W ocenie wnioskodawcy przedmiotowa zamiana działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT (...)

W ocenie wnioskodawcy przedmiotowa zamiana działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT z uwagi na fakt, że czynności te mają charakter jednorazowy.

Pismem z dnia 01.02.2007 roku, do Urzędu Skarbowego w ....... wpłynął -uzupełniony pismem z dnia 09.03.2007 r. wniosek Państwa ....... o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:Państwo .... ........ są właścicielami działki nr 86 o powierzchni 0,46 ha położonej we wsi ...... gmina ...... Wnioskodawca wraz z właścicielami działek ewidencyjnych nr 85,87,88 położonych w ..... złożył wniosek o wydanie opinii w przedmiocie wstępnego projektu podziału działek, który został zaopiniowany pozytywnie postanowieniem Wójta Gminy ...... z dnia 09.10.2006r. Zgodnie z tym postanowieniem w wyniku podziału czterech działek postanie trzydzieści pięć nowo utworzonych działek według oznaczenia we wstępnym projekcie podziału.
Zgodnie z przedstawionym projektem podziału poszczególne działki powstałe w wyniku podziału, muszą stosownie do postanowień planu miejscowego, tworzyć jedną konkretną nieruchomość. Taki sposób podziału wiąże się z koniecznością dokonania kilku czynności podziału nieruchomości i dokonaniem w jednym terminie ich zamian pomiędzy właścicielami działek. Ze stanu faktycznego wynika również, że tylko właściciel działki nr 88 jest podatnikiem podatku VAT, a przedmiotowe działki są obecnie działkami rolnymi, zaś w planie miejscowym zakwalifikowane zostały jako budowlane.
W ocenie wnioskodawcy przedmiotowa zamiana działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT z uwagi na fakt, że czynności te mają charakter jednorazowy.

Porady prawne


Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w...... stwierdza co następuje:

Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym przez towary stosownie do art.2 pkt 6 rozumie się również grunty. Dostawą towarów jest zgodnie z art.7 ust.1 ustawy o VAT przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, co również ma miejsce w przypadku umowy zamiany, w odniesieniu do obu stron transakcji. Dokonanie zatem zamiany gruntów jest zamianą towarów, czyli odpłatną dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej. Podatnikami podatku od towarów i usług są w myśl art.15 ust.1 wyżej cytowanej ustawy, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Z kolei stosownie do ust.2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Aby dostawa gruntów podlegała opodatkowaniu musi być, w świetle obowiązujących przepisów, dokonana przez podatnika VAT, który nabył działki w celu ich zbycia, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich powtarzania (czyli w sposób częstotliwy); a zatem z okoliczności towarzyszących ich zamianie wynikałoby, że czynności te są podejmowane z zamiarem ich kontynuowania Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, zamiana nieruchomości stanowiącej majątek prywatny, ze względu na fakt, iż ma ona charakter incydentalny i jest dokonywana przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ czynność ta nie kwalifikuje się do uznania jej za działalność gospodarczą w rozumieniu art.15 ust.2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Organ podatkowy stwierdza, iż zgadza się z powyższym stanowiskiem, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny zgodny jest ze stanem rzeczywistym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika