża nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?-czy zapytująca ma obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego firmy męża i ewentualnego odprowadzenia ww. podatku dochodowego?-skoro całe przedsiębiorstwo męża przeszło na własność zapytującej przed jego śmiercią, to czy remanent na dzień śmierci męża w jego firmie wynosi '0' i w związku z tym nie istnieje zobowiązanie w firmie męża w zakresie ww. podatku?-czy po przejęciu firmy męża w 2006r. może prowadzić dalszą księgowość w formie książki przychodów i rozchodów, gdy jej dochody roku 2005 nie przekroczyły kwoty 800.000 Euro?-czy otrzymana przez zapytującą darowizna wolna jest od podatku dochodowego w rozumieniu art.14 ust.2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

W rozpatrywanym wniosku z dnia 27 lipca 2006r. zapytująca, zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W roku 2005 zapytująca oraz jej mąż, oddzielnie, prowadzili działalność gospodarczą, będąc, każde oddzielnie, podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych i odprowadzali ten podatek na zasadach podatku liniowego.Mąż podatniczki prowadził księgi handlowe, natomiast ona książkę przychodów i rozchodów.

W dniu 2 stycznia 2006r. mąż podatniczki zmarł lecz przed śmiercią (1 stycznia 2006r.) zbył całe swoje przedsiębiorstwo - z towarami handlowymi, należnościami i zobowiązaniami, znakiem firmowym i wyposażeniem, w formie darowizny na rzecz zapytującej.Tym samym, po akcie darowizny, a przed śmiercią męża, całe jego przedsiębiorstwo stało się jej własnością i w dalszym ciągu, w ramach jej firmy, będzie prowadziło działalność gospodarczą.

Porady prawne

Przy tak określonym stanie faktycznym podatniczka zwraca się z zapytaniem:-czy zbycie na jej rzecz w formie darowizny zorganizowanego przedsiębiorstwa jej męża nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?-czy zapytująca ma obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego firmy męża i ewentualnego odprowadzenia ww. podatku dochodowego?-skoro całe przedsiębiorstwo męża przeszło na własność zapytującej przed jego śmiercią, to czy remanent na dzień śmierci męża w jego firmie wynosi '0' i w związku z tym nie istnieje zobowiązanie w firmie męża w zakresie ww. podatku?-czy po przejęciu firmy męża w 2006r. może prowadzić dalszą księgowość w formie książki przychodów i rozchodów, gdy jej dochody roku 2005 nie przekroczyły kwoty 800.000 Euro?-czy otrzymana przez zapytującą darowizna wolna jest od podatku dochodowego w rozumieniu art.14 ust.2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem podatniczki zbycie w formie darowizny zorganizowanego przedsiębiorstwa samodzielnie sporządzającego bilans nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art.2 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.). Remanent likwidacyjny powinien być sporządzony przez zapytującą (i taki został sporządzony) i wynosi '0'. Po akcie zbycia w formie darowizny firmy męża na rzecz zapytującej stan remanentowy w firmie męża wyniósł '0' na dzień jego śmierci i nie wystąpił podatek likwidacyjny w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art.24 ust.3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Firma zapytującej może prowadzić księgowość w formie książki przychodów i rozchodów ponieważ jedynym miernikiem zobowiązującym wnioskodawczynię do przejścia na pełną księgowość w roku 2006 są obroty roku 2005, a te w przypadku jej firmy nie przekroczyły limitu 800.000 Euro, o którym mowa w art.2 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz.694 z późn. zm.).

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż uzyskana przez nią darowizna przedsiębiorstwa wolna jest od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art.14 ust.2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:Nabycie przez osoby fizyczne na terytorium RP własności rzeczy w formie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Z opisu stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku wynika, że po otrzymaniu przedsiębiorstwa w drodze darowizny zapytująca zamierza nadal prowadzić działalność gospodarczą.

W związku z tym, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działalności gospodarczej podatnika zalicza się wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Tak więc, po otrzymaniu przedsiębiorstwa od męża w formie darowizny, wartość darowizny nie będzie stanowiła przychodu z działalności gospodarczej. Tym samym darowizna przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art.24 ust.3 ww. ustawy, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu o likwidacji działalności gospodarczej za datę likwidacji uważa się datę określoną w zawiadomieniu. W świetle przedstawionego stanu faktycznego, datą tą był 1 stycznia 2006r., a więc po dokonanej darowiźnie, a co za tym idzie stan remanentowy w firmie męża zapytującej wyniósł '0' i nie wystąpił podatek likwidacyjny w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz.694 z późn. zm.) księgi rachunkowe zobowiązane są prowadzić m.in. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych orazspółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro (art.2 ust.1 pkt 2 ww. ustawy).

Skoro za poprzedni rok obrotowy przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych firmy wnioskodawczyni wyniosły mniej niż równowartość 800.000 euro, tym samym nie ma ona obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z powołaną wyżej ustawą o rachunkowości.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika