Czy przychód uzyskany z ewentualnej sprzedaży przed upływem pięciu lat od daty nabycia lokalu mieszkalnego, (...)

Czy przychód uzyskany z ewentualnej sprzedaży przed upływem pięciu lat od daty nabycia lokalu mieszkalnego, w 1/2 części nabytego w 2007r. w drodze darowizny, a w 1/2 części będącego własnością jest zwolniowny od podatku dochodowego?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowe działając na podstawie art. 14A § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniesionego w dniu x.y .z r. (data wpłynięcia) wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

orzeka

#61485; uznać stanowisko podatnika za prawidłowe (dotyczy pytania nr 2)

UZASADNIENIE

Porady prawne

Wnioskiem z dnia x.y.z.r. wystąpiła Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w dniu x.y.zr. podpisała Pani razem z rodzicami przedwstępną umowę kupna-sprzedaży nowego lokalu mieszkalnego. Cała kwota na zakup mieszkania tj. x zł. została zapłacona w 1999r. Osobami kupującymi byli Pani oraz Pani rodzice. Następnie x.y. 2001 roku nastąpił odbiór mieszkania. Od x.y.2001 r. jest Pani zameldowana jako jedyna osoba w ww. mieszkaniu. W dniu x.y. 2003 r. został podpisany akt notarialny pomiędzy Panią, rodzicami , a firmą budowlaną. Właścicielami mieszkania stali się: w #189; części Pani oraz w #189; rodzice. Następnie x.y. 2007 r. rodzice zbyli w postaci darowizny na rzecz Pani swoją część udziału ww. mieszkaniu.

Pani pytanie dotyczy kwestii: czy przychód uzyskany z ewentualnej sprzedaży przed upływem pięciu lat od daty nabycia lokalu mieszkalnego, w #189; części nabytego w 2007 r. w drodze darowizny, a w #189; części będący własnością od x.y. 2003 r., jest zwolniony od podatku dochodowego w przypadku: zameldowania w nim na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia oraz złożenia w terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia, w Urzędzie Skarbowym według miejsca zamieszkania oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia. Pyta Pani również od kiedy należy liczyć 5-letni okres od daty nabycia mieszkania

Zdaniem Pani przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego lokalu będzie zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust.1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym o osób fizycznych pod warunkiem zameldowania w lokalu mieszkalnym przez okres niekrótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, jak również złożenia w terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia, w Urzędzie Skarbowym według miejsca zamieszkania oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia.

Mając na uwadze #189; część lokalu mieszkalnego, która jest Pani własnością od x.y. 2003r. ( od tej daty należy liczyć 5-letni okres nabycia mieszkania), stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r.

Z treści art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2006r. Nr 217 po. 1588 ) wynika, że do przychodu ( dochodu ) z odpłatnego zbycia i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991r., nabytych (...) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ostatnio wymienionej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Jednym ze źródeł przychodów wskazanych przez ustawodawcę w treści art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 ze zm. ) jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (...) ? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (...) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie (...).

Nabycie nieruchomości jest pojęciem z zakresu prawa cywilnego. Moment przeniesienia prawa własności również w prawie podatkowym musi być określony zgodnie z przepisami prawa cywilnego. Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny ( Dz. U. z 1964r. Nr 16 poz. 93 ze zm. ), a art. 158 określa wyraźnie formę czynności prawnej. Stosownie do powołanego wyżej art. 158 Kc umowa zobowiązująca do przeniesienia prawa własności lokalu nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zatem zgodnie z normami prawa cywilnego , zapłata należności za lokal mieszkalny w 1999r.,nie ma wpływu na przeniesienie własności lokalu mieszkalnego.

W przypadku zbycia przez Panią #189; ww. części mieszkania, będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące przed 2007r. czyli art. 28 ust. 2 w/w ustawy , zgodnie z którym podatek od przychodu uzyskanego w wyniku zbycia mieszkania (...) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. W myśl art. 19 ust. 1 w/w ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego...) jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (...). Na podstawie art. 28 ust. 2 w/w ustawy podatek od przychodu uzyskanego w wyniku zbycia mieszkania (...) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, ze przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) lub lit. e) cytowanej ustawy. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) i e) ustawy z 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r. zwolniony jest od podatku dochodowego przychód uzyskany ze sprzedaży (...) praw majątkowych , określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a)-c) w/w ustawy; a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie 2 lat od dnia sprzedaży: - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, - na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne- własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (.

..),e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów. Natomiast do sprzedaży #189; mieszkania otrzymanego w drodze darowizny w czerwcu 2007r. zostaną zastosowane przepisy w brzmieniu obowiązującym od stycznia 2007.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r., źródłem przychodów jest odpłatne zbycie , z zastrzeżeniem ust. 2: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, c) prawa wieczystego użytkowania gruntów, d) innych rzeczy,jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a.)-c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania mają jednak zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r. (art. 7 ust. 1 tejże ustawy). I tak w myśl art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Jednakże zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 w/w ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia m.in. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku ? jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit a.) ? d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W związku z powyższym dochód, który Pani uzyska ze sprzedaży w 2007r. #189; części w/w lokalu mieszkalnego nabytego ( w drodze darowizny) w tym samym roku nie będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 126 i wyniesie 19% osiągniętego dochodu. Natomiast zbycie tej części mieszkania po upływie 12 miesięcy będzie zwolnione z opodatkowania zryczałtowanym 19% podatkiem od osiagniętego dochodu.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie potwierdza stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie odnośnie sprzedaży #189; części nabytej w drodze darowizny w przypadku zameldowania na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia oraz złożenia w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości oświadczenia, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujący aktualnie stan prawny. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika