Czy realizując zlecenie klienta ( indywidualnego i działającego w ramach firmy) na wykonanie prac (...)

Czy realizując zlecenie klienta ( indywidualnego i działającego w ramach firmy) na wykonanie prac stolarskich wraz z montażem mogę stsować stawkę VAT 7%, w przypadku sprzedaży moich wyrobów bez montażu mogę stosować stawkę VAT 22%.

Na podstawie art. 14a § 1-4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005) w związku z otrzymanym wnioskiem z dnia 06.02.2006 ( data wpływu 13.02.2006 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim

postanawia

1. uznać stanowisko podatnika w sprawie stawki podatku VAT na wykonane prace stolarskie wraz z montażem za nieprawidłowe2. uznać stanowisko podatnika w sprawie stawki podatku VAT na sprzedaż wyrobów bez montażu za prawidłowe

Porady prawne

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 06.02.2006 (data wpływu 13.02.2006) Pani ...... zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim z zapytaniem o stawkę podatku VAT na wykonanie prac stolarskich wraz z montażem oraz na wykonanie prac stolarskich bez montażu.

Działalność podatniczki polega na wykonywaniu na zlecenie klientów (osoby fizyczne/osoby prawne) w domkach (jedno/wielorodzinnych) i w lokalach (budynkach wielomieszkaniowych) usług stolarskich w zakresie:- kabin saun wraz z drzwiami (futryna, całkowita tafla szklana lub w oprawie drewnianej, zawiasy, zamek i klamka) i ewentualnie oknami (tafla szklana w drewnianej oprawie), wyposażeniem (leżanki, osłony, oparcia, zagłówki, kratki wentylacyjne (wentylacja wymuszona lub grawitacyjna), podest podłogowy) oraz piecem, sterownikiem do sauny, który podłączamy do sieci elektrycznej lub kominowej,- zabudowy pomieszczeń (często z drzwiami i oknami),- ścianek działowych (często z drzwiami i oknami),- przegród ruchomych (często z drzwiami i oknami),- elementów wyposażenia wnętrz,- szafy wnękowe.Wszystkie wyroby podatniczka produkuje z materiałów własnych.Zdaniem podatniczki na wykonanie prac stolarskich wraz z montażem może ona stosować stawkę 7%, zaś w przypadku sprzedaży wyrobów bez montażu stawka wynosi 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim po przeanalizowaniu stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje: Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towary i usługi, identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 i art.8 pkt 3 ustawy o VAT. Tutejszy organ podatkowy zwrócił się do Głównego Urzędu Statystycznego z prośbą o dokonanie klasyfikacji wykonywanych przez podatniczkę czynności. W odpowiedzi GUS poinformował, iż:- wykonanie prefabrykatów warstwowych ścianek działowych na konstrukcji drewnianej, wypełnionych wełną mineralną, wykończonych np.: płytami wiórowymi, wodoodpornymi, meblowymi itp., oraz zamontowanie ich w miejscu przeznaczenia mieści się w zakresie : PKWiU 20.30.13-00.22 'Elementy ścienne wewnętrzne budynków i obiektów budowlanych z drewna'- wykonanie kabiny sauny drewnianej, według rozmiarów wskazanych przez zamawiającego, wraz z zamontowaniem na stałe w miejscu przeznaczenia mieści się w zakresie:PKWiU 20.30.13-00.40 'Wyroby stolarskie i ciesielskie z drewna do sauny'- wykonanie szaf meblowych z materiałów drewnianych na konstrukcji samonośnej (z przeznaczeniem do wstawienia we wnękach budowlanych) bez potrzeby mocowania do ścian budynku mieści się w zakresie:PKWiU 36.

14.1 'Meble pozostałe'Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3 i art. 129 ust. 1. W w/w przepisach nie zawarto regulacji pozwalającej na zastosowanie preferencyjnej stawki 7% na dokonywaną przez podatniczkę sprzedaż wyrobów. Nie można również zastosować stawki 7% na podstawie regulacji art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit a), gdyż przedmiotowy artykuł ma zastosowanie do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, a zgodnie z klasyfikacją GUS wykonywane przez podatniczką czynności nie stanowią usługi, która byłaby równoważna z wykonywaniem robót budowlanych lub remontowych a stanowią dostawę towaru, do której to dostawy art. 146 nie ma zastosowania.

W związku z tym Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Podatniczki dotyczące stosowania stawki 22% na sprzedaż swoich wyrobów bez montażu, jednakże nie podziela stanowiska Podatniczki dotyczącej stosowania stawki 7% na sprzedaż wyrobów wraz z montażem.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 § 2 ustawy-Ordynacja podatkowa)Otrzymują:1. podatnik2. a/a


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika