Czy Zakładowi Opieki Zdrowotnej przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku (...)

Czy Zakładowi Opieki Zdrowotnej przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupami inwestycyjnymi sprzętu rehabilitacyjnego współfinansowanymi przez PEFRON?

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 1 i 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej X w sprawie udzielenia pisemnej informacji w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu sprzętu rehabilitacyjnego - Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 8 marca 2007 r., uzupełnionym pismem z dnia 14 marca 2007 r., Samodzielny Publicznego Zakład Opieki Zdrowotnej ?X? zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, zapytując:
Czy Zakładowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupami inwestycyjnymi sprzętu rehabilitacyjnego współfinansowanymi przez PFRON?
Stan faktyczny:
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ?X? jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Przedmiotem działalności Zakładu, zgodnie ze statutem, jest świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia, które na podstawie art.. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) są zwolnione od podatku VAT.
Zakład osiąga również przychody z tytułu najmu gabinetów, które to czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Zasadniczo wynajem dotyczy tylko pomieszczeń. Wyjątkiem są dwa gabinety stomatologiczne, które są wynajmowane wraz ze sprzętem medycznym.
Jak twierdzi wnioskodawca, proporcja ustalona jako udział obrotu z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych w całkowitym obrocie uzyskiwanym przez Zakład nie pozwala na odliczenie kwot podatku naliczonego z tytułu dokonanych zakupów ? w myśl art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem procentowy udział obrotu opodatkowanego w stosunku do obrotu z całej działalności za rok 2006 wyniósł 1%.
Zakład uczestniczy w programie organizowanym przez PFRON, w ramach którego zakupiony będzie sprzęt rehabilitacyjny współfinansowany przez Fundusz.
Sprzęt ten będzie służył wyłącznie do prowadzenia działalności statutowej, tj. świadczenia usług zdrowotnych ? zwolnionych od VAT. Nie będzie wynajmowany z uwagi na zakaz wynikający z ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. nr 91, poz. 408 ze zm.)
Stanowisko wnioskodawcy:
Wnioskodawca twierdzi, że Zakładowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach sprzętu rehabilitacyjnego, gdyż sprzęt ten będzie służył wyłącznie do świadczenia usług zdrowotnych, które są zwolnione od podatku VAT.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) ?w zakresie w, jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)?.
Zatem podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług jest wystąpienie związku pomiędzy nabytymi towarami i usługami, a czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zakupiony przez Zakład sprzęt rehabilitacyjny będzie wykorzystywany jedynie do świadczenia usług zdrowotnych, które są zwolnione od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o VAT).
W związku z tym, wobec braku związku dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów sprzętu rehabilitacyjnego.
Kwestia proporcjonalności odliczeń uregulowana w art. 90 ustawy o VAT nie ma znaczenia w niniejszej sprawie, z uwagi na fakt, że zakup sprzętu rehabilitacyjnego będzie związany wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku.
Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Porady prawne


Referencje

US.PP/443-9/07, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika