W jakim momencie należy przyjąć do przychodów podatkowych opłatę za obsługę pożyczki w domu (...)

W jakim momencie należy przyjąć do przychodów podatkowych opłatę za obsługę pożyczki w domu klienta, zgodnie z umową pożyczki ?


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a, 14b, 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie


p o s t a n a w i a


zgodzić się ze stanowiskiem spółki, zgodnie z którym opłatę za obsługę pożyczki w domu klienta należy przyjąć do przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w momencie wpłaty raty pożyczki przez pożyczkobiorcę.


U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne


W dniu 03.04.2006 r. wpłynął do tutejszego urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny :

Firma KEH s.j., (dalej 'Spółka') w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela pożyczek gotówkowych dla klientów indywidualnych. W wyniku zawartej umowy pożyczki, pożyczkobiorca obciążony jest poza kwotą spłaconej pożyczki, prowizją przygotowawczą, ubezpieczeniem oraz odsetkami. Fakultatywnie, tylko w przypadku wyboru takiej opcji przez pożyczkobiorcę, jest on obciążony dodatkowo opłatą za usługę pożyczki w domu. Opłata ta jest należna za pobranie kwot spłacanych przez Pożyczkobiorcę i uiszczenia proporcjonalnie do spłaconych kwot - bez względu na to, czy kwoty te są uiszczone w terminie, po terminie czy też przed jego upływem. Opłata jest wymagalna w chwili spłaty raty pożyczki.

Podatnik zadał następujące pytanie :W jakim momencie należy przyjąć do przychodów podatkowych opłatę za obsługę pożyczki w domu klienta, zgodnie z umową pożyczki ?

Stanowisko spółki co do oceny stanu faktycznego :

Zdaniem wnioskodawcy, opłatę za obsługę zaciągniętej pożyczki w domu pożyczkobiorcy należy przyjąć do przychodów podatkowych w momemncie wpłaty raty pożyczki. W przypadku braku zapłaty raty, nie występuje w ogóle należny przychód z tytułu zamówionej obsługi pożyczki w domu. Samo przyjście przedstawiciela Spółki do domu pożyczkobiorcy nie wywołuje skutku w postaci powstania przychodu należnego. Jeżeli pożyczkobiorca zapłaci w wyznaczonym terminie kwotę równą racie pożyczki, wówczas opłata za usługę będzie należna i wymagalna i będzie stanowiła przychód w rozumieniu art.14 ust.1 u.p.d.o.f., niezależnie od tego czy faktycznie zostanie otrzymana przez przedstawiciela spółki. Za dzień uzyskania tego przychodu należy uznać ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę (częściowo). Jeżeli więc pożyczkobiorca uiści w dniu spłaty raty pożyczki opłatę za usługę obsługi pożyczki w domu, to przychód Spółki powstanie najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę (częściowo). Zdaniem podatnika, Spółka uzyska przychód z tytułu świadczenia usług obsługi pożyczki w domu w miesiącu, w którym powstał przychód należny. Warunkiem koniecznym powstania przychodu należnego (częściowo) jest spłata raty udzielonej pożyczki. W przypadku braku spłaty raty pożyczki - przychodu należnego w ogóle nie będzie. Opłata jest należna i wymagalna w chwili spłaty raty pożyczki w proporcji do wpłaconej kwoty.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust.1.

Art. 14 ust. 1 powołanej wyżej ustawy stanowi, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Natomiast zgodnie z art. 14 ust.1c, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1 uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym :
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Przedmiotem działalności spółki jest udzielanie pożyczek, zatem przychody osiągane z tego tytułu przez spółkę stanowią przychody z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zasadą jest, że przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Spółka uzyskuje przychód z tytułu świadczenia usług obsługi pożyczki w domu klienta w momencie spłaty przez pożyczkobiorcę stosownej raty zaciągniętej pożyczki. Zatem, opłatę za obsługę zaciągniętej pożyczki w domu klienta spółka przyjmuje do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w momemncie wpłaty raty pożyczki przez pożyczkobiorcę.

Interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i przytoczony w treści postanowienia oraz obowiązujący aktualnie stan prawny. Nie poddano ocenie załączników dołączonych do wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika