Jestem pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej. Za pobyt w Domu Pomocy Społecznej - jednostce państwowej, (...)

Jestem pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej. Za pobyt w Domu Pomocy Społecznej - jednostce państwowej, jak i za wszelkie świadczenia pensjonariusze ponoszą pełną odpłatność z otrzymywanej renty lub emerytury niekiedy w wysokości 100% tego świadczenia, a często nie starcza na opłatę otrzymywanych świadczeń. Czy Dom Pomocy Społecznej winien wystawić dla swoich pensjonariuszy rachunki za świadczenie usługi ( w ograniczeniu do usług zawartych w ustawie ) aby pensjonariusze mogli skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Zapytanie dotyczy zakresu zawartego w ust. 7a w całości, ponieważ mimo wyjątku dla punktów 7, 8 i 14 niektóre urzędy żądają udokumentowania wydatków co rodzi innego rodzaju skutki, np. darowizny.

W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 cytowanej ustawy podstawę obliczenia podatku, z zastrzedżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Porady prawne

Ust. 7a powyższego artykułu precyzuje jakie wydatki uznaje się za wydatki na cele rehabilitacyjne. W punkcie 6 tegoż ustępu wymienia się odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacyji leczniczej, zakładach opiekuńczo - leczniczych i pielęgnacyjno - opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.

Zgodnie z ust. 7c tego samego artykułu wysokość wydatków na cele określone w ust. 7a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie z wyjątkiem wydatków o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14.

Jak wynika z powyższego, w celu skorzystania z odliczeń z tytułu poniesienia wydatków na cele rehabilitacyjne, ustawa nakłada obowiązek posiadania dokumentów stwierdzających poniesienie takich wydatków, natomiast nie precyzuje jakie to mają być dokumenty.

Ustawa nakłada jeszcze jeden warunek, jaki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Jest on wymieniony w art. 26 ust. 7d w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę której dotyczy wydatek:

1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Należy jednak zauważyć, że Domy Pomocy Społecznej działalją na podstawie ustawy z dnia 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. Nr 217, poz. 1837) i ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64 poz. 593 ze zm.).

Zajmują się zapewnieniem całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Opieka w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, niemogącym samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku polega na świadczeniu przez całą dobę usług bytowych i opiekuńczych w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nich mieszkających ('mieszkańców domu').

Usługi opiekuńcze polegają zaś m.in. na pomocy w czynnościach życia codziennego, pielęgnacji w chorobie oraz pomocy w korzystaniu świadczeń zdrowotnych. Usługi te są zatem zapewnione w ramach pobytu danej osoby w Domu Pomocy Społecznej.

Zakłady opiekuńczo - lecznicze i pielęgnacyjno - opiekuńcze, o których mowa jest w art. 26 ust. 7a pkt 6 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym działają w oparciu o ustawę z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91 poz. 408 ze zm.), z której wynika, że zakładem opieki społecznej jest szpital, zakład opiekuńczo - leczniczy, zakład pielęgnacyjno - opiekuńczy, sanatorium, prewentorium, (...), które podaejmują działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesów leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w szczególności związane m.in. z rehabilitacją leczniczą, pielęgnacją chorych, pielęgnacją niepełnosprawnych i opieką nad nimi.

Pomimo podobieństw występujących w zapisach regulujących funkcjonowanie Domów Pomocy Społecznej oraz zakładów opiekuńczo - leczniczych i zakładów pielęgnacyjno - opiekuńczych, jak również podobnego zakresu usług świadczonego przez te placówki, nie można uznać, że Dom Pomocy Społecznej jest zakładem opiekuńczo - leczniczym lub zakładem pielęgnacyjno - opiekuńczym.

Odrębną kwestią jest kwestia obowiązku wystawiania dokumentów uprawniających do ulg, która uregulowana jest całym szeregiem przepisów m.in. prawa cywilnego, których przytaczanie wykracza poza ramy niniejszej interpretacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika