Czy sprzedaż wymienionych gruntów będzie podlegała opodatkowaniu podatkim VAT?

Czy sprzedaż wymienionych gruntów będzie podlegała opodatkowaniu podatkim VAT?

W dniu 10.07.2006r do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ...... wpłynął złożony przez Pełnomocnika Strony wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Powyższy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13.07.2006r.
W powołanym piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny:
Podatnik będący czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości gruntowej mieszczącej się przy ul. ........, częściowo zabudowanej budynkiem magazynowym wybudowanym w latach 60-tych ubiegłego wieku, będący w stanie znacznego zużycia. Nieruchomość składa się z trzech odrębnych działek, które ze względu na stan istniejącej zabudowy można 'podzielić' na dwie grupy :
- działka zabudowana oraz dwie działki niezabudowane.
1. Działka zabudowana, nr działki 49 obr 39 została zakupiona w 2000r. i jest zabudowana budynkiem magazynowym wybudowanym w latach 60-tych poprzedniego wieku w stanie znacznego zużycia. Budynek nabyty na cele działalności gospodarczej, zaliczany do środków trwałych i amortyzowany. W trakcie użytkowania budynku Podatnik poniósł koszty na ulepszenie przedmiotowego budynku w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej budynku.
2. Działka nr 48 obr 39 zakupiona w 2001r., zabudowana, była do marca 2006r budynkiem myjni samochodowej. Z uwagi na duże zużycie budynku myjni, została ona rozebrana w marcu 2006r. Grunt ma charakter usługowo-mieszkaniowy, nie był amortyzowany i nie podlegał żadnym odliczeniom.
3. Działka nr 23/2 zakupiona została w 2004r. na współwłasność. Grunt ten przeznaczony jest na działalność usługową, przy nabyciu nie przysługiwało odliczenie VAT.
Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy od sprzedaży powyższych działek nabywca obowiązany jest odprowadzić podatek VAT. Zdaniem podatnika sprzedaż wszystkich trzech działek łącznie w jednorazowej transakcji jako czynność jednorazowa nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT.

Porady prawne


Biorąc pod uwagę stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego .......... stwierdza co następuje:
Na podstawie art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art.2 pkt. 6 w/w ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zatem od 1 maja 2004r. grunt jest towarem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Odpłatna dostawa gruntu podlega opodatkowaniu VAT jeśli jest zrealizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.
W przypadku dostawy działki gruntowej zabudowanej, jest to grunt zabudowany obiektem, którego budowa została zakończona. Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. A zatem grunty zabudowane podlegają opodatkowaniu według stawek właściwych dla budynków i budowli trwale z nimi związanych. Ta sama zasada dotyczy sytuacji, gdy sprzedaż budynków i budowli trwale z gruntem związanych będzie zwolniona od podatku VAT - wówczas sprzedaż tego gruntu będzie również korzystać ze zwolnienia. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane do celów zwolnienia od podatku rozumie się między innymi budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy). W związku z art. 43 ust.6 ustawy powyższe zwolnienie od podatku dostawy budynków i budowli nie będzie miało zastosowania w przypadku jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik - miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,- używał te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

We wniosku podatnik wyraźnie wskazał, iż od nabycia nieruchomości poniósł nakłady przekraczające 30% wartości początkowej budynku.Ze włożonym wniosku z dnia 10 lipca 2006r. wskazano również, że przy nabyciu powyższego budynku nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponadto budynek ten wybudowano w latach 60-tych ubiegłego stulecia.

Z przepisu cyt. art. 43 ust. 2 w/w ustawy o VAT budynek ten można uznać za towar używany.Jednakże stosownie do postanowień art. 43 ust. 6 w/w ustawy o VAT - dostawa opisanej nieruchomości - będącej towarem używanym - nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy dostawa w/w nieruchomości (zabudowanej budynkiem magazynowym) będzie opodatkowana stawką 22%. W zakresie sprzedaży działek niezabudowanych wyjaśnia się co następuje:ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT wprowadził zwolnienie od podatku VAT dla dostawy terenów niezabudowanych ale wyłącznie innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. W złożonym wniosku wskazano, iż przedmiotowa sprzedaż dotyczy działek o charakterze usługowym. Wobec powyższego zdaniem tutejszego organu podatkowego dostawa tych działek nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego ani zarówno na podstawie art. 29 ust. 5 w związku z art. 43 ust.1 pkt 1 jak również na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, wobec czego opodatkowana będzie stawką podatku VAT w wysokości 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika