Czy można zaliczyć zakupiony towar do kosztów, np. dowodem wewnętrznym? Z jakim dniem należy zaksięgować (...)

Czy można zaliczyć zakupiony towar do kosztów, np. dowodem wewnętrznym? Z jakim dniem należy zaksięgować przychód ze sprzedaży na aukcjiach internetowych: z dniem zalicytowania przez kupujacego wybranego towaru, z dniem wpłaty praz kupujacego czy tez z dniem wysyłki przedmiotu? Czy ksiegować każdą sprzedaną rzecz osobno, czy wystarczy eidencja sprzedaży i zbiorcza kwota lub druk KP (w przypadku zapłaty gotówką)?

Na podstawie art. 216, art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzedu w Nowym Dworze Maz. po analizie niosku z dnia 27.06.2007 r. o interpretacje przepisów prawa podatkowego

postanowił

uznać za nieprawidłowe stanowisko podatnika w cześci dotyczacej udokumentowania paragonem fiskalnym towarów zakupionych za granicą oraz mamentu powstania przychodu;uznać za prawidłowe stanowisko podatnika w części dotyczacej dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Porady prawne

W dniu 27.06.2007 r. do Naczelnika US w Nowym Dworze Maz. wpłynąl wniosek z dn. 25.06.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodaczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Działalność polega między innymi na sprzedaży wysyłkowej za pośrednictwem serwisu internetowego Allegro.

Podatnik wystawia rachunek potwierdzający spraważ towarów na prośbę kupującego, sprzedaż dobowa ksiegowana jest zbiorczo w ewidencji sprzedaży, jedną kwotą jako przychód nieudokumentowany.Podatnik dokonuje zakupu towarów handlowych zxa granicą (głównie w Anglii i Irlandii). Dokumentem potwierdzajacym transakcje zakupu towarów jest paragon. Zapisy w księdze dokonywane są na podstawie dowodu wewnetrznego, z załaczonym paragonem. Paragon wystawiony jest w walucie obcej, wartość zakupu przeliczana jest na złotówki wg. średniego kursu NBP, z dnia dokonania zakupu. Zapłata za zakupiony towar dokonywana jest w formie gotówki w walucie obcej, w dniu zakupu. Na tle tak przedstawionego stanu fakjtycznego, podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z nst. pytaniami:

    1. Czy można zaliczyć zakupiony towar do kosztów np. dowodem wewnetrznym?
    2. Z jakim dniem należy zaksiegować przychód zez sprzedaży na aukcjach internetowych:- z dniem zalicytowania przez kiupującego wybranego towaru- z dniem wpłaty przez kupujacego- czy też z dniem wysyłki przedmiotu?
    3. Czy należy księgować każdą sprzedaną rzecz osobno, czy wystarczy ewidencja sprzedaży i zbiorcza kwota lub druk KP (w przypadku zapłaty gotówką)?

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Urzedu Skarbowego w Nowym Dworze Maz. wyjaśnia:

    1. W odniesieniu do pytania nr 1, wskazuje się, iż powyższe regulują przepisy Rozp. Min. Fin. z dn. 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (t.j. Dz. U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Zgodnie z par. 12 ust. 3 pkt 2) powołanego rozporządzenia, podstawą zapisów w księdze są także dowody inne, wymienione w par. 13 i 14, stwierdzajace fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierajace co najmniej :

a) wiarygodne określenia wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczacych w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,

b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym jeżeeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,

c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościwe określenia, jeżeli przedmiot oparacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,

d) podpisy osób uprawniontych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych - oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiazaniae dowodu z zapisami ksiegowymi dokonanymi na jego podstawie.

Natomiast par. 13 pkt 5) powołanego rozporzadzenia, wskazuje, inne dowody, które można uważac za dowody ksiegowe.

Odnosząc sie do zaprezentowanego stanowiska w sprawie ksiegowania zakupionego towaru na podstwie dowodu wewnetrznego zastosowanie ma z kolei par. 14 w/w rozporzadzenia, zgodnie z którym na udokumentowanie zapisów w ksiedze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezposrednio dokonały wydatków (dowody wewn.)(...) Dowody wewn. należą do dowodów własnych wystawionych przez podatnika w celu zaewidencjonowania operacji gospodarczej nieudokumentowanej innym dowodem . Jednak dowody wewnętrzne, sporządza się jedynie na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczacych niektórych kosztó(wydatków) wymienionych w par. 14 ust.2 pkt 1-9.

W zamknietym katalogu zakupów, których udokumentowanie może odbyć sie na zasadzie wskazanej a par. 14 ust.1 nie zawarto zakupu towarów handlowych od dostawcy zagranicznego na podstawie paragonów, zatem przepis ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Mając na uwadze powyższe, wskazac należy, iż dla udokumentowania operacji gospodarczych związanych z zakupem towarów handlowych od kontrahentó zagranicznych na podstawie paragony zastosowanie znajduje przepis par. 13 pkt 5 w/w rozporządzenia - zgodnie z którym dowodem ksiegowym może być dokument, zawierajacy dane wskazane w przepisie par. 12 ust. 3 pkt 2.

W przypadku transakcji zagranicznych należy mieć na względzie również zapisy par. 12 ust. 4, zgodnie z którym, dowód ksiegowy powinien być sporzadzony w języku polskim. Treść dowodu musi być pełan i zrozumiała; dopuszczalne jest stosowanie skrótów ogólnie przyjetych. Jeżeli w dowodzie podane jest wartosciwe okreslenie operacji gosp. tylko w walucie obcej, podatnik posiadający ten dowód obowiązany jest przeliczyć walutę obcą na złote, po obowiazującycm w dniu jdok. operacji kursie, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynik wyliczenia należy zamieścić w określonych polach dowodu lub w załaczniku do dowodu sporzadzonego w walucie obcej.

Wystawiony paragon winien zatem spełniać powyższe kryteria aby mógł stanowić dowód ksiegowy będący podstawą do dokonania zapisuw podatkowej ksiedze przychodów i rozchodów.

W odniesieniu do powyższego stanowisko podatnika uznaje sie za nieprawidłowe.

    2. Odnosząc sie do pytania nr 2, dot, momentu uzyskania przychodu ze sprzedazy na aukcjach internetowych i dokonania wpisu w ksiedze, wskazuje się, iz mają tu zastosowanie następujące przepisy;- art. 14 ust.1 i art. 14 1c i 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 14 ust.1 ustawy o pod. doch. od osób fiz. za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 uważa sie kwoty nalezne, chocby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedazy uważa sie przychód pomniejszony o nalezny podatek od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy jw. za datę powstania przychodu, o którymn mowa w ust. 1, uważa się z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h, 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majatkowego lub wykonania usługi, albo częściwego wykonania usługi, nie później niż na dzień: 1)wystawienbia faktury, 2) uregulowania nalezności.

Zgodnie z zapisem art. 1i, w przypadku otrzymania przychodu z działalnosci gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e, i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień zapłaty.

Majac na uwadze powyzsze oraz fakt, że strona nie jest podatnikiem VAT, nalezy stwierdzić, że za datę powstania przychodu w zakresie sprzedaży rzeczy na aukcjach internetowych (sprzedaż wysyłkowa) n,uważa się dzień wydania rzeczy. Jeżeli zamawiajacy (kupujący) są osobami fizycznymi nie prowadzacymi działalnosci gospodarczej, które ni zażądały rachunku, to przychody te należy ujmować w ewidencji sprzedazy bezrachunkowej (ksiegi przychodów i rozchodów), w dacie powstania przychodu. W przypadku płatnosci z góry, obowiazek ppodatkowypowstaje z chwilą uregulowania należności przez odbiorcę (otrzymania zapłaty).

W odniesieniu do powyzszego stanowisko podatnika uznaje się za nieprawidłowe.

    3. Odnoszac się do pytania nr 3, uwzgledniajac fakt, ze podatnik nie posdsiada kasay rejestrujacej, a prowadzi ewidencje sprzedaży - ma zastosowanie przepis par. 19 iust. 1 powołanego rozporzadzenia w sprawie prowadzenia podatkowej ksiegi przychodów i rozchodów.Zapisów, o których mowa w ust. 1 dokonuje sie jeden raz dziennie po zakończenie dnia, nie później niż przed rozpoczeciem działalnosci w dniu następnym, z zastrzeżeniem par. 20 ust. 2 i 3 oraz par. 30 (zgodnie z par. 19 ust. 2).

Jezeli w danym dniu podatnik wystawia wiele faktur, zapisów w ksiedze można dokonywać jedną sumą wynikajacą z dziennego zetswaienia tych faktur, zwanego dalej 'zestawieniem sprzedaży' (par. 19 ust. 3).

Zestawienie powinno zawierać co naimniej następujace dane: datę i kolejny nr zestawienia, numery od - do faktur objetych zestawieniem, sumę zbiorczą tych faktur oraz podpis podatnika lub osoby, która sporzadziła zestawienie. (par. 19 ust. 4).

Podatnicy prowadzący ewidencje, o której mowa w par. 8 ust. 1 pkt 2 mogą dokonywać zapisów dotyczacych przychodu, wykazanych w tej ewidencji, w jednej poz. na koniec kazdego miesiąca (par. 19 ust. 5).

Reasumując stwierdza się, iz w przypadku7 sprzedaży nieudokumentowanej fakturami dla potrzeb dokonywania zapisów w podatkowej ksiedze przychodów i rozchodów w przypadku nieposiadania kasy fiskalnej należy prowadzić ewidencje sprzedaży. Na podstawie tej ewidencji uzyskany przychód należy wpisać jeden raz dziennie po zakonczeniu dnia, nie póżniej niż przed rozpoczęciem działanosci w dniu nastepnym.

W odniesieniu do powyższego stanowisko podatnika uznaje sie za prawidłowe.

Naczelnik US w Nowym Dworze Maz. informuje, iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie wyłacznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiazujacego na dzień wydania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika